Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Zateplování ničí cenné stavby a přináší riziko plísní, tvrdí odborníci

  1:00
Zateplování budov, které zažívá v České republice veliký rozvoj, kritizují odborníci z různých oborů. Trend, který má vést k úsporám, může vést k problémům. A ničí stavby zděděné po předcích.

Původní fasáda na budově mizí. Obec totiž chce využít toho, že na zateplení přispěje stát | foto: Martin Kadrman

"Zaděláváme tím na problém dalším generacím," upozorňuje Martin Miroslav Madaj z Národního památkového ústavu v Pardubicích. Podle něj zateplování ničí historickou hodnotu některých budov a zároveň přináší riziko vzniku plísní.

Podle údajů z loňského roku zatepluje Česká republika budovy nejvíce v Evropě. "V zateplování domů v přepočtu na jednoho obyvatele jsme teď první v Evropě," říká Milan Machatka z Cechu pro zateplování budov.

Ve velkém probíhá zateplování panelových domů a veřejných budov, tedy škol, obecních úřadů a podobně. Stát totiž prostřednictvím svých ministerstev poskytuje městům a obcím na zateplení budov poměrně velké dotace. Důvod je jasný: přinese to úspory na vytápění.

Hezkou budovu ničí polystyren. Úspora nákladů je důležitější, než vzhled obce

"Zateplením domu můžete uspořit až padesát procent tepelné energie," říká Bohumil Straširybka, tajemník Cechu pro zateplování budov. Trendem současnosti je zateplování mateřských školek. V kraji probíhá třeba ve Vysokém Mýtě, chystá se na ně Ústí nad Orlicí i další města. Odborníci ale takový přístup kritizují.

"Současný rozvoj zateplování mateřských školek je nesmyslný. Pokud totiž budovu pouze zateplíte bez dalšího kroku, přestane dýchat a vzniká v ní hygienicky závadné prostředí,“ upozorňuje architekt Aleš Brotánek, stavitel nízkoenergetických domů. Podle něj by zateplení mělo jít ruku v ruce s instalací rekuperačních systémů, které v budově zajišťují výměnu vzduchu.

neúcta ke stavbám

Podle architekta Přemysla Kokeše z Lanškrouna je obalování historických budov izolací pokračováním neúcty ke stavbám, jakou projevoval komunistický režim.

Brotánek v tom smyslu přestavuje objekt domova mládeže ve Vysokém Mýtě na nízkoenergetickou budovu. Ale sám za to sklízí velikou kritiku.

Náklady na stavbu, které překračují sto milionů korun kritizuje náměstek hejtmana Jan Tichý. Ten také dodává, že budově uškodí vrstvy izolace.

"Budova s krásnou členitou fasádou tím úplně změní svůj charakter," říká Tichý.

Obalování historických budov izolací je neúcta ke stavbám

Takové důsledky zateplování budov teď kritizují památkáři. "To, co je pěkné na fasádě se skryje pod plášť bez jakéhokoliv výrazu," říká památkář Martin Madaj. Snaha snížit náklady na vytápění může podle něj poničit řadu hodnotných staveb.

"V Kunvaldu na Orlickoústecku je krásná škola z třicátých let minulého století, které také hrozí, že se její výrazná fasáda skryje pod izolaci. Stejně tak nechápu, že v Žamberku někdo zadal zpracování auditu na zateplení zámku a výměnu oken za plastová. To je přes památkový ústav naprosto neprůchozí," upozorňuje Madaj.

Podle architekta Přemysla Kokeše z Lanškrouna je obalování historických budov izolací pokračováním neúcty ke stavbám, jakou projevoval komunistický režim.

"Je to pozůstatek neúcty k tomu, co se vybudovalo kdysi. Ten trend byl už v padesátých letech, kdy se osekávaly všechny římsy a detaily a dávaly se břízolitové fasády. Dnes je to podobné se zateplovacími systémy. Ty mají ale alespoň pozitivní důsledek v úspoře energií," říká Kokeš.

Škaredá města, kde je nám teplo

Chodil jsem do základní školy postavené v roce 1911 a gymnázia, které vyrostlo v novorenesančním stylu v roce 1895. Ani jedna z těch budov není památkově chráněna.

Obě mají zcela jistě teplotní úniky. Stejně tak jsou obě výraznou dominantou Pardubic. Představa, že jednou přijde nějaký chytrák, změří úniky, polepí je polystyrenem s umělými římsičkami a obarví, je úplně absurdní. Přesto se takové věci dějí.

V tom, jak mizerně zacházíme s architekturou, jsme my Češi mistry. Když už začneme polidšťovat šedivé paneláky, kterým zateplení většinou jen prospěje, stavíme nedaleko od nich nevkusné rodinné domy a ničíme polystyrenem ty hezké staré.

Jestli to tak půjde dál, budou naše města časem tvořit jen změť různě škaredých staveb obklopujících malebná historická jádra. Ale bude nám v nich krásně teplo.

Martin Biben, vedoucí regionální redakce Pardubice

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdálky vidíte hotel, zblízka zjistíte, že dřevostavby mají jiný účel

Golfovému hřišti Golf & Ski resort Ostravice v podhůří Moravskoslezských Beskyd dominují vedle kvalitně upraveného...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Na maličkém ostrůvku se mačká 500 lidí. Jsou zde nevěstince i hospody

Keňský ostrůvek Migingo na Viktoriině jezeře má rozlohu dva tisíce metrů čtverečních a je extrémně hustě osídlený. V...

OBRAZEM: Nejlepší nábytek, šperky i sklo rozzáří Prahu. Podívejte se

Už 25. ročník mezinárodního festivalu Designblok proběhne od 4. do 8. října. Můžete jej navštívit ve Veletržním paláci...

Dějiny ve velkém. V Armádní muzeu na Žižkově se zhmotňuje národní identita

Premium Osud národa je úzce spjat s armádou a znalost jejích dějin nám dává možnost poučit se z historie a neopakovat ji. V...

KVÍZ: Víte, jak se bydlelo za socialismu? Otestujte se

Odhaduje se, že panelové domy obývají až tři miliony Čechů. A ti, co tam žijí již delší dobu, si jistě vzpomenou, jak...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...