Společnost AVG Technologies, výrobce volně dostupného antivirového softwaru, otevřela na konci listopadu 2010 nové výzkumné centrum a kanceláře v Brně. Moderní sídlo ve třech budovách slouží přibližně 400 zaměstnancům.
Žádné šedivé uniformní kanceláře se sádrokartonovými podhledy tu však nehledejte. "Pro lidi, kteří celý den soustředěně pracují vsedě u počítače a musí být stále kreativní a plní nápadů, je naprosto nezbytné během pracovní doby vstát, projít se, popovídat si s ostatními, nebo naopak strávit chvíli o samotě jen se svými myšlenkami," říká architekt Jan Kyzlink, vedoucí týmu architektů společnosti Kyzlink, která interiéry navrhla.
Relaxační zóny podle chuti
Aby se architekti mohli "dopustit" podobného přístupu, byla samozřejmě nezbytná nutná podpora vedení firmy AVG Technologies. Výsledek se ovšem podařil.
Především v komunikačních prostorách najdete hned několik relaxačních zón. Vznikly proto, aby se v nich mohli setkávat lidé z různých oddělení. Při procházení kancelářemi, které jsou často řešeny jako tzv. open space, vždy na nějakou narazíte.
Designéři se snažili použít pro relaxační zóny hodně přírodních materiálů, "bambusový háj" je typický příklad
Kdokoli se v nich může zastavit a odpočinout si třeba jen na pár minut. Na výběr je hned několik typů, od "pláže", přes "zahradu" až po kavárnu nebo pánský klub. V něm je například stůl na kulečník, příznivci stolního fotbálku nebo boxovacího pytle se mohou odreagovat jen o kousek dál.
Každá zóna má i svou barevnost a způsob osvětlení, jemuž architekti věnovali velkou pozornost. Světelná intenzita jednotlivých zón se proto velmi liší. Je jasné, že lidé mají jinou představu o světle a soukromí na pláži, nebo v "pánském klubu".
Architekti proto také pečlivě vybírali barvy a materiály, ale především světelnou intenzitu jednotlivých zón. Cílem bylo co nejvíce přiblížit atmosféru konkrétního prostředí a poskytnout zaměstnanci možnost přenést se alespoň na chvíli do jiného světa a odreagovat se po svém s kolegy, případně najít si klidný koutek, kde ho nebude nikdo rušit.
Pro zachování soukromí přišli architekti se skvělým doplňkem. Barevné telefonní budky vznikly na základě požadavků zaměstnanců, kteří pracují v open space kancelářích a nemají jinak šanci vyřídit si v klidu hovor, aniž by rušili (a často nechtěně o všem informovali) své okolí.
Architekti z firmy Kyzlink dali budkám tvar válce, do něhož umístili jediný kus nábytku, pohodlné kulaté křesílko. Budky jsou rozmístěny po všech patrech tak, aby byly podle potřeby jednoduše dostupné.
Nezapomnělo se ani na pracující rodiče s dětmi, pro ně je připraven dětský koutek.
Atypická dispozice
Místo neosobních a monotónních chodeb, z nichž se vchází do jednotlivých kanceláří, vznikl jeden velký komunikační celek, jímž lze volně procházet.
Přímo v kancelářích jsou odpočinková místa se sedačkami, šatny či úložné prostory a telefonní budky ve tvaru válců, které rozbíjejí jednotvárnost pracovního prostoru.
Už samotný vstup do firmy se odlišuje od standardních řešení. Místo obvyklé hranaté či lehce zaoblené recepce láká návštěvníka zajímavě zakřivený podhled, jehož tvar se opakuje na koberci.
Svým tvarem navádí návštěvníky přímo k recepčnímu pultu. Toto pozvání symbolizuje vstřícnost odpovídající filozofii společnosti AVG, která zdůrazňuje, že člověk je hned na prvním místě v hierarchii jejích hodnot.
Recepce: zakřivení podhledu v místnosti se "zrcadlí" do koberce a svým tvarem navádí návštěvníky přímo k recepčnímu pultu
Co se zvládne za pět měsíců
Realizace interiérů však nebyla žádnou relaxační záležitostí. "Bylo náročné zvládnout projekt v termínu. Na kvalitní zpracování těchto atypických interiérů jsme měli pouze pět měsíců," vysvětluje Richard Strnad ze společnosti Boos, která veškerou přípravu projektu zastřešovala a řídila.
Dodávku relaxačních zón od stavební části až po instalaci jednotlivých solitérních prvků realizovala společnost Unic one. "Ze stavební části patřila mezi technologicky nejnáročnější výstavba telefonních budek ze sádrokartonu ve velmi malém rádiusu a nezávislé ukotvení vnitřního křesla Ballchair tak, aby nedocházelo k přenosu otřesů z křesla na sádrokartonovou konstrukci," popisuje Jaromír Popek z Unic one.
K technologicky složitým částem realizace patřilo i kotvení jednotlivých prvků. Použité sedací soupravy totiž přesně kopírují tvar zaoblení sádrokartonových příček a předělů.
Prostředí zón dokresluje umístění rostlých stromů, zavěšený zvlněný lamelový podhled, stožáry s plachtami nebo bambusové tyče tvořící dekorativní stěnu. To vše bylo nutné kotvit. Jednotlivé prostory jsou pak vybaveny například relaxačními sedacími vaky, sedačkami ve tvaru a designu kamenů nebo i kopií rybářské loďky sloužící jako relaxační sezení.
Nadčasové kanceláře
A důvod, proč se firma rozhodla pro nové pojetí kanceláří? "Toto nové výzkumné centrum nám pomůže při stálém náboru nejschopnějších, nejvzdělanějších a nejzkušenějších lidí,” tvrdí J. R. Smith, generální ředitel AVG Technologies.
Nebývalé vstřícný a nadčasový přístup vedení firmy ke svým zaměstnancům ocenili i architekti. "Jen díky němu jsme měli příležitost navrhnout a vytvořit unikátní přátelské pracovní prostředí s relaxačními zónami, kde může kdokoliv kdykoliv načerpat nové síly a energii pro další práci," oceňuje spolupráci s investorem Jan Kyzlink.
Není náhodou, že se firma rozhodla postavit nové centrum právě v moravské metropoli. "Brno má pozoruhodnou infrastrukturu a naše výzkumné a vývojové týmy v regionu jsou plné prvotřídních talentů,” vysvětluje Karel Obluk, technický ředitel AVG Technologies. "Blízké univerzity produkují jedny z nejlepších absolventů v oblasti technologií a software na světě.”
Interiéry AVG Technologies v BrněCelková plocha: 8442 m2 Společnosti, které se podílely na realizaci interiérů nového výzkumného centra AVG v Brně: AVG Technologies – investor projektu KYZLINK, s.r.o. – architektonický návrh a projekt UNIC one, s.r.o. – realizace projektu |