Vzácný dům s freskami na jihlavském náměstí našel po letech kupce

  14:05aktualizováno  14:05
Historický dům na rohu jihlavského Masarykova náměstí a Znojemské ulice má po letech, kdy byl na prodej, nové majitele. Ti plánují opravy a oživení vybydlené nemovitosti, kterou zdobí vzácné fresky. I ty by mohl nový majitel s pomocí památkářů nechat restaurovat.

Dům s freskami na zdech v dolní části jihlavského Masarykova náměstí má nové majitele. Ti ho chtějí rekonstruovat a vrátit mu dřívější lesk. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Léta čekal historický nárožní dům v dolní části jihlavského Masarykova náměstí na nového majitele. A mezitím chátral. Teď se však zdá, že pro čtyřpodlažní objekt, o kterém je první zmínka dochovaná z počátku 15. století, čeká nová, lepší éra.

Původně ho dva sourozenci, potomci restituentů žijící v daleké Opavě a Liberci, zamýšleli prodat až za 25 milionů korun. Léta však utíkala.

Až letos dům našel nové majitele. Za 9,3 milionu ho koupila firma Fabes společně s manželi Ščepkovými, jak vyplývá z kopie kupní smlouvy poskytnuté katastrálním úřadem.

"Jednání s původními majiteli bylo těžké a dlouhé, jednali jsme o koupi asi půl roku," řekl jednatel společnosti Fabes Miroslav Tomanec. V Jihlavě provozuje síť kaváren, vinárnu a také Radniční pivovar a restauraci.

Manželé Ščepkovi jsou zase jednateli rodinné čokoládovny Kamila Chocolates ve Vyskytné u Jihlavy.

Snad se po 22 letech konečně vymaluje, doufají nájemníci

V domě je sedm bytů, z nich jsou v současnosti jen dva obsazené. V jednom z nich bydlí nájemníci už 50 let. V bytě jsou podle svých slov zvyklí. Jen je trápí hluk z rušné Znojemské ulice a netěsnost oken, která by potřebovala vyměnit. Od nového vlastníka si slibují, že by se v domě alespoň mohlo na chodbě po letech znovu vymalovat.

Fotogalerie

"Naposledy se chodba malovala před 22 lety, poté, co se dům v restituci vrátil původním majitelům," zmínila sedmdesátiletá Marie.

Do třípokojového bytu se s mužem nastěhovali v roce 1963. Byt jim přenechal jejich dobrý známý - lékař, který měl do té doby na stejném podlaží zároveň i ordinaci s čekárnou.

Většina bytů v domě je v současnosti vybydlených.

"Rádi bychom dům oživili. Bývalí vlastníci nebyli z Jihlavy a starat se o nemovitost na dálku je časově, i co se týče nákladů, náročné," řekla nová spolumajitelka domu Kamila Ščepková. "Chceme nemovitost postupně opravovat a pronajmout," dodal Tomanec.

V přízemí domu jsou dva obchody. Ten se vchodem ze Znojemské ulice funguje jako Květinka. Provozovna o 72 metrech plochy s výlohou do náměstí na svého nájemce čeká. Spoustu let po válce tam byla cukrárna. Po revoluci pak gril, který vzal za své s otevřením nedalekého City Parku. Naposledy tam krátce byla pivnice. "I tento prostor, který má potenciál, chceme co nejdříve opravit a pronajmout," řekl Tomanec.

"Hledali jsme takového nájemce, který nabídku na náměstí zpestří," přiblížila Ščepková.

Fresky je možné restaurovat nebo zakrýt pro další generace

Ožít by mohlo i prostorné sklepení se vchodem do katakomb. "Uvažujeme, že ze sklepa uděláme další nebytový prostor s přístupem jak z náměstí, tak ze Znojemské ulice," nastínil Tomanec.

V tuto chvíli noví majitelé nemají přesně spočítáno, kolik peněz postupná rekonstrukce domu spolyká. Zaměřit se však chtějí i na záchranu historických fresek na fasádě památkově chráněného objektu. "Řešíme možné příspěvky od památkářů," nastínila Ščepková.

"Fresky je možné buď kvalitně zrekonstruovat, nebo je zarchivovat a zatřít, aby byly schované pro další generace. Fresky bych rád zachoval, někteří kolegové je zase chtějí uschovat," řekl za jihlavské památkáře Tomáš Lakomý.

"Pokud se jejich renovace má provést dokonale, je to velmi drahá věc," dodal Lakomý s tím, že jejich poslední obnova proběhla v osmdesátých letech. "Nedokážu říct, jak kvalitně. Také je to už třicet let a dům chátrá, stojí při rušné ulici, na fresky působí otřesy i zplodiny aut," dodal.


Nejčtenější

Bungalov většinou nemá v české krajině co dělat. Důvodů je několik

Pokud už chcete mít přízemní dům, může mít mnohem nápaditější formu než...

I když se dnes bungalovy těší velké oblibě, osobně tyto domy, rozlehlé placky s nízkou střechou staženou až na uši,...

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který...

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Další z rubriky

Módní výstřelky a módní barvy neberte vážně, radí designér nábytku

Modulární sedačku Blok v moderní šedivé barevnosti lze sestavovat do různých...

Michal Karafiát je známý především jako designér sedacího nábytku. Za své projekty získává významná ocenění, v loňském...

Chatu si v lese postavíte snadno sami. Stačí mít 570 tisíc korun

Architekti z britské kanceláře Invisible Studio navrhli malý domek, který...

Architekti z britské kanceláře Invisible Studio navrhli malý domek, který pojmenovali Trailer. Obydlí postavené ze...

V Kuřimi vyrostla sportovní a hravá kráska. Z haly je místní symbol

Studio Cuboid navrhlo sportovní halu pro město Kuřim. Budova stojí v centru...

Studio Cuboid navrhlo sportovní halu pro město Kuřim. Budova stojí v centru postupně vznikajícího sportovního areálu....

Najdete na iDNES.cz