Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Křehký křišťál aneb proč musela nahá modelka viset pověšená za nohy

Éterická múza svírající ve svých rukách křišťálový glóbus vyrobený ve sklárnách Moser, to je už 23 let symbol MFF v Karlových Varech. Zatímco o náročnosti práci sklářů se za 165 let existence této značky ví hodně, o obtížnosti práce modelky tuší v tomto případě jen málokdo.

Až si budou cenu, jejíž podoba se stala symbolem festivalu od roku 2020, odvážet vítězové jednotlivých kategorií už 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který začíná 30. června, asi nebudou ani tušit, jak náročný byl (a také stále je) vznik a výroba této ceny.

Soška s glóbem má výšku 42 cm.

Původně si ti nejlepší odváželi cenu v podobě karlovarské oplatky z křišťálu, která se předávala v „typické“ krabici pro filmy. Jenže se špatně držela a mnohé z cen „nepřežily“ ani první večer po předání.

A tak se pořadatelé rozhodli pro inovaci. Autorem bronzové sošky držící křišťálový glóbus je slovenský fotograf Tono Stano, jemuž byla inspirací a modelem pro sošku Ema Černáková, druhá vicemiss České republiky z roku 2001.

Když múzy mají místo zeměkoule míč

Nelze jednoduše říci, že fotografovi stála modelem stála půvabná blondýnka Ema. „Stála modelem není úplně přesné vyjádření, protože jsem původně při focení s Tonem visela za nohy hlavou dolů a objímala gymnastický míč. Původní myšlenka, tuším, byla múza přilétající k planetě – glóbu, tak nějak. Za nohy mě kdosi přes kladku vytahoval do výšky,“ vzpomíná Ema.

Ema Černáková

To samozřejmě nestačilo, takže pro focení vizuálu ceny musela jít Ema i do ateliéru sochaře Martina Krejzlíka, který ji odléval masku obličeje. Asi nejpříjemnější bylo posezení v křesílku, kdy sochař podle jejích chodidel vytvářel sošku.

„Realistická soška ženy však nesplňovala představu éterické múzy, proto je konečná podoba ta, kterou známe. Nahota při pózování mi nevadila, vnímám ji jako přirozenou. Ale samozřejmě je to jiné ve ´světle reflektorů´, nejsem exhibicionistka,“ prozrazuje Ema Černáková, dnes Sotiropoulos, která žije i se svým manželem a třemi dětmi ve Virginii nedaleko oceánu.

Křehký křišťál umí pozlobit

Dnes už osmým rokem vytváří glób z bezolovnatého křišťálu sklářský mistr Milan Man. Na palici, jak se říká ve sklářském slangu, natáhne jadýrko, pak sklovinu. Píšťalou je třeba neustále točit, protože sklovina je tekutá.

OBRAZEM: Nejkrásnější české sklo opět oslnilo celý svět. Podívejte se!

Dokonalý tvar vzniká i pomocí tří „svaláků“, což jsou dřevěné hranoly, ve kterých jsou vydlabané důlky odpovídající potřebnému tvaru baňky. Třetí, ten nejmenší, by měl dát glóbu jeho požadovaný průměr, tedy 11,5 cm.

„Nesmí být menší ani větší, aby přesně zapadl do rukou sošky,“ vysvětluje Milan Man. Glóby se připravují po obědě, aby teplota skloviny klesla z původních 1 400 °C na požadovaných přibližně 1 200 °C. Zkušený sklářský mistr, který pracuje s dalšími dvěma pomocníky, jich dokáže vyfouknout za den přibližně dvacet.

Milan Man při práci na glóbu

„Jenže někdy lze použít jen dva, jindy polovinu, záleží na kvalitě skla. Nesmí v nich být jediná bublinka, sklo musí být naprosto čisté,“ popisuje Milan Man.

Pokud se 24 hodin po vychladnutí zjistí, že je tam nějaká, byť sebedrobnější chybička, sklo se rozbije a opět se roztaví. Sklovinu taviči připravují přes noc, někdy se však stane, že ji použít vůbec nelze. Sklářské řemeslo je hodně náročné.

Glóby pak přebírá brusič Jiří Khas, který je musí dokonale obrousit a připravit pro konkrétní sošku, nikdy nejsou totiž úplně stejné. Pro každý ročník je pak třeba připravit více glóbů než bude vítězů, občas se stane to, co by stát nemělo. Domů si proto každý vítěz odváží krásnou trofej, nikoli střepy pro štěstí…

Jiří Khas při dokončování ceny pro 56. ročník MFF Karlovy Vary

Milan Man s tím počítá, ale sám přiznává, že nejraději dělá velké fantazijní věci, rád spolupracuje se skvělými designéry, jako je Jiří Šuhájek nebo byl Bořek Šípek. I v době covidu, kdy fungovala pouze jediná pec, se do sklárny těšil. Střídaly se zde v týdenním cyklu celé party, aby se od sebe nenakazily. A protože píšťaly jsou společné, dostaly stříbrné „náústky“, aby se předešlo nákaze.

Na odchod do důchodu v 58 letech, což pro skláře v náročných provozech dlouho platilo, však bude muset on i jeho kolegové s největší pravděpodobností zapomenout. A to přesto, že se teplota u pecí, kde pracují, pohybuje kolem 60 °C, v létě však bývá ještě vyšší. Právě náročné prostředí je jedním z důvodů, proč se mladí lidé do skláren tolik nehrnou.

O značce Moser

Již 166 let nesou výrobky karlovarské sklárny jméno svého zakladatele, rytce a obchodníka Ludwiga Mosera. Společnost MOSER se sídlem v Karlových Varech pokračuje v jeho stopách a tradiční ruční výrobu dále rozvíjí. Její díla, která jsou vyráběna z kvalitního bezolovnatého křišťálu, směřují na český trh stejně jako na ten mezinárodní. Díky tomu dnes firma patří mezi přední české exportéry a reprezentuje tak celosvětově umění českých sklářů. Moser je členem velmi prestižního společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků.

  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdálky vidíte hotel, zblízka zjistíte, že dřevostavby mají jiný účel

Golfovému hřišti Golf & Ski resort Ostravice v podhůří Moravskoslezských Beskyd dominují vedle kvalitně upraveného...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

České hodinky nosí i bývalý španělský král, chloubou je také prodejna

Českému průmyslu se často vyčítá nízká přidaná hodnota. To však rozhodně neplatí o náramkových hodinkách se značkou...

Na maličkém ostrůvku se mačká 500 lidí. Jsou zde nevěstince i hospody

Keňský ostrůvek Migingo na Viktoriině jezeře má rozlohu dva tisíce metrů čtverečních a je extrémně hustě osídlený. V...

Bílý dům září v zeleném moři obilí. Architekti si jej postavili pro sebe

Ačkoliv jednoduchý dům s obdélníkovým půdorysem a se sedlovou střechou přesně respektuje místní ráz krajiny i zástavby,...

OBRAZEM: Nejlepší nábytek, šperky i sklo rozzáří Prahu. Podívejte se

Už 25. ročník mezinárodního festivalu Designblok proběhne od 4. do 8. října. Můžete jej navštívit ve Veletržním paláci...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...