Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Chaloupka jako z pohádky není z perníku, ale ze dřeva. Hosté ji milují

Co by byly Luhačovice bez Dušana Jurkoviče a naopak? Tvůrce s osobitým stylem ovlivněným lidovou architekturou, významný představitel secese. To byl Dušan Jurkovič. Tvorba tohoto velikána se prolíná celým lázeňským údolím. Zatímco však všichni znají Jurkovičův dům, jeho Chaloupku lze přehlédnout.

Mezi prvními hosty Chaloupky byl i spisovatel Alois Mrštík. | foto: Lázně Luhačovice

Dušanu Jurkovičovi (*1868) se podařilo až neuvěřitelně úspěšně začlenit lidovou kulturu do moderního stavitelství, jeho pestrobarevné stavby tak dodnes působí až pohádkovým dojmem. Řada jeho staveb proto nese označení národní památka, jako první architekt v Československu získal ocenění národní umělec.

Apartmán v patře má dvě ložnice a obývací pokoj s čajovou kuchyňkou.

Apartmán v patře má dvě ložnice a obývací pokoj s čajovou kuchyňkou.

Pokud někdo obdivuje Jurkovičovu tvorbu, určitě by neměl opomenout vilu Chaloupka, byť stojí nenápadně ukrytá pod stromy ve svahu právě nad Jurkovičovým domem. Z perníku ale není. 

Chaloupka s kuchyňskou minulostí

Vila Chaloupka byla původně takzvaným kuchyňským domem stojícím v lesnatém svahu nad kolonádou z roku 1851. Dušan Jurkovič tento domek nechal v roce 1902 přestavět. Ovšem na své náklady, protože akcionáři nechtěli o investicích do přestavby ani slyšet. 

A tak Jurkovič celou rekonstrukci navrhl i financoval, a to pro svého přítele a nového správce lázní Cyrila Holubyho. Ten byl spolu s dr. Františkem Veselým a Dušanem Jurkovičem u zrodu budování lázní Luhačovic, tak jak je známe dnes. V Chaloupce bydlel až do svého odchodu z lázní v roce 1918. 

Dříve přízemní domek nechal architekt Jurkovič opatřit novým roubeným polopatrem s balkony, přičemž zděnou část od té roubené oddělil pásem hrubých cihel. Nejen ve formě roubení, ale i prostřednictvím střechy se zalomenými vikýři a štíty vtiskl vilce duch lidové karpatské architektury.

Dokonalého prolnutí různých oblastí architektury doplňuje Dušan Jurkovič zakomponováním motivu žudra, které je jinak typickým prvkem pro moravskou lidovou architekturu na Hané a na Slovácku. Malebnost domku dokresluje věžička umístěná nad schodištěm.

Apartmán v přízemí Chaloupky je stejně jako celý dům zařízený dobovým nábytkem. Průchod s dveřmi vpravo vede do ložnice.

Původní dům číslo deset tak získal, i zásluhou své nové půvabné siluety, poetické jméno Chaloupka. Díky úpravám v přízemí vznikl třípokojový byt s kuchyní, v horním patře pak čtyři pokoje pro lázeňské hosty.

Tehdejší správce lázní Cyril Holuby udělal z vily Chaloupka místo setkávání lázeňských osobností, například jedním z prvních hostů po přestavbě byl i spisovatel Alois Mrštík. Dnes je vilka komorním lázeňským hotelem apartmánového typu, ale zároveň i kulturní památkou.

„Současná podoba domu je výsledkem komplexní opravy v letech 1995 až 1997, i po opravách exteriér i interiér opět odpovídají původnímu architektonickému záměru architekta Jurkoviče,“ vysvětluje Ing. Jiří Dědek, výkonný ředitel Lázní Luhačovice.

Zatímco do jiných lázeňských domů si může zajít na kávu či drink i běžný návštěvník lázní,  interiéry Chaloupky mohou obdivovat pouze hosté v ní ubytovaní. Stylový interiér je vrací do let, kdy ženy nevyšly bez klobouku a pánové je smekali na pozdrav. 

Jurkovičův dům stojí hned u nedávno zrekonstruované kolonády.

Jurkovičův dům stojí hned u nedávno zrekonstruované kolonády.

Barevná pohádka

I přes krátké působení Dušana Jurkoviče v tomto lázeňském městě se mu podařilo zapsat se do historie mnoha dalších domů. Z nichž nejznámější je jeho práce na přestavbě původního Janova domu, který dnes již nese jméno svého tvůrce, Jurkovičův dům. Dvě staré budovy spojil do jednoho celku, a navíc nadstavil o další hrázděné patro a nové zastřešení i podkroví.

Pro oblibu používání dřevěného hrázdění a dalších prvků byl Jurkovič přezdíván „básníkem dřeva“. Celou budovu potom vně i uvnitř doplnil pestrobarevnou malbou, proto byla ve své době nazývána barevnou pohádkou.

Bazén v Jurkovičově domě působí velmi stylově.

Bazén v Jurkovičově domě působí velmi stylově.

„Během rekonstrukce v letech 2000 až 2002 byla zachována i celá řada původních funkčních prvků mobiliáře navržených Dušanem Jurkovičem jako originální lehátka, věšáky, sedačky, židle, stůl, lavice, květinové podstavce, toaletky se zrcadlem či stolky s keramickou deskou,“ vysvětluje Jiří Dědek.

Půvab a zachovaná architektura Luhačovic lákají dodnes i filmaře, stačí si vzpomenout na Četnické humoresky nebo na Četníky z Luhačovic, i když filmový hotel Popper tu nikdy nestál, to jen Smetanův dům dostal kvůli filmařům jiný název… Scény z interiérů hotelu Popper se však natáčely jinde. 

Naopak jeden z dílů Četnických humoresek se natáčel dokonce přímo v interiérech vily Chaloupka, to když si Karel Arazím vyrazil odpočinout do lázní.

Jestřabí křídla

Volně stojící vilka Jestřabí byla postavena v roce 1903 jako novostavba v podobě bloku s příčně rozvinutými křídly po stranách. Odlehčená hrázděná konstrukce umožňuje vyniknout dalším secesním prvkům stavby, která dnes slouží jako komfortní lázeňský hotel.

V jeho blízkosti stojí i Hudební pavilon, navržený architektem Jurkovičem pro lázeňský orchestr, původně umístěný na náměstí.

Odlehčená hrázděná konstrukce umožňuje vyniknout dalším secesním prvkům stavby,...

Odlehčená hrázděná konstrukce umožňuje vyniknout dalším secesním prvkům stavby, která dnes slouží jako komfortní lázeňský hotel.

Dalšími stavbami, které nesou Jurkovičův rukopis v Luhačovicích, jsou Sluneční lázně a Vodoléčebný ústav, které dostávají novou tvář (či se jim spíše vrací původní romantická podoba). Plovárnu navrhl, jak jinak, ze dřeva, s otevřenými kabinami a bílými plachtami. Na terase stála vkusná dřevěná lehátka, v areálu bylo i volejbalové hřiště a další sportovní vyžití. Do bazénu ale prosakovala říční voda a na konci 20. let zde bylo, z důvodu nevyhovujících hygienických podmínek, koupání zakázáno.

Vodoléčebný ústav nechal Dušan Jurkovič přestavět z Jestřabského mlýna, zvedl poschodí pomocí hrázděné nadstavby a sjednotil i střechu objektu. Stavba dlouho sloužila původnímu účelu, ale na rozdíl od minerálních lázní zde byla používána obyčejná voda v nejrůznějších formách většinou k prokrvení a masáži svalů.

Vodoléčebný ústav, kde momentálně probíhá rekonstrukce. Byl přestavěný z...

Vodoléčebný ústav, kde momentálně probíhá rekonstrukce. Byl přestavěný z Jestřabského mlýna.

Obě stavby jsou kulturními památkami, u kterých nyní probíhá rozsáhlá rekonstrukce s cílem zachránit toto výjimečné architektonické dílo Dušana Jurkoviče. Práce byly zahájeny v březnu 2021 a část areálu bude přeměněna na muzeum skladatele Leoše Janáčka, který v lázních s oblibou pobýval, a Dušana Jurkoviče, jenž stvořil luhačovický genius loci.

„Z nyní nevyužívaných lázeňských objektů vznikne muzejní expozice jako zcela unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století,“ popisuje Jiří Dědek. K muzejním plochám přibude i palmový skleník, kde budou zimovat teplomilné rostliny z lázeňského parku. Projekt organizuje a financuje akciová společnost Lázně Luhačovice za dotačního přispění programu IROP.

Dušan Samo Jurkovič

 • Narodil se 23. 8. 1868 v Turej Lúke u Myjavy jako páté ze šesti dětí notáře Jiřího Jurkoviče a jeho manželky Emílie
 • 1884-1889 – vystudoval na Státní škole řemesel (K. K. Staatsgewerbeschule) ve Vídni odbor stavitelský
 • 1887 – v létě navštívil v Martině výstavu lidových výšivek, zde ho ohromila stavba „slovenské brány“, kterou navrhl architekt Blažej Bulla v duchu oravské dřevěné architektury, poznamenala celou jeho tvorbu
 • 1889 – krátká praxe u architekta Blažeje Bully, poté nastoupil do projektové kanceláře architekta Michala Urbánka ve Vsetíně
 • 1892-1895 – studium lidového stavitelství Valašska a spolupráce s etnografem profesorem Josefem Válkem
 • 1894-1895 – v souvislosti s přípravou expozice na Národopisné výstavě československé pobýval v Praze a navázal kontakty s výtvarníky Mikolášem Alšem, Jožou Úprkou a dalšími
 • 1887-1899 – vyhotovil projekty a podílel se na realizaci turistických staveb na Pustevnách pro Pohorskou jednotu Radhošť ve Frenštátě
 • 1899 – usadil se v Brně jako samostatný architekt, vstoupil do Klubu přátel umění v Brně, který v roce 1900 vydal jeho publikaci „Pustevny na Radhošti“
 • 1900 – práce na vesnické vile továrníka Roberta Bartelmuse na Rezku u Nového Města nad Metují, jeho dceru si vzal v roce 1903, měli tři syny
 • 1901 – na podzim odešel do Luhačovic, kde udělal první měření a plány lázeňských staveb, které se realizovaly hlavně v letech 1902 a 1930.
 • 1906 – postavil vlastní vilu v brněnské čtvrti Žabovřesky, při příležitosti dokončení stavby uspořádal ve vile výstavu svých interiérových prací
 • 1908 – začal se věnovat rekonstrukcím historických objektů - pracoval na adaptacích zámků pro účely moderního bydlení (objednávkami byl Jaroslav Veselý z Kouřimi, Josef Bartoň - Dobenín a jeho bratr Cyril)
 • 1910 – stal se členem Spolku výtvarných umělců Mánes v Praze
 • 1918-1919 – po vzniku Československé republiky se vrátil na Slovensko a usadil se v Bratislavě, stal se vládním komisařem Úřadu pro zachování uměleckých památek na Slovensku
 • 1920 – začal se zajímat o výstavbu standardních rodinných domků skládaných z předhotovených dílů (vyrobených ze dřeva, potom z pálené hlíny) – této činnosti se věnoval
 • 1922 – odešel z Úřadu pro zachování uměleckých památek na Slovensku a pokračoval v samostatné architektonické praxi
 • 1923 – navrhl a postavil vlastní rodinné sídlo v Bratislavě a na Güntherové (dnešní Lermontové) ulici č. 23 v Bratislavě
 • 1925 – při příležitosti mezinárodní výstavy moderního dekorativního a užitkového umění v Paříži získal diplom ministra obchodu, průmyslu, pošt a telegrafu Francouzské republiky a zlatou medaili 1. třídy za architekturu
 • 1929 – stal se řádným členem České akademie věd a umění
 • 1932 – byla mu udělena velká cena České akademie věd a umění na rok 1933 za projekt mohyly M. R. Štěfánika na Bradle
 • 1946 – vydal publikaci „Skládací domky rodinné z pálených cihlářských výrobků“, zúčastnil se konference architektů v Londýně, kde se jednalo o znovuvýstavbě válkou zničených míst a o možnostech využití montovaných obytných domků
 • 1946 – byl mu udělen titul Národní umělec (jako prvnímu architektovi)
 • 1947 – 21. prosince zemřel v Bratislavě, in memoriam mu byl udělen Řád Slovenského národního povstání I. třídy
 • 1991 – in memoriam mu byl udělen udělili Řád T. G. Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Zdroj: www.jurkovic.cz

Autor:
 • Nejčtenější

Dřevostavbu postavili kompletně za necelé čtyři měsíce. Vládne tu bílá

Vzdušné prosvětlené prostory i důraz na dřevo. To bylo přání rodiny, která si chtěla postavit dřevostavbu nedaleko...

Herečka Dita Hořínková spí v komoře. Byt zaplnila radostí ze života

V jedné z nejrušnějších ulic v Praze kousek od Karlova náměstí je byt plný stromů. Bydlí v něm rodina muzikálové...

Z bytu na Vinohradech je po proměně George Clooney z cihel a malty

Slovenský designér Michal Hagara měl s developerským bytem v pražské Italské ulici hodně práce. Od majitelů ale dostal...

Rodiče postavili nemocnému synovi dům na skále. Je krásný a soběstačný

Manželé Nandi a Karel Kosterovi z jihoafrické Pretorie se s nevídaným elánem pustili do stavby nového domova. Jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům ho stál manželství a deset let práce. Stavbu po dokončení musí prodat

Na chesilské pláži na jihozápadě Anglie již deset let stojí nedokončená stavba Chesil Cliff. Dům se objevil v televizní...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

 • Další z rubriky

S rodinou utekl do přírody. Postavil hotel a má doživotní prázdniny

Brazilský architekt Alan Chu Silviera našel lék pro všechny unavené městské lidi. Celoroční klid našel pro sebe i svou...

Mobilní domek funguje jako byt 2+kk. Navíc může být úplně soběstačný

Designový domek Mobile Hut dostal druhou, vylepšenou podobu. Mobilní domek, který nabízí plnohodnotný komfort pro...

Skleněné stěny mohou fungovat jako umělecké dílo i funkční prvek

Nadšení ze spojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje skončí v okamžiku, kdy si majitelé přejí mít určité soukromí....

Prozkoumejte zdarma 80 nepřístupných a unikátních staveb v Praze

O víkendu sedmého a osmého srpna se otevře zdarma 80 běžně nepřístupných budov v hlavním městě. Celý festivalový týden...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...