Místní čtvrť je charakteristická neformálním uspořádáním úzkých domů na malých...

Místní čtvrť je charakteristická neformálním uspořádáním úzkých domů na malých parcelách propojených úzkými uličkami. | foto: Hoang Le photography

Parcela velká 24 metrů čtverečních si žádala nápad. Rodinný dům stojí

  • 25
Pětipodlažní dům nazvaný TH house stojí od letošního roku na malé parcele ve velmi zahuštěné zástavbě vietnamské Hanoje. Autory zajímavého řešení rodinného domu jsou architekti Nguyen Duc Trung, Marek Obtulovič a Mai Lan Chi Obtulovičová ze studia ODDO architects.

Parcela domu o velikosti 4×6 metrů je obklopena sousedními stavbami a pouze jedna strana (čelní fasáda) míří do těsné uličky široké 1,2 metru. Místní čtvrť je charakteristická neformálním uspořádáním úzkých domů na malých parcelách propojených úzkými uličkami.

S takto složitými vstupními podmínkami se museli architekti ze studia ODDO architects vypořádat v návrhu soudobého domu reflektujícím místní kulturní identitu a potřeby hanojské rodiny.

Pětipodlažní dům nazvaný TH house stojí od letošního roku na malé parcele ve velmi zahuštěné zástavbě vietnamské Hanoje.

Hlavním záměrem úzkého pětipodlažního domu je maximalizovat přístup denního světla a přirozeného větrání, výsadba zeleně a prostorové provázaní všech pater tak, aby členové rodiny mohli mezi sebou vizuálně komunikovat napříč podlažími. 

„Rodinné tradiční vazby v Hanoji a obecně ve Vietnamu jsou nesmírně důležité, takže tento aspekt se propisuje do domu. Otevřené obytné prostory a celoskleněná fasáda, s možností odclonění za účelem vytvoření soukromí, zjednodušují socializaci v rodině a se sousedy,“ vysvětluje architekt Marek Obtulovič. 

Při stávajících obtížných podmínkách pozemku má dům o užitné ploše 124 metrů čtverečních pouze jednu úzkou čelní fasádu, která je velmi blízko protějšího sousedního domu. Vzdálenost fasád je v horních podlažích pouhý jeden metr. 

Architekti navrhli tuto severní uliční fasádu jako celoskleněnou tak, aby se maximalizoval přenos přirozeného světla a opticky se dům zvětšil. Různorodost výšek stropů také napomáhá pocitovému zvětšení domu a prostorové diverzitě malého bydlení. Řešení vertikálního uspořádání umožňuje přístup čerstvého vzduchu a přirozeného provětrání, což je velmi důležité v místním vlhkém a teplém klimatu.

V přízemí domu je prostor kuchyně a jídelna, kde se odehrávají důležité kulinářské aktivity rodiny. Tento prostor je navržen tak, aby se z úrovně střechy dostalo maximum denního světla skrz světlík a mezeru odsazeného objemu horního podlaží od hlavních obvodových konstrukcí.

Nová Hanoj

Rychlý rozvoj hlavního města Vietnamu začal v roce 1986 tj. od ekonomické reformy Doi Moi. Od té doby migrují do Hanoje nepřetržitě lidé z venkova

Současná Hanoj je místo, kde se prolíná dynamika velkoměsta s 8 miliony obyvatel, kulturní tradicionalismus, obrovská hustota zástavby, nedostatek veřejného prostoru a také postupná ztráta kulturní identity kvůli zrychlenému ekonomickému růstu.

Přední strana kuchyně je zároveň hlavním vchodem do domu z veřejné uličky, jak často bývá místním zvykem. Otevření velkorysých posuvných vstupních dveří do uličky umožní spojení mezi bezprostředními sousedy a rodinou. 

Prostor obývacího pokoje, kde se soustřeďuje mnoho aktivit členů rodiny, je uspořádán ve střední části domu třetího podlaží. Tento hlavní obytný prostor se nachází mezi rodičovskou ložnicí v druhém podlaží a pokojem dvou dětí ve čtvrtém podlaží. 

Nejvyšší páté podlaží je navrženo jako místnost pro rodinný oltář a prostor prádelny s možnosti výstupu do venkovního prostoru zahradní terasy se stromy s výhledem do okolí intenzivní zástavby.

Zeleň je základ

Město Hanoj se potýká s výrazným nedostatkem zeleně ve veřejném prostoru. Zeleň je v subtropickém klimatu funkčním prvkem, který stíní ulice a snižuje ve městě teplotu. Při navrhování nemovitostí je třeba věnovat pozornost mikroklimatu samotného bydlení v zahuštěné zástavbě. 

V domě TH house se zeleň objevuje v interiéru i na venkovních předsazených zahradách a zpříjemňuje tak život v domě. Zeleň také napomáhá duševnímu a fyzickému odpočinku a zklidnění od hektického života velkoměsta. 

Uspořádání a typ rostlin je zvolen dle světelných podmínek a prostorových možností. Velkoprostorové květináče pro výsadbu zeleně jsou napojené na automatické zavlažování, což usnadňuje následnou údržbu. 

ODDO architects

ODDO architects je menší architektonické studio, které založili architekti Nguyen Duc Trung, Marek Obtulovič a Mai Lan Chi Obtulovičová. Studio pracuje na zakázkách ve Vietnamu a České republice. Navrhují stavby a prostory, které souzní s místním klimatem a místní kulturou. Věnují se designu, architektuře i urbanismu. 

Studio ODDO architects v roce 2021 uspělo s projektem Green Lungs of Hanoi-Propagated Sanctuary v prestižní soutěži The Holcim awards 2020-2021. Za projekt lesa na říčním ostrově v centru Hanoje získal ateliér cenu Acknowledgement prize v regionu Asie-Pacifik a také bronzovou medaili v kategorii svět