Život mezi tvárnicemi. Vila bez stěn s výhledem na nebe spojila rodinu

  1:00aktualizováno  1:00
Předloni dokončená stavba ve městě Sumaré se pyšní architektonickými oceněními. Majitelé si ale nejvíce cení jeho vysoké estetiky. Ze všech rohů dýchá výtvarno, každý kout také s architekty dlouho plánovali. Po čtyřech letech práce konečně mají svůj vysněný „život mezi tvárnicemi“.

Prostor na jednotlivé zóny člení zejména bloky nábytku, včleněná patra, schodiště a vnitřní balkonové galerie. | foto: Grupo Garoa

Majitel novostavby, brazilský umělec Guto Nogueira, měl šťastné dětství. Vyrůstal v krásném domě, který mu tříbil vkus a kde se i dobře bydlelo. Stejné podmínky k životu chtěl dopřát i svým dvěma dcerám Ruby a Amoře.

Fotogalerie

Proto při budování rodinného hnízda společně se ženou Adelitou oslovili dlouholetého rodinného přítele, architekta a designéra Chico Barrose. Ten souhlasil pod podmínkou, že k realizaci přizve i své oblíbené talentované studenty s potenciálem. K práci se připojil mladý tým architektů ze studia Garoa z brazilské metropole São Paulo.

Unikátní skupina spolupracovala na domě několik let. Výsledkem je specifická nemovitost s celkovou rozlohou 190 metrů čtverečních. Pro mladou uměleckou rodinu byla důležitá i cesta k vysněnému novému domovu. Nepovažují jej totiž jen za místo k bydlení, ale za dokonalé umělecké dílo.

Pozemek, na kterém se majitelé rozhodli stavět, nebyl právě ideální. Pruh půdy široký jen pět metrů a pětatřicet metrů dlouhý, byl obehnaný zdmi sousedních domů a tvářil se dost nepřátelsky.

Navzdory omezeným podmínkám vznikl architektonicky čistý dům, který svým vzhledem záměrně provokuje. Estetiku celé realizace určily betonové tvárnice. Ukázalo se, že jde o ekonomicky a technicky snadno zvládnutelné řešení, které jako bonus přináší i zajímavý prefabrikovaný vzhled.

Úmyslná industriální poetika prostupuje celým domem v podobě odhalených ocelových nosníků, proskleného pruhu pod střešní konstrukcí odhalující nebe, plechů a drátěného zábradlí.

Majitelé se shodují, že díky tomuto dvoudennímu projektu se dům nabíjí stále...

Neobvyklý rodinný dům stojí v brazilském městě Sumaré.

Příčky v domě oddělují a zakrývají pouze sociální zázemí. Prostor na jednotlivé zóny člení zejména bloky nábytku, včleněná patra, schodiště a vnitřní balkonové galerie.

Z ulice je nejviditelnější technické zázemí a vybetonované automobilové stání, samotný vstup do domu je o pár kroků dále. Na hranici pozemku stojí ocelová konstrukce. Od prvního vkročení na pozemek je tak příchozímu zcela jasné, že vkročil do jakéhosi rámu, vymezujícího výsostné území majitelů, aniž je bydlení skryto za vysokým plotem. 

V domě pravidelně každý měsíc nachází na dva dny útočiště a zázemí hostující umělci. Majitelé se shodují, že díky tomuto dvoudennímu projektu se dům nabíjí stále novou silnou energií. Pro návštěvy je připravený pokoj v zadním traktu domu, oddělený od hlavní obytné části zelenajícím se dvorkem. Do budoucna je možné, že garsonku, poskytující dostatek soukromí, bude obývat jedna z dcer. 

Autor: pro iDNES.cz
Témata: architekt, Sao Paulo

Nejčtenější

Na povolení ke stavbě čekali osm let. Rodina je z domu nadšená

Zastavěná plocha domu je 120,2 m2 a užitná plocha poskytuje 98,5, m2.

Na začátku byla tříčlenná rodina a sen o malém domě. Ale že bude trvat přes osm let, to nikdo nečekal. Nyní už stojí....

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Z domu do paneláku. Zbláznili jste se? ťukali si na čelo příbuzní

1

Když jsme si s manželem koupili byt ve městě na sídlišti, byla jsem šťastná. Oskar ale moc nadšený nebyl. Všude okolo...

Věž ze 14. století přestavěli na bydlení. Teď za ni chtějí 58 milionů

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva...

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva miliony liber, v přepočtu za 57,6 milionu...

V moderním bungalovu použila designérka i špalky z rozřezaných kmenů

V prostoru vyniká podlaha z masivních prken.

Bungalovy mají řadu výhod, ale také jednu nevýhodu. Potřebují dostatečně velký pozemek. V tomto případě však neměla...

Další z rubriky

KVÍZ: Znáte nejkrásnější památky České republiky?

Poznáte jednu z nejkrásnějších českých památek?

Česká republika je poseta nádhernými kulturními památkami, z nichž jsou některé dokonce zapsané na seznamu UNESCO,...

Nebytové prostory je nadchly. Proměnili je na krásný byt se zahrádkou

Majitelé tráví venku každou volnou chvilku, interiér je s exteriérem elegantně...

Mladý pár z brazilského Sao Paula měl obrovské štěstí. Při hledání nového domova partneři natrefili na velké nebytové...

V moderním bungalovu použila designérka i špalky z rozřezaných kmenů

V prostoru vyniká podlaha z masivních prken.

Bungalovy mají řadu výhod, ale také jednu nevýhodu. Potřebují dostatečně velký pozemek. V tomto případě však neměla...

Najdete na iDNES.cz