Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Vyhrát první místo v architektonické soutěži lze i v karanténě

Je velmi konkrétní zadání v architektuře něčím, co svazuje fantazii či originalitu? Odpověď na tuto otázku hledala poprvé studentská soutěž, jejíž už 13. ročník vyhlásila společnost Central Group. Budoucí architekti měli navrhnout vzhled pěti sekcí bytového domu v nové rezidenční čtvrti v Praze 6.

Oproti minulým ročníkům, kdy měli studenti navrhnout v Praze například rozhlednu, výstavní síň nebo zajímavou stavbu na neobvyklém místě, bylo pro soutěžící konkrétní zadání možná i trochu překvapivé. Studenti se museli vyrovnat jak s danými podmínkami, tak také s tím, že jim tentokrát, s ohledem na pandemii, většinou chyběla možnost konzultace s pedagogy.

1. místo: Pavla Hanousková, Ondřej Čeliš, Fakulta stavební ČVUT. Hodnocení...

1. místo: Pavla Hanousková, Ondřej Čeliš, Fakulta stavební ČVUT.

A zvládli to. Vítězi 13. ročníku soutěže se stali Pavla Hanousková a Ondřej Čeliš, studenti druhého ročníku magisterského studia Fakulty stavební ČVUT. Odborná porota se pro jejich návrh rozhodla jednomyslně.

Od společnosti Central Group získali odměnu 100 tisíc korun, velmi si však cení i druhé části odměny, a to možnosti stáže v ateliéru architekta Pavla Hniličky. Zde dokonce došlo díky iniciativě zadavatele soutěže a vstřícnosti architekta Hniličky k drobné výjimce v pravidlech, v nichž se totiž uvádí, že v případě vítězství týmu se stáže může zúčastnit pouze jeden zástupce. V tomto případě dostali tuto možnost oba autoři.

„Byla to první soutěž, kterou jsme měli bez konzultace s profesorem nebo učitelem. Tak jsem na nás dva docela pyšná, že se nám to povedlo. V první chvíli jsem tomu vůbec nevěřila,“ popsala dojmy z vítězství Pavla Hanousková. „Stáž u architekta Hniličky nás velmi potěšila, hlavně, že tam můžeme jít oba. To jsme moc rádi a těšíme se, co nás tam bude čekat,“ dodal Ondřej Čeliš.

A hodnocení poroty? „Autoři zpracovávají zadanou osnovu kultivovanou formou, kdy každému domu dává do vínku jednoduchý obrazec (kruh nebo čtverec), který se stává pro každý z pěti domů hlavním znějícím akordem. Fasády jsou členěny za pomoci ušlechtilých a ‚nepředvádivých‘ materiálů, jako jsou copilit, sklo a kov,“ zhodnotila jejich návrh porota v čele s architektem Zdeňkem Lukešem. Porotu zaujalo i to, že se vítězné duo věnovalo také půdorysům, kam zakreslilo i nábytek.

Druhé místo a odměnu 50 tisíc korun získali Laura Izabela Lukáčová a Miroslav Slezák z Fakulty architektury ČVUT, třetí místo a prémie 25 tisíc korun patří Matouši Pluhařovi a Ondřeji Pecháčkovi, také z Fakulty architektury ČVUT.

Konkrétní předloha

Oproti minulým ročníkům letos studenti pracovali na části skutečně připravovaného projektu v Praze. Měli navrhnout vzhled pěti sekcí bytového domu na náměstí rezidenční čtvrti v místě současného areálu Westpoint v Praze 6, kde Central Group plánuje vybudovat unikátní projekt s více než dvěma tisíci byty a řadou obchodů, služeb, restaurací i kaváren.

2. místo: Laura Izabela Lukáčová a Miroslav Slezák, Fakulta architektury ČVUT -...

2. místo: Laura Izabela Lukáčová a Miroslav Slezák, Fakulta architektury ČVUT - u návrhu porota ocenila to, že autoři se pokusili jít trochu proti zadání a „osvěžili“ dva nárožní domy.

Pro dané území již zpracoval urbanisticko-architektonickou koncepci nové čtvrti Ateliér Jakub Cigler Architekti. Objemy a výšky bytových domů byly pro soutěžící tak už dané a nebylo možné je výrazně měnit.

Respektovat museli účastníci soutěže i dispozice domů a skladbu bytových jednotek, která odpovídá požadovanému obchodnímu modelu investora, měnit je mohli jen minimálně, a to tvarováním fasády.

V zadání soutěže zaznělo, že pokud návrhy studentské soutěže investora zaujmou, otevře se prostor pro jednání o další možné spolupráci nebo dokonce využití architektonického řešení v nové čtvrti.

A jak se s tím vypořádali vítězové? „Bylo to docela obtížné, na projektu jsme mohli spolupracovat kvůli karanténě jen online. Osm dní jsme pracovali snad 12 hodin denně, pak jsme pokračovali ještě několik dní,“ popisuje Pavla Hanousková.

3. místo: Matouš Pluhař a Ondřej Pecháček, Fakulta architektury ČVUT. Hodnocení...

3. místo: Matouš Pluhař a Ondřej Pecháček, Fakulta architektury ČVUT. Hodnocení poroty: řešení zaujme při bližším pohledu propracovaností detailů a péčí věnovanou i drobným prvkům.

S Ondřejem Čelišem se výborně doplňují: Pavla preferuje menší projekty nebo návrhy rodinných domů, Ondřeje lákají spíše bytové domy a větší projekty. S návrhem bytového domu se setkali již během studia na škole, což jim velmi pomohlo, protože se museli seznámit i s takovými „detaily“, jako jsou třeba požární předpisy a podobně.

„Jsme v posledním ročníku studia, proto jsme si řekli, že máme poslední možnost si vyzkoušet studentskou soutěž. Z vítězství máme velkou radost. Po škole si chceme založit vlastní ateliér, zkušenosti ze soutěže i stáže jsou proto pro nás velmi důležité,“ dodává Pavla Hanousková.

I díky vítězství v soutěži už získali svůj první „opravdový“ projekt, a tak lze jen doufat, že budou stejně úspěšní jako architekt Ondřej Chybík, který v soutěži společnosti Central Group zvítězil před deseti lety a dnes společně s architektem Michalem Krištofem vede jeden z nejúspěšnějších tuzemských ateliérů.

„Nás vlastně soutěžení na škole motivovalo k tomu, abychom soutěžili potom i ve smyslu opravdových ‚dospěláckých‘ architektonických soutěží, kterých děláme ročně v ateliéru třeba deset. Takže soutěžení je jednoznačně ozdravná činnost, která k architektuře patří,“ říká Ondřej Chybík.

Porota musela při hodnocení dodržet všechny hygienické předpisy. Zleva David...

Porota musela při hodnocení dodržet všechny hygienické předpisy. Zleva David Vávra, Adam Gebrian, Ondřej Chybík a Zdeněk Lukeš.

Soutěžící a porotci

Do soutěže, jejíž uzávěrka byla 26. února 2021, se mohli přihlásit studenti řádného denního studia (bakalářského nebo magisterského typu) architektury či příbuzných oborů, stavebních i výtvarných. Soutěž byla jako každoročně přísně anonymní, jména nejlepších byla odhalena až po vyhlášení výsledků. Do té doby byly projekty označeny pouze čísly.

 • ČVUT Praha – Fakulta architektury
 • ČVUT Praha – Fakulta stavební
 • VŠUP Praha – Katedra architektury
 • VUT Brno – Fakulta architektury
 • VUT Brno – Fakulta stavební
 • TU Liberec – Fakulta architektury
 • VŠB-TU Ostrava – Fakulta stavební
 • AVU Praha – obor Architektonická tvorba

Porota soutěže: Ing. arch. Zdeněk Lukeš – předseda poroty, členové Akad. arch. David Vávra, Ing. arch. Adam Gebrian, Ing. arch. Ondřej Chybík a Ing. Ondřej Šťastný.

Porota hodnotila zejména originalitu návrhu, komplexní architektonické řešení, výtvarnou i grafickou úroveň návrhu a srozumitelnost.

Autor:
 • Nejčtenější

Medvědi je z Kalifornie nevyhnali, ale beztrestné rabování a daně ano

Pět milionů Kaliforňanů změnilo trvalé bydliště během posledních měsíců. Pohodové a vysněné bydlení na západním pobřeží...

Chalupa u valašského Balatonu je pro rodinu splněným snem. Podívejte se

Nebýt sedmnácti židlí kolem jídelního stolu, těžko byste uvěřili, že chalupu postavil Pavel s Beátou k pronájmu....

Jak se staví sen pro rodinu v bytě, kde je nutné kašlat na normy

Vláďa a Terezka mají úžasný vztah, šikovnou dvouletou holčičku Viktorku a brzy se jim narodí i syn. Jenže jejich byt...

Vypadá jako krásný starý toskánský dům, je to však novostavba

Letní dům v malebné krajině italského venkova je novostavbou, která otevřeně navazuje na místní tradici. Přestože...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svérázná moderátorka Aneta Christovová má byt plný psů a erotiky

Této moderátorce a jedné z dračích hlav seskupení Trojhlavá saň se říká česká Samantha Jones. V jejím strašnickém bytě...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

 • Další z rubriky

Horská chata je skutečným rájem. Hlavně díky ohromující přírodě

Americké studio CLB Architects vedené Ericem Loganem vytvořilo ráj na zemi v horské chatě. Ze zdánlivé běžné stavby se...

Parádní domek pro rodinu má energii luxusních sídel. Malý pozemek nevadí

O parcelu velikosti dvě stě deset metrů čtverečních v klidné melbournské čtvrti Elwood v Austrálii se kupci neprali....

Toužili po klidu a samotě. Pohodlnou vilu si postavili v korunách stromů

V portugalském městečku Ponte da Barca vyrostla ve větvích velkolepá vilka, ve které se snoubí dobrodružství bydlení v...

KVÍZ: Znáte nejzajímavější kostely v Čechách a na Moravě?

Není kostel jako kostel, některé mají pohnutou minulost, jiné se mohou chlubit něčím jedinečným a další jen stojí a...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...