Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejlepší čeští designéři roku 2023: podívejte se na jejich tvorbu

Ve Stavovském divadle byly večer 3. března předány ceny Czech Grand Design za rok 2023. Absolutním vítězem se stal designér Jan Plecháč, do Síně slávy českého designu vstoupil, in memoriam, designér Jiří Jiroutek.
Novou podzimní kolekci Duši lesa navrhl pro Moser Jan Plecháč. Váza Fungi má...

Novou podzimní kolekci Duši lesa navrhl pro Moser Jan Plecháč. Váza Fungi má jemný brus výtrusnice hub a měkkou světlou meruňkovou barvu. | foto: Archiv přehlídky Designblok

Akademie designu ČR, složená z 62 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu, rozhodla o vítězích osmnáctého ročníku cen Czech Grand Design. Nejprestižnější ocenění pro české autory, designéry a výrobce převzali laureáti v rámci slavnostního večera v neděli 3. března 2024 ve Stavovském divadle.

Novou podzimní kolekci Duši lesa navrhl pro Moser Jan Plecháč. Váza Pinea je inspirovaná strukturou a tmavě zelenou barvou borovice.

Absolutním vítězem, a to Grand designérem roku 2023, se stal Jan Plecháč. Zpečetil tak svou roli uměleckého ředitele tradiční karlovarské sklárny Moser, které se podle odborných porot a většiny členů Akademie designu ČR zhostil s respektem k řemeslu, tradici a se smyslem pro citlivou inovaci a originální design.

Za celoživotní přínos oboru byl do Síně slávy českého designu uveden designér Jiří Jiroutek (1928–2023), který se zapsal do historie českého designu ikonickou kolekcí nábytku U-450.

Ceny byly dále uděleny v osmi kategoriích a vítězové převzali v rámci kreativního galavečera trofeje v podobě „osobního lapače nápadů a snů“ navržené loňskými Grand designéry, studiem Lexová&Smetana.

Sklo přineslo vítězství

Vítězem kategorie Designér roku, Cena Ministerstva kultury ČR i Grand designérem cen Czech Grand Design 2023, se stal designér Jan Plecháč. Ocenění si odnesl za vázu Abyss, vázy Harmonic a kolekci váz a nápojového skla Duše lesa, které navrhl pro tradiční karlovarskou sklárnu Moser.

„Designér Jan Plecháč se své role uměleckého ředitele firmy Moser, jímž se stal v roce 2022, chopil s pokorou k tradici firmy a k materiálu skla, jímž je dlouhodobě fascinován, s respektem k řemeslu a zároveň s entuziasmem jemu vlastním, se smyslem pro citlivou inovaci a originální design,“ poznamenala za Akademii designu ČR, kurátorka, historička designu a umění Tereza Bruthansová.

Cenu Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR předal náměstek ministra kultury ČR Ondřej Chrást. Úspěšné spojení tradičního producenta se špičkovým současným designérem i výjimečnost kolekce váz a nápojového skla Duše lesa následně stvrdila výhra firmy Moser v kategorii Výrobce roku.

Titul za nejlepší instalaci firmy získal na Designbloku 2023 Moser za svou instalace s levitujícím mrakem, na kterém plují skleněné vázy. Jejím autorem je Jan Plecháč. Instalace získala i Cenu veřejnosti.

Za více než sto šedesát let své existence se Moser stal symbolem stability a vysoké kvality. Vyprofiloval se v důvěryhodnou značku pro konzervativnější zákazníky, kteří si potrpí na tradici a dokonalost. Nastal však čas posunout jej blíž k současným zákazníkům a pustit mladou krev do žil. Ta proudí a tepe v nové kolekci Duše lesa, kterou Moser představil na minulém Designbloku a ztělesňuje budoucí směřování značky,“ hodnotí Michaela Kádnerová, členka odborné poroty Akademie designu ČR a kurátorka Moravské galerie v Brně.

A dodává: „Luxus, který je pro Moser typický, se v nové kolekci sklání před archetypální, důvěrně známou krásou, jež jemně uchopí srdce každého z nás a něžně jej zmáčkne. To je cesta, po níž se Moser s Plecháčem vydávají a my chceme jít s nimi.“

Síň slávy za nábytek pro každého

Významné ocenění mimo kategorie je každý rok udělováno jedné osobnosti za mimořádnou tvůrčí a pedagogickou činnost nebo přínos v teorii designu. Do Síně slávy českého designu byl Akademií designu ČR uveden designér Jiří Jiroutek.

Možná budeme jen těžko hledat domácnost, kde se v 60. a pozdějších letech objevil (a možná je zde dodnes) nábytek U-450. Jiří Jiroutek v něm propojil bruselský styl (československý směr, po kterém prahl po Expu 58 celý designový svět) a dostupnost.

Síň slávy - Jiří Jiroutek

Designér dokázal snížit náklady tak, aby se nábytek mohl vyrábět v masovém množství a prodávat za přijatelnou cenu. Skříňky se navíc vyznačovaly skladností, vyráběly se z lehčího dřeva a hodily se do jakékoliv místnosti. Za dvacet let se slavného nábytku vyrobilo několik milionů kusů.

„Jiří Jiroutek byl a je hvězda, přestože je jeho jméno známé mimo oblast designu jen málokomu. Neprávem. Stihl totiž proměnit podobu české domácnosti k lepšímu i v nesnadných podmínkách socialistického režimu. O tom se může dnešním designérům jen zdát,“ doplnila Michaela Kádnerová. Cenu převzal Jiroutkův prasynovec Antonio Carlini.

Designéři, kteří mají styl

Kategorii Módní designér roku ovládl slovenský návrhář žijící v Praze Boris Král’, který se v kolekci Salon de Nuit a při návrhu róby pro herečku Danielu Kolářovou vrátil ke svým dětským snům, vytáhl skicy ze střední školy a redefinoval naivní pohled na své retro múzy.

„Léta strávená prací pro jiné návrháře jako modelář, konstruktér střihů a krejčí Borisovi pomohla utřídit myšlenky a formulovat kdo je, co chce říct a kde leží úrodné pole pro jeho módní vyjadřování a estetiku. Stal se jím, ne úplně překvapivě, oděv pro zvláštní příležitost. Tedy typická salonní móda šitá na zakázku. Více než o talent zde jde o dobré a poctivé řemeslo,“ komentoval Jan Králíček, kreativní ředitel časopisu Dolce Vita, stylista a konzultant.

Designérkou šperku roku se stal nový talent evropské módní scény, Klára Marie Bliss s kolekcí Banshee. „Přirozená, až surová, přesto o Banshee nelze vyslovit nic jiného, než že se jedná o delikátní módní záležitost. Takovou, jež není závislá na čase a trendech jej lemujících, takovou, jež není prvoplánově líbivá a vkusu ani běžným komerčním požadavkům se nepodbízí,“ říká novinářka a členka odborné poroty Akademie designu ČR Andrea Běhounková.

Bliss vystudovala oděvní a kostýmní design. Narodila se v Austrálii českým emigrantům, ale zcela určitě ji ovlivnilo studium v Antverpách na prestižní Royal Academy of Fine Arts.

Ačkoli Bliss vystudovala oděvní a kostýmní design, její tvorba nepatří do kategorií ani kolonek. Možná za to může její původ, narodila se v Austrálii českým emigrantům, ale zcela určitě ji ovlivnilo studium v Antverpách na prestižní Royal Academy of Fine Arts. Tam také při práci s archivy a rešeršemi začala její posedlost historickým prádlem, jeho vliv na vnímání ženského těla a body pozitivitu. Škola určitě ovlivnila i komplexnost její tvorby, včetně budování vlastního brandu a jeho portfolia.

V kategorii Grafický designér roku uspěla vzdělávací platforma Vividbooks Vítka Škopa. Digitální učebnice pomáhají učitelům fyziky, chemie a matematiky s výukou na základních školách.

„Učebnice i předchozí produkty Vividbooks velmi nápaditým způsobem propojují svět online a svět fyzický, reálný. Z grafického zpracování učebnic čiší energie a optimismus, žákům přináší vzdělávání hrou. Nejdůležitější ale je, že to nekončí jen u krásně zpracovaných učebnic: Autorům a vývojářům se také daří učebnice dostávat do škol a k učitelům,“ řekla Jana Vinšová, členka odborné poroty Akademie designu ČR a ředitelka organizace CZECHDESIGN.

Titul Fotograf/ka roku obhájilo z roku 2020 duo SHOTBY.US, za nímž stojí Lenka Glisníková a Karolína Matušková. „I v roce 2023 pokračovalo duo fotografek SHOTBY.US v úspěšném tažení, které hýří kreativními nápady,“ vysvětlila volbu Akademie designu ČR členka její odborné poroty, umělecká ředitelka a kurátorka festivalu Fotograf Tereza Rudolf.

Na poli ilustrace zazářila Magdalena Rutová, která zaujala kresbami pro dětské knihy Já, chobotnice (Baobab), Čavargoš / Tulák (Tera Fabiánová, Milena Hübschmannová, KHER) a Rajčaťáci a Banáni (Petr Váša, HOST). „Práce Magdaleny Rutové je originální jak v českém, tak evropském kontextu. Je netuctová, živá i sebevědomá, a přitom srozumitelná jak dětskému, tak dospělému publiku,“ pochválila Tereza Horváthová, členka odborné poroty Akademie designu ČR a nakladatelka.

V kategorii Objev roku, jejíž cílem je upozornit na čerstvé nápady, nová designérská uskupení i mladé talenty, letos z široké konkurence 17 nominací uspěla originální stavebnice TOTEMO designérky Adriany Koldy.

Projekt TOTEMO klade od začátku důraz na ekologii a udržitelnost. Zatímco spojky jsou vytištěny na 3D tiskárně z recyklovaných PET lahví, stavební dílky jsou vyrobeny z dřevěné překližky potištěné ekologickými barvami.

„TOTEMO podporuje spontánní hru, rozvíjí představivost, jemnou motoriku a kreativitu, a to nejen u dětí, ale i dospělých. Zaujme organickými tvary, výraznými barvami a jednoduchým, a přitom důmyslným, principem sestavování. Nabízí tolik možností skládání prostorových obrazů a soch, ať už abstraktních či realistických, kolik jen vám fantazie dovolí. A výsledný objekt vždy působí krásně,“ hodnotila členka odborné poroty Akademie designu ČR, kurátorka, historička designu a umění Tereza Bruthansová.

Ocenění navržené, jak už bývá zvykem, loňskými Grand designéry, tedy studiem Lexová&Smetana, předaly na prknech Stavovského divadla v Praze významné osobnosti kulturní i veřejné scény.

Kreativním galavečerem v režii Jany Burkiewiczové provedl v kulisách představení Národního divadla Bakchantky herec Miloslav König za hudebního doprovodu skupiny Bert & Friends. O výhercích i všech nominacích Czech Grand Design informuje nový web czechgranddesign.cz.

Autor:

Nejčtenější

David Koller prodává svůj dům v centru Mikulova s vinicí, studiem a zkušebnou

Zpěvák, skladatel a bubeník David Koller prodává v centru Mikulova rozlehlý dům, jehož základy sahají až do 17. století. Nemovitost, která stojí na pozemku velkém 2 505 metrů čtverečních, prošla...

Češi si postavili stylovou vilu na Srí Lance. Je rájem surfařů i rodin s dětmi

Veronika a Pavel si postavili před třemi lety vysněnou vilu přímo v srdci srílanské džungle. Majitelé využívají vilu několik měsíců v roce a ve zbytku roku své bydlení pronajímají. S čím se museli...

Komu patří společná zídka? Je vyboulená, bortí se a já mám prý postavit novou

Premium

Mám společnou zeď se sousedy. Z jejich strany je vyboulená, protože je vlhká. Z mé strany je trochu mokřejší, ale jinak je v pořádku. Sousedé tvrdí, že je zeď moje a mám ji nechat zbourat a postavit...

Jeden pokoj pro tři holčičky: architektka přišla na skvělé řešení

Stačilo pár let, a ze šťastné mladé dvojice byli rodiče se třemi holčičkami. I proto bylo tak důležité, aby se byt ve starém funkcionalistickém domě s původními dveřmi a starými parketami co nejlépe...

Muzikálový zpěvák Randák žije s mexickým manželem v Praze. Podívejte se

Muzikálový zpěvák Lukáš Randák se s manželem Carlosem nastěhoval do prostorného bytu v Praze. Domov zcela odpovídá jejich potřebám a představám. Carlos je Mexičan, proto u nich nesmí chybět ani...

Ženy ženám. Které zahraniční projektantky ovlivnily první české architektky?

V prvním díle tohoto miniseriálu jsme se na tomto místě věnovali prvním ženám na poli architektury z nejrůznějších míst světa, dnes už začneme kroužit kolem našeho území.

26. března 2025  15:02,  aktualizováno  15:02

Muzikálový zpěvák Randák žije s mexickým manželem v Praze. Podívejte se

Muzikálový zpěvák Lukáš Randák se s manželem Carlosem nastěhoval do prostorného bytu v Praze. Domov zcela odpovídá jejich potřebám a představám. Carlos je Mexičan, proto u nich nesmí chybět ani...

26. března 2025

Zámeček z 19. století se proměnil v kombinaci historie a současnosti

Interiérová designérka Carme Carretero proměnila na ostrově Menorca zámeček Sa Farola z 19. století v útočiště, kde se prolíná historie se současným designem a kde se oslavuje podstata středomořského...

26. března 2025

Jeden pokoj pro tři holčičky: architektka přišla na skvělé řešení

Stačilo pár let, a ze šťastné mladé dvojice byli rodiče se třemi holčičkami. I proto bylo tak důležité, aby se byt ve starém funkcionalistickém domě s původními dveřmi a starými parketami co nejlépe...

25. března 2025

Malý domek za 360 tisíc. Vejde se do něj kuchyň, postel i koupelna

Sedmačtyřicetiletý Elvis Summers z Los Angeles se ve svém volném čase věnuje stavbě maličkých domků. Obydlí dlouhé 6 metrů nabízí kuchyňku, prostor na spaní a koupelnu.

25. března 2025

Uzoučký dům má 31,5 m2. Vecpal se šikovně do bývalé uličky

Jeden z nejužších domů v Británii, nazývaný Domeček pro panenky, je na prodej za 235 tisíc liber, v přepočtu za sedm milionů korun. Zajímavá nemovitost stojí v městě Porthleven v anglickém Cornwallu.

24. března 2025

Činžák po proměně fascinuje, v přízemním bytě se cítí jako v domku

Vrátili se z dlouholetého pobytu v Anglii a v pronajatém bytě na Vinohradech to pro ně stále nebylo „jako doma“. Teprve pořízením vlastního bytu v přízemí nuselského činžáku získal starší pár zázemí....

24. března 2025

Dům s okem je mimořádná práce. S malým rozpočtem dokázali majitelé zázraky

Když už rekonstruovat, tak raději kompletně. Od takového totálního přístupu architekt Christoph Wagner spíš zrazuje. Soudí, že podobné projekty, dělané na jeden zátah, ve výsledku škodí, než aby...

23. března 2025

Byt navrhli tak, aby měla výhled z okna i milovaná fenka

Byt s panoramatickým výhledem na oceán, pláže a přístav. Takový najdete na jedné z hlavních tepen Las Palmas de Gran Canaria. Za jeho skvělou proměnou stojí Nayra Iglesias z In Out Studia. Interiér...

23. března 2025

Neviditelný dům je špičkovou prací polských architektů. Musíte ho hledat

Opájí se výhledy na řeku Vislu a roviny Mazovských plání. Je navýsost moderní, prostorný. A přesto, že nabízí přes 310 metrů čtverečních užitné plochy, je v krajině téměř neznatelný. Dům zasazený do...

22. března 2025

Slavný zpěvák Chris Brown si sám vyzdobil dům. Jeho kresby děsí děti

Je velmi úspěšný zpěvák, skladatel, tanečník, ale i tvůrce grafitti. Chris Brown je však také násilník, za napadení své přítelkyně Rihanny dostal podmínku na pět let a šest měsíců veřejných prací....

22. března 2025

Palác pro výstředního miliardáře nebo zámek. Co postavily první ženy architektky

Před dvěma týdny jsme oslavili Mezinárodní den žen, u kterého ještě chvilku zůstaneme. Zaměříme se na průkopnice v oboru architektury, tedy v oblasti, která se po staletí považovala za mužskou...

21. března 2025  14:37