

S výškou 314 metrů nepatří v New Yorku k nejvyšším budovám. Proto The Spiral ohromuje jinak. Nabízí zážitky, jaké jiné výškové budovy poskytovat nemohou. Například kanceláře s balkony, jež ve spirále lemují celou její výšku. Ze zelených zahrad se nabízí rozhled z úrovně šestašedesátého podlaží. Stavba byla dokončena v roce 2022.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Developeři ze společnosti Tishman Speyer utratili za stavební parcelu na dolním Manhattanu dohromady 438 milionů dolarů. A to včetně sumy pětadvaceti milionů, které vyplatili dvěma majitelům zdejších bytů, co se odtud za žádnou cenu stěhovat nechtěli. Za ty peníze ale rychle změnili názor.
Autor: Laurian Ghinitoiu
To pořádné utrácení tím ale teprve začínalo. Stavba The Spiral sice oproti původním plánům snížila svou výšku o třetinu, zato náklady na její dokončení přesáhly rozpočet hned o polovinu. Dokončena nakonec byla za 3,7 miliardy dolarů. Za jeden z největších stavebních úvěrů v historii USA.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Ve finále se tedy s šestašedesáti patry, výškou 314 metrů a užitnou plochou 265 tisíc metrů čtverečních stala Spirála jedním z nejdražších newyorských mrakodrapů. Nezvykle vysokou cenu prý způsobily komplikace ještě před vlastním zahájením stavby.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Ve změti výškových budov na Manhattanu ji ale nepřehlédnete, její silueta vyniká. Prvním výrazně charakteristickým rysem The Spiral je, že se směrem k vrcholu zeštíhluje. Podobně jako už „klasické“ newyorské mrakodrapy, Empire State Building a Rockefellerovo centrum.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Tím druhým charakteristickým rysem je, že na každém patře nabízí senzaci v podobě venkovních zahrad, které se spirálovitě vinou kolem celé fasády budovy. Tento nezvyklý okrasný prvek pak objektu propůjčil jméno.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Výšková budova si tím vysloužila skutečně nezaměnitelný výraz. Lem stoupajících zahrad rozrušuje její siluetu, zatímco její štíhlé proporce a použití moderních materiálů a působivých detailů vypovídají o designových prvcích a úrovni současné výškové architektury.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Pod tento zajímavý projekt se podepsali architekti z dánské architektonické kanceláře Bjarke Ingles Group (BIG). I když jsou odborné zkušenosti tohoto ateliéru skutečně obsáhlé a má ve světě skvělou reputaci, toto byla jejich vůbec první super vysoká budova.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Na prvotinu to ale rozhodně špatně nevypadá. Navíc si dánští architekti dali záležet na tom, aby celá realizace dosáhla na stříbrnou certifikaci LEED. Tou se hodnotí celková udržitelnost výškových budov, ať už z hlediska konstrukce, tak i samotného provozu.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Kaskádové upravené terasy a visuté zahrady stoupají podél věže spirálovitým pohybem, a vytvářejí souvislou zelenou stuhu, která se ovíjí kolem fasády budovy a zajišťuje každému kancelářskému podlaží snadno přístupný terasový prostor.
Autor: Laurian Ghinitoiu
The Spiral nabízí 1 200 metrů čtverečních venkovní zeleně, což v měřítku stavebně přehuštěné metropole rozhodně není zanedbatelný přínos. Unikátní je přístup, jaký k tomu architekti z BIG zvolili. Existuje totiž docela dost dobrých důvodů, proč se mrakodrapy do zelené vegetace nehalí.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Zmínit se hodí to, že průměrná nadmořská výška města New York činí 10 metrů, a ocitnout se tu měla vegetace, sahající až do výšky tří stovek metrů. Ve vyšších patrech je také o dost chladnější a větrnější klima, slunce je ostřejší. Proto sem nemohly přijít obyčejné stromky, vysazené jen tak pro parádu.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Odborníci zde vysadili chladnomilné a poryvy větru snášející druhy rostlin z americké prérie a exempláře stromů, které kvetou v zimě. Vegetace na balkonech se s přibývající výškou mění, končí odolnými dřevinami z dalekého severu. Paletu rostlin ovlivňuje i orientace slunce.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Cestou po balkonech tak vlastně postupně objevujete americkou flóru. Na úrovni nejvyšších střešních teras se už drží jen stálezelené druhy odolné mrazu a vysokorychlostním větrům, břečťany zasazené do pevných treláží.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Z oblačných výšek ale zpátky na zem. The Spiral velmi elegantním způsobem vzpomíná na historii místa, jeho doků, továren a dílen. Tento průmyslový odkaz minulosti vzývá například tím, že do interiéru recepce byl vpraven materiál ze sedmi různých druhů kovu, doplněných o prefabrikovaný beton.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Už od přízemí přitom budova upozorňuje na svůj nápadný spirálovitý prvek, který jí prochází až k nejvyšším etážím. Malou technickou zajímavostí jsou pak vododržné systémy, které jsou schopné ročně pojmout až 12 milionů litrů srážkové vody, a tím významně snížit náklady na údržbu zeleně.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Spirála propaguje moderní styl pracoviště, kde se příroda stává integrovanou součástí kancelářského prostředí. Velkorysá výška stropů a speciálně vybraný vnější povrch skla umožňují hlubší pronikání přirozeného světla, čímž se posiluje spojení s exteriérem.
Autor: Laurian Ghinitoiu
Scenérii věžáků a mrakodrapů Manhattanu doplňuje The Spiral, Spirála, o novou a velmi působivou součást. V roce 2023 byla Radou pro vysoké budovy a městské prostředí oficiálně vyhlášena za nejlepší vysokou budovu na světě ve své kategorii. Pro architekty z BIG je to jistě velká pocta.
Autor: Laurian Ghinitoiu