Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Fotovoltaickou elektrárnu můžete mít díky dotaci i na chalupě

Poslední rok notně zamíchal životy mnohých z nás. Někteří začali mnohem více využívat k bydlení své chalupy či chaty, další je úspěšně pronajímají. Stoupá zde odběr elektrické energie, na který není rekreační bydlení často připravené. Řešení? Třeba domácí fotovoltaická elektrárna.

S financováním domácí elektrárny pomáhá odkup přebytků, které domácnost nedokáže spotřebovat nebo akumulovat ve speciálních bateriích. | foto: Archiv

Zájem o soběstačnost s elektrickou energií pocítili výrazně i ti, jejichž domy či rekreační objekty, kam se přesunuli bydlet, stojí o samotě nebo na okraji vesnic. Sněhové či větrné kalamity je mnohdy odřízly od dodávek z veřejné sítě i na řadu dnů, protože v čekání na opravu se jejich domy ocitly na posledních místech. Logicky.

Solární kolektory mají na jižní Moravě smysl.

Solární kolektory mají na jižní Moravě smysl.

Dalším důvodem, proč se lidé pouštějí do pořízení vlastního zdroje elektrické energie, je obava ze zvyšování plateb dodavatelům. 

Zvýšení spotřeby elektřiny souvisí i se stále většími požadavky na kvalitu bydlení a vybavení domů a chalup, i zde se stává standardem automatická pračka, myčka nádobí a stoupá i zájem o bazény s vyhřívanou vodou. Počet domácích fotovoltaických elektráren se tak neustále zvyšuje. Zájem o ně souvisí i s možností dotací.

V loňském roce v programu Nová zelená úsporám bylo schváleno celkem 4 846 žádostí o podporu pro instalace solárních elektráren s celkovým výkonem 22,6 MW. Jde o téměř dvojnásobný nárůst oproti roku 2019. Domácnosti si je pořizují jak kvůli životnímu prostředí, tak úsporám za energie.

Na zájem domácností reagují banky i samotní dodavatelé energií. Nabízejí jim například odkup nevyužité energie, který zároveň pomáhá s rychlejší návratností investice.

Dotace i pro chalupáře

Státní dotaci na domácí elektrárnu lze získat i v případě chalup a chat, je zde však kromě jiného důležitá jedna podmínka: chata či chalupa musí být zkolaudovaná k bydlení a mít popisné číslo. 

Výrazný přesun na chaty a chalupy, kde lidé pracuji na „home office“, denně vaří a perou, samozřejmě zvyšuje výrazně spotřebu elektrické energie. „Ze zkušenosti víme, že zájemci nejvíce preferují takový model, který jim přinese největší ekonomický efekt a zároveň zajistí určitou míru nezávislosti v případě, že se dodávky ze sítě přeruší,“ říká Libor Holub ze společnosti Bohemia Energy.

Solární systém si můžete pořídit v zásadě dvěma způsoby: s baterií, nebo bez ní. V obou případech pro svou nemovitost získáte „vlastní“ energii. Rozdíl je v tom, jak naložíte s jejími přebytky.

Zatímco bateriový systém přebytečnou energii ukládá k pozdějšímu využití, bezbateriový systém ji využívá například k ohřevu užitkové vody. Kromě toho, pokud na chalupě nejste, vyrobená energie „přeteče“ do sítě, a chata tak sama na sebe „vydělává“.

Systémy bez baterií lze pořídit za 60 000 korun po odečtení dotace a jejich návratnost je sedm až osm let. Pokud však dáte přednost solární elektrárně s bateriemi, počítejte s investicí od 125 000 Kč po odečtení dotace, návratnost se pohybuje kolem deseti let.

„Malé solární elektrárny na střechách rodinných domů jsou spolehlivým způsobem, jak šetřit nejen životní prostředí, ale i náklady na chod domácnosti. Jde přitom o dostupné řešení, které se v případě výstavby nových rodinných domů stává standardem. Dalším z důvodů pro pořízení je dosažení větší energetické soběstačnosti,“ vyjmenovává některé z výhod Robert Chmelař, zakladatel startupu bezDodavatele.

Co s přebytky

Když vyrobíte elektřiny více, než spotřebujete, můžete ji prodat. „Nadbytečnou elektřinu od vás odebereme a použijeme pro ostatní zákazníky, kteří ji v ten samý okamžik spotřebují. Vaši dodávku oceníme podle aktuální tržní hodnoty a peníze vám uložíme na váš zákaznický účet,“ vysvětluje Libor Holub.

Podobně postupuje i startup bezDodavetele. „Vyrobenou elektřinu, kterou domácnost nespotřebuje, vykoupíme za tržní cenu, bez jakýchkoliv dalších poplatků. Je to výhodné řešení zejména pro domácnosti, které nemají instalované akumulační baterie, které energii uchovávají. Tento způsob odkupu mohou bez problému využít i všechny domácí fotovoltaické elektrárny, které mají instalovaný výkon do 10 kWp a splňují podmínky pro provoz bez licence,“ vysvětluje Robert Chmelař. Pro konečné zúčtování energií postačí jen jedna faktura.

Solární panely na rodinných domech stačí jak na spotřebu domácnosti, tak...

Solární panely na rodinných domech stačí jak na spotřebu domácnosti, tak dokážou vytvořit i přebytek pro provoz celé vesnice.

Pro financování lze využít některý z dotačních programů, kterými stát úspornost bydlení podporuje. Mezi ně patří například Nová zelená úsporám. Do financování zelených technologií se však nově pouštějí i banky se svými specializovanými produkty.

„Dotační programy bývají nastavené tak, že čím více do úsporných řešení investujete, tím více vám přispěje i stát. Dotace však nepokryje celé náklady. Už nyní však na trhu najdete finanční produkty, které vám zelené technologie pomohou financovat. Vedle domácí fotovoltaiky tak snáze dosáhnete na kondenzační kotle nebo tepelná čerpadla,“ říká Andrea Vokálová, tisková mluvčí skupiny ČSOB pro financování bydlení.

„Fotovoltaika vám navíc díky úsporám energie sama pomáhá úvěr splácet a díky dlouhé životnosti vám peníze šetří i dlouho poté,“ doplňuje Andrea Vokálová.

Autor:
  • Nejčtenější

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Režisér Hřebejk rekonstruoval svůj dům čtyři roky. Výsledek stojí za to

Filmový režisér Jan Hřebejk je proslulý svou precizností a zároveň pohodou při natáčení. Stejně přistoupil i ke...

Dům propadl státu. Manželé z něj vykouzlili pohodlné rodinné bydlení

Zahrada, stáje a stodola. Tyto tři podmínky mladé manželské dvojice splňoval polorozpadlý dům, který proměnili ve...

Rodina si postavila parádní dům. Středobodem života jsou sálavá kamna

Katka, Josef a malá Pepina mají nový domov. Vřelý a cudně elegantní, s přirozenými mimikry, si jen tak odpočívá ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Reportérka Daniela Révai se s dvěma dětmi usadila ve Velkých Přílepech

Daniela Révai, reportérka primáckého Showtimu a už téměř rok i zpravodajství na CNN Prima News, žije se svými...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Žárovky fungují jako kamery, reproduktory, vázy i olejové lampy. A svítí

Žárovky jsou prostě nezničitelné. Když se zdálo, že jejich éra končí a nastoupí pouze LED zdroje, vytáhly žárovky další...

Krby inspirované sudy od oleje i designové, které pověsíte v prostoru

Trvalo hodně dlouho, než se lidé naučili s ohněm zacházet tak, jak potřebují. Teď to ovšem ovládají bravurně, i když...

Fotovoltaickou elektrárnu můžete mít díky dotaci i na chalupě

Poslední rok notně zamíchal životy mnohých z nás. Někteří začali mnohem více využívat k bydlení své chalupy či chaty,...

Čech se dostal mezi šest nejlepších na světě, kteří podporují ekologii

Skoro čtyřicet let vybírá japonská pobočka mezinárodní organizace JCI výjimečné mladé osobnosti z celého světa, kterým...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...