Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Navrhli katamarán, Vřídelní kolonádu i umyvadla nejen pro Designblok

Znají se už od vysokoškolských studií, kdy sdíleli nápady i školní práce. První společnou komerční realizaci si vyzkoušeli hned po promoci, další zakázky na sebe nenechaly čekat. Dnes duo Vrtiška & Žák patří k nejznámějším jménům české designérské scény. Jejich tři nejnovější projekty spojuje voda.

Na letošním Designbloku v atmosféricky pojaté expozici Vrtiška & Žák představí výsledek nově navázané spolupráce s výrobcem koupelnového vybavení Ravak. Kolekce keramických umyvadel Yard získala název podle odkládací plochy netypicky zapuštěné pod úroveň horní hrany umyvadla.

Kolekce keramických umyvadel Yard, kterou navrhla pro Ravak dvojice Vrtiška &...

Kolekce keramických umyvadel Yard, kterou navrhla pro Ravak dvojice Vrtiška & Žák, získala název podle odkládací plochy netypicky zapuštěné pod úroveň horní hrany umyvadla.

„Tato jistota definovaná vždy minimálně ze dvou stran dává uživateli možnost utvářet po svém prostor mezi umyvadlem a stěnou. Je to prostě bezpečný dvorek, na kterém můžeme mít uklizeno a čisto,“ vysvětluje s nadsázkou Vladimír Žák.

„Odkládací plocha dřív bývala běžnou součástí umyvadel, k této myšlence jsme se vrátili a posunuli jsme ji dál jejím zapuštěním, abychom omezili míru vizuálního smogu ze všech možných značek výrobků běžně používaných v koupelně.“ dodává Roman Vrtiška.

K představení kolekce si designéři vybrali kryptu v prostoru Gabriel Loci, která jim umožnila hrát si se světlem, zvukem a dokonce i s vůněmi tak, aby se prohloubil dojem z umyvadel na pomezí solitérů a známé klasiky.

Definujeme specifika a stavíme na nich

Roman Vrtiška se koupelnovým projektem pro českého výrobce poprvé vrátil k předmětu svého původního studia na Střední průmyslové škole keramické a sklářské v Karlových Varech. Do rodného kraje však jezdí stále častěji díky prestižní zakázce přímo od města Karlovy Vary. Hned jak na ni dojde řeč, je těžké oba designéry zastavit.

„Kancelář architektury města Karlovy Vary nás oslovila se zadáním vytvořit studii, jak by měla vypadat nová podoba emblematické a velmi rozporuplně přijímané Vřídelní kolonády.“ začíná Roman Vrtiška.

Novinka od studia Vrtiška & Žák může klidně „cestovat“ i po silnici nebo v lodním kontejneru.

„Máme za sebou několik prezentací i setkání s místní veřejností, která je hodně polarizovaná. Starší ročníky, co zažily původní dřevěnou podobu kolonády, která ve Varech stála do konce 60. let minulého století, si nedovedou představit, že bychom vycházeli z mnohými nenáviděné funkcionalistické budovy od architekta Jaroslava Otruby, která nad řekou Teplou stojí dodnes. Nejraději by ji viděli zbouranou,“ říká Vladimír Žák.

Magie vody ve službě designu

„Jeho původní vize však byla tenkrát naplněna jen z části a my jsme se rozhodli vyzdvihnout specifika této stavby a rehabilitovat ji otevřením současnému světu.“ pokračuje Žák.

Otevření světu designéři myslí doslova, protože jedním z jejich hlavních záměrů je odstranění betonového plata přes řeku Teplou a její zpřístupnění veřejnosti. „K řece plánujeme postavit pobytové schody a jsme přesvědčeni, že magie přírodních jevů tolik charakteristických pro přírodní vývěry přitáhne zájem nejen turistů, ale i místních, kteří v centru Karlových Varů zoufale chybí.“ dodává Vrtiška.

Vizualizace: nová Vřídelní kolonáda

Vizualizace: nová Vřídelní kolonáda

Autoři ve studii zároveň plánují obnovit kulturně společenskou funkci budovy Vřídla, aby objekt žil například i ve večerních hodinách. Pozorování měnících se minerálních sedimentů kolem řeky, výbuchů páry, odlesků a šumění vody ruku v ruce s rekultivací okolí, městotvornou programovou náplní a revitalizací jednotlivých prvků současné stavby podle designérů přinese tomuto zásadnímu místu nový život.

Jak vzniká design plachetnice

Voda jako by provázela designérskou dvojici průběžně i ve třetím novém projektu. Zřejmě jako první designéři z Čech v září představili světovému publiku nový katamarán.

„Vznikal těžce a dlouho, na ose mezi Brnem, Prahou a jižními Čechami. Ve francouzském Cannes, na mezinárodním veletrhu, však byl mezi ostatními hned v několika ohledech světově unikátní,“ hrdě vysvětluje Roman Vrtiška.

Plachetnice vzniklá ve spolupráci s konstruktérem Tomášem Jandou a investorem Jaromírem Popkem měla jasně dané mantinely v potřebné hydrodynamice a v konstrukci.

Designéři v případě katamaránu vytvořili loď, která je demontovatelná, a tím...

Designéři v případě katamaránu vytvořili loď, která je demontovatelná, a tím pádem i snadno transportovatelná v lodním kontejneru nebo jako přívěs za auto.

Vytvořili jsme tak loď, která je demontovatelná, a tím pádem i snadno transportovatelná v lodním kontejneru kamkoli po světě. Jde o specifický crossover mezi závodním katamaránem a komfortním cruiserem. Splní tak požadavky na rychlou adrenalinovou plavbu i pohodlný pobyt. Třetí výhodou je její provedení kabrio, jak jsme pojmenovali možnost složit střechu v případě hezkého počasí.“ vyjmenovávají hlavní benefity ojedinělého projektu oba autoři.

Katamaran ani výsledná podoba Vřídelní kolonády v nejbližší době pro veřejnost k vidění nebude, nový set umyvadel Ravak ale najdete od 6. do 10. 10. na pražském festivalu designu a módy Designblok.

O Designbloku

Třiadvacátý ročník Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě, proběhne od 6. do 10. října v Gabriel Loci na Smíchově a nově obsadí i dvě patra Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Návrh Designérie, centrálního prostoru v Gabriel Loci, je letos v rukou oceňovaného dua Herrmann&Coufal. Po měsících pandemie zvolili organizátoři právě štěstí jako hlavní  téma.

„V roce 2021 se bude Designblok zabývat hledáním štěstí. Budeme sledovat trendy, které jsou v designu jasně patrné, návrat k přirozenosti, k přírodě, k člověku a jeho potřebám. Optimismus, opravdovost.  Obnova.  Renesance hodnot lidskosti, hledání štěstí, návratu k sobě samému a svým potřebám. To jsou hodnoty, které design může pomoci přinést a které chceme přiblížit široké veřejnosti,“ vysvětluje Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Mimo Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslové museum se do programu Designbloku tradičně zapojuje řada galerií, showroomů a pop-up shopů po celé Praze. Po loňské pauze se letos mohou návštěvníci těšit na bohatý doprovodný program i zahraniční hosty.

Vizuál festivalu, který je každoročně dílem fotografa Salima Issy a grafické...

Vizuál festivalu, který je každoročně dílem fotografa Salima Issy a grafické designérky Martiny Černé, zachycuje okamžik simulující moment štěstí a odkazuje tak k tématu letošního ročníku.

Autor:
  • Nejčtenější

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Moderátorka Sandra Pospíšilová si užívá rodiny v novostavbě u Brna

Moderátorka zpráv na CNN Prima News Sandra Pospíšilová (35), kterou diváci znají především pod dívčím jménem Parmová,...

V bytě vybourali příčky, kvůli světlu je nahradili průsvitným makrolonem

Tento byt najdete v prvním patře menšího zděného bytového domu z konce 50. let minulého století. Čtyřpodlažní dům má v...

Zpěvák Voxel žije s rodinou na samotě v horách. Je to náročné, ale krásné

Až na samém konci světa, daleko a vysoko v horách jesenických nachází se malebný domek s rozlehlou zahradou. Za své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znárodněný statek opravuje už dvacet let. Vybudovala zde i penzion

Denisa už dvacet let zachraňuje majetek po předcích. S rodinou bydlí v takřka dvě stě let starém velkostatku v Polabí....

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Designblok letos nabízí ikonické produkty, řadu novinek i kru v kostele

Třiadvacátý ročník Designbloku, největší přehlídka designu ve střední Evropě, se od 6. do 10. října odehrává hlavně v...

Ateliéry jen pro profesory? Dnes pro studenty. Na AVU se umění učí už 222 let

Premium Umění vyvažuje racionální přístup k životu, zlidšťuje ho a dává mu smysl a přesah. I tyto myšlenky stály před 222 lety...

Nejkrásnější dům postavila architektka pro svou rodinu. Podívejte se

Když získáte pozemek jen pár kroků od náměstí, které je proslulé nádhernými západy slunce, budete je jistě chtít...

Hurá dovnitř. Navštivte stovky historických skvostů i moderních staveb

Po stopách architekta Jana Kotěry, po nádražních budovách i zaniklých tratích, do krovů i do podzemí, po historických...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...