Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zakladatel značky Jawa bydlel ve vile, která vypadala jako kolotoč

  1:00
Výjimeční lidé mívali výjimečné domy. To platí i o zakladateli tovární značky Jawa, vynálezci Františku Janečkovi. Jeho třípodlažní vile na kruhovitém základě v Týnci nad Sázavou přezdívali místní "kolotoč" a někteří věřili, že se dům skutečně otáčí.

Ze severního pohledu můžete vidět dům v plné kráse | foto: Aleš Presler

František Janeček si nechal postavit letní sídlo za 2,8 milionu korun na bývalém Korbelově vršku v roce 1928. Dům se stal rázem dominantou kraje místo staré hradní věže.

Když v roce 1949 došlo k jeho konfiskaci, noví majitelé zjistili, že ve dvou místnostech, které Janeček nejvíc obýval, tedy v pracovně a ložnici, visí obrazy, po jejichž odklopení se objevila rozvodná deska s plánem domu posetá žárovičkami a zdířkami pro sluchátka.

Celá stavba byla propojena vedením, každé otevření dveří či okna rozsvítilo žárovičku. Majitel tak mohl monitorovat pohyb osob po domě, navíc každá místnost disponovala zabudovaným tajným mikrofonem, takže bylo možné poslouchat, kdo o čem hovoří.

Hlavní vchod do Janečkovy vily chrání budova bývalé strážnice

Hlavní vchod do Janečkovy vily chrání budova bývalé strážnice.

Dům pro vynálezce

Autory projektu Janečkovy vily byli architekti Otto (1887–1965) a Karl (1894–1979) Kohnovi. K jejich nejznámějším dílům patří fronta činžovních domů na pražské Letné v těsném sousedství stadionu Sparty zvaná Molochov, kterou projektovali společně s Josefem Havlíčkem.

Vila v Týnci byla zařízena s vytříbeným stylem, ale tak, aby umožnila továrníkovi rychlý útěk. Z pracovny i ložnice vedly tajné chodby do sklepa, což mělo zaručit rychlou evakuaci v případě nebezpečí.

Traduje se také, že z nejvyššího ochozu sledoval dalekohledem dění v prostoru své továrny na protějším břehu Sázavy (nynější Metaz), a pokud spatřil dělníka, který se někde v zákoutí ulejval, následovala okamžitá výpověď.

Nástavba obývacího pokoje na nejvyšším okruží nevypadá příliš esteticky

Nástavba obývacího pokoje na nejvyšším okruží nevypadá příliš esteticky.

Vila byla zabavena právoplatným majitelům až v roce 1949 (nejdříve ji vlastnil Metaz, posléze zde fungovalo obchodní oddělení tehdejšího národního podniku Jawa), nepodléhala proto Benešovým dekretům a mohla být v restituci opět vrácena dědicům.

Od nich ji zakoupil Antonín Herbeck, jednatel společnosti Stratosféra. Ten do svého soukromí média nepouští, výjimkou nebyl ani David Vávra při natáčení televizního seriálu Šumná města.

Vilu nový majitel kompletně zrekonstruoval, v interiérech z dob Františka Janečka nezůstalo nic. Pokud vás zaujala zvláštní nástavba na nejvyšším okruží vily, je to obývací pokoj s klimatizací. Janečkova vila představuje unikátní záležitost, proto ji také ČVUT navrhuje zařadit na seznam chráněných staveb.

Zadní trakt tiskárny se snaží dodržet architekturu vily

Zadní trakt tiskárny se snaží dodržet architekturu vily.

V roce 2003 vyrostla pod stavbou tiskárna, která se snaží alespoň svými některými komponenty ladit s někdejším Janečkovým obydlím. Na protějším břehu Sázavy byl postaven objekt hotelového a vodáckého střediska Bisport, jenž také nese kruhové stavební prvky.

Ing. František Janeček

1878–1941
Rodák z Kláštera nad Dědinou se prý původně chtěl stát lékařem, ale na přání otce vystudoval strojní průmyslovku a posléze elektrotechniku, rok strávil na Vysoké škole technické v Berlíně.

Krátce pracoval u firmy Schuckert a spol., pak jako konstruktér v "Kolbence". Právě ta ho poslala v roce 1901 do Nizozemí, aby v Maarssenu dohlížel na stavbu továrnu na dynamoelektrické stroje.

Jeho první patent byl podzemní přívod elektrického proudu, brzy následovaly další, například v r.1906 prodal do Německa svůj patent na obloukovou lampu. K jeho nejznámějším vynálezům patřil také ruční nárazový granát a další zbrojařské patenty.

Talentovaný vynálezce i obchodník zbohatl na zbrojní výrobě, hlavně na granátech a kulometech, to však nic nemění na světovém fenoménu jménu Jawa.

Tento název vznikl spojením jmen JAneček a WAnderer. Když po první světové válce poklesly zakázky zbrojní výroby, hledal Janeček nový zdroj příjmů. Jedním z dalších důvodů byla i tragédie, kdy při převozu granátů z jeho továrny došlo k výbuchu v pražské Truhlářské ulici a zahynuli tři lidé.

Zprvu chtěl vyrábět šicí stroje, ale nakonec se rozhodl pro motocykly. Proto koupil licenci na stroje Wanderer. Ty spatřily světlo světa roku 1902 v německém Chemnitzu. Byly zprvu velice úspěšné, ale ve 20. letech minulého století začaly ztrácet na konkurenceschopnosti. Proto Němcům přišla vhod nabídka na odkoupení licence, k němuž došlo v roce 1929. To je také oficiálním datem (přesně 17. srpna) vzniku firmy Jawa.

František Janeček patřil v prvé řadě k tvrdým obchodníkům. Začínal v Praze na Zelené lišce, ale kvůli potížím s regulačním plánem se začal poohlížet jinde. Zalíbil se mu právě Týnec nad Sázavou, kde zamýšlel vybudovat jakousi alternativu k Baťovu Zlínu, kde by žilo nejméně 20 tisíc obyvatel.

Proto také věnoval 50 tisíc na nový regulační plán Týnce. Vedla sem železniční trať, obyvatelé neměli mnoho příležitostí k uplatnění, proto tam byla levná pracovní síla. Vodní tok Sázavy zaručoval pohon pro stroje a v okolních lesích bylo plno palivového dříví.

Janeček už v roce 1925 přispěl na zřízení telefonní centrály, o tři roky později na stavbu školy, na převod sekundární elektrické sítě a na výstavbu silnice Týnec – Chrást. Stal se členem společnosti pro elektrifikaci kraje a začal systematicky vykupovat pozemky.

Po jeho smrti (4. 6. 1941) a zpopelnění ve strašnickém krematoriu byla urna s jeho ostatky uložena na zahradě týnecké vily pod velkým pomníkem. V roce 1973 byl na žádost vdovy přemístěn na Olšanské hřbitovy včetně náhrobku. Stěhovala ho těžká technika, nicméně na pražském hřbitově se ukázalo, že obelisk nesplňuje tamní normy ohledně výšky a musel být asi o metr oříznut.

František Janeček byl dvakrát ženatý, jeho syn z druhého manželství Marcel žije v Praze, jméno nesou i vnuci a pravnuci.


V budovách Jawy se sice cosi děje, nicméně celek vypadá značně zanedbaně

V budovách Jawy se sice cosi děje, nicméně celek vypadá značně zanedbaně

Autor:
  • Nejčtenější

V Krkonoších postavil dům. Při kopání základů narazili dělníci na překvapení

Pavel se rozhodl, že si v Krkonoších postaví jednoduchou dřevostavbu na trochu zanedbaném svažitém pozemku, který byl pokrytý letitými náletovými dřevinami. Když se pustil do jeho rekultivace a...

10. října 2024

Kuba Ryba z Rybiček 48 koupil hájenku za tři minuty. Rodina i psi jsou šťastní

Hudební skladatel a frontman skupiny Rybičky 48 Kuba Ryba si pořídil hájenku. Na místě oceňuje především klid, blízkost lesa a milé, i když vzdálené sousedy v podobě chatařů.

9. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherné chalupy, třeba roubené a s doškovou střechou, které jsou na prodej

Venkovské sídlo s doškovou střechou v šumavském podhůří, luxusní srub na Lipně i romantická roubenka poblíž Adršpašských skal. Nejen tyto unikátní nemovitosti jsou na prodej. Podívejte se na šest...

11. října 2024

Mé nájemníky musí umravňovat policie. Výpověď odmítají a já se bojím soudu

Byt pronajímám páru ve středních letech. Opakovaně jsem byl sousedy upozorněn na to, že moji nájemníci jsou hluční v době nočního klidu. Do bytu velmi často jezdí policie. Chci jim dát výpověď z...

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České architektonické studio přelstilo americké úředníky i pravidla

Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena v Los Angeles...

8. října 2024

Na domě nemuseli téměř 70 let nic měnit, tak byl chytře vymyšlený

Pohovky se prý mění průměrně po osmi letech, kuchyň po dvaceti. Ale celé zařízení a styl domu? Jedním z „držáků“ je modernistický styl, který byl populární po druhé světové válce a dodnes je...

12. října 2024

Nádherné chalupy, třeba roubené a s doškovou střechou, které jsou na prodej

Venkovské sídlo s doškovou střechou v šumavském podhůří, luxusní srub na Lipně i romantická roubenka poblíž Adršpašských skal. Nejen tyto unikátní nemovitosti jsou na prodej. Podívejte se na šest...

11. října 2024

Z postele v ložnici mají k bazénu pod pohyblivou terasou jen pár metrů

Atraktivní lokalita středních Čech je pro bydlení v rodinném domě hodně lákavá. Zaslouží si proto jak kvalitní projekt domu, tak interiéru. V tomto případě využil klient doporučení a zvolil...

11. října 2024

V Krkonoších postavil dům. Při kopání základů narazili dělníci na překvapení

Pavel se rozhodl, že si v Krkonoších postaví jednoduchou dřevostavbu na trochu zanedbaném svažitém pozemku, který byl pokrytý letitými náletovými dřevinami. Když se pustil do jeho rekultivace a...

10. října 2024

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...