Za těch deset let Merano posbíralo řadu nejprestižnějších designových ocenění – Red Dot Design Award 2011, Good Design i další. Zejména si jej však oblíbili zákazníci a architekti. Dnes patří tato židle pojmenovaná podle města, kde se její autor narodil, mezi nejžádanější na celém světě. A bohužel i často napodobované.
Židlové křeslo Merano, které kombinuje dvě osově se křížící ohýbané překližky zasazené do masivní konstrukce, což zabezpečuje velmi vysoký komfort sezení, se přitom nemuselo vůbec vyrábět.
Má totiž hodně zajímavý původ. Před lety na veletrhu nábytku IMM v Kolíně vystavoval Alex svůj prototyp v sekci studentů.
„Jeho návrh se nám líbil, a tak jsme se domluvili na spolupráci a výrobě,“ vysvětluje Milan Dostalík, generální ředitel společnosti TON. Pro Alexe to nebylo první setkání s českým designem, jeho mentorem byl na Univerzitě užitého umění ve Vídni, kde studoval, i Bořek Šípek. Před patnácti lety už navíc vystavoval na pražském Designbloku.
Milan Dostalík měl velmi šťastnou ruku, když Alexe Guflera oslovil. Dnes je tento úspěšný návrhář šéfdesignérem bystřické společnosti, byť jeho vlastní studio sídlí ve Vídni. Z té je však do Bystřice pod Hostýnem jen kousek.
K židlovému křeslu Merano přidal Alex Gufler časem i klasickou židli Merano (je o něco subtilnější), ale také celou řadu dalších výrobků, čalouněnou židli Albu, židli Again inspirovanou tvarem tenisové rakety a kovovými židlemi rozhodčích, stolky YYY a další.
Jak se narodil Petit
K desátým narozeninám Merana si jeho autor dopřál i malý dárek, kterým ovšem udělal radost řadě lidí po celém světě: byla vyrobena limitovaná edice 30 kusů jeho malé verze.
„Nápad jsem poprvé dostal před sedmi lety. Syn mých přátel slavil první narozeniny a já přemýšlel, jakým dárkem všechny potěšit. Nakonec jsem vyrobil zmenšenou verzi křesla Merano, kterou používá dodnes. Edice Petit Merano ale nevzešla jen z myšlenky dětské velikosti nábytku. Je to objekt, který může stát v prostoru sám o sobě, sběratelský kus,“ vysvětluje Alex Gufler.
Židličky Petit Merano se tak prodaly během listopadu loňského roku formou aukce, z níž značná část putovala na dobročinné účely, a to jako dar humanitární společnosti Člověk v tísni.
„Jedna z židliček putovala až do Chile, shodou okolností za nejvyšší cenu aukce, a to tisíc eur,“ říká Anna Handlová ze společnosti TON. Petit Merano získali i dražitelé z Irska, Německa i dalších zemí, část pak putovala českým a slovenským zájemcům.
Za deset let se vyrobilo více než 50 tisíc kusů židlového křesla Merano, další desetitisíce pak tvoří klasické židle Merano. Směřují do celého světa a nejlépe dokazují, jak je design důležitý pro obchodní úspěch.
V loňském roce, tolik poznamenaném koronavirovou krizí, se tak prodej židlí se značkou TON příliš nesnížil. Přímá komunikace s architekty z celého světa se jen z mezinárodních veletrhů a e-mailů přesunula výhradně na internet. A výroba a prodej pokračují dál.
Ne náhodou se stal také bystřický TON v loňském roce jedním ze zakladatelů Asociace českého průmyslového designu a jeho ředitel Milan Dostalík jedním ze tří členů představenstva této organizace.