Stavba filharmonie změní celé Holešovice, zvládli ji i studenti

Autor:
Těžko najít aktuálnější téma pro 14. ročník studentské architektonické soutěže Central Group, než je Vltavská filharmonie. A zároveň také obtížnější, protože zadání kombinovalo architekturu, urbanismus i sofistikovanou problematiku provozu koncertních sálů.
1. místo – Matěj Štěpánek, ČVUT Praha – Fakulta architektury, pohled z Hlávkova...

1. místo – Matěj Štěpánek, ČVUT Praha – Fakulta architektury, pohled z Hlávkova mostu | foto: Archiv studentské soutěže Central Group

Zadání soutěže se potkalo s vyhlášením oficiální mezinárodní soutěže, do které se přihlásilo 115 architektonických studií z 25 zemí světa, z nichž 15 postoupilo do finále, pět týmů pořadatelé vyzvali sami. Zvítězilo dánské studio Bjarke Ingels Group.

1. místo – Matěj Štěpánek, ČVUT Praha – Fakulta architektury, pohled od Vltavy

Studentských prací bylo sice výrazně méně, ale přesto ti nejlepší se s vítěznými Dány v mnohém shodli. Třeba v tom, že i oni svůj koncept propojili s řekou a řešili nejen stavbu, ale i veřejný prostor pro setkávání lidí. A samozřejmě se inspirovali v historii Prahy, která své nejdůležitější hudební a divadelní scény spojuje právě s blízkosti Vltavy.

A kdo zvítězil mezi studenty? První místo, odměna sto tisíc korun a měsíční stáž v ateliéru významného českého architekta Josefa Pleskota patří Matěji Štěpánkovi z Fakulty architektury ČVUT Praha.

„Samotné zadání byla velká výzva, o které vypovídaly už předsoutěžní studie, které se následně staly východiskem pro oficiální mezinárodní soutěž na Vltavskou filharmonii. Zároveň ze zadání byla cítit jistá svoboda návrhu ve smyslu detailu jeho zpracování, a tak si myslím, že úroveň složitosti si nakonec každý tvůrce mohl sám nastavit tak, aby mu zadání vyhovovalo,“ říká vítěz Matěj Štěpánek.

Nová filharmonie, nová čtvrť

Stavba Vltavské filharmonie není jen projektem jedné, byť velmi významné budovy, jejíž náklady se už dnes odhadují na šest miliard korun. Měla by se zároveň stát centrem v místech, která představují jeden z největších a nejvýznamnějších brownfieldů, kde by měla vzniknout nová čtvrť Bubny-Zátory pro přibližně 25 tisíc obyvatel, pro něž se postaví přibližně jedenáct tisíc bytů.

Vltavská filharmonie by měla dát prostor jak milovníkům klasické hudby, tak každodenně vítat návštěvníky z celé Prahy i světa na nejrůznějších akcích, koncertech i v kavárnách a nabídnout jim také výhled na panorama Prahy.

I to byla vlastně kritéria požadovaná porotou studentské soutěže, která u návrhů posuzovala originalitu, komplexní architektonické řešení, výtvarnou a grafickou úroveň a srozumitelnost.

Vítěz mezinárodní soutěže na projekt Vltavské filharmonie – studio Bjarke Ingels Group, pohled z Hlávkova mostu

„Oceňujeme tradicionalistické klasicizující řešení, které je ovšem promyšlené, provedené v dobrých proporcích a vytváří příjemné prostředí. Rozdělením provozu do čtyř samostatných objektů dává vznik nové piazzetty, která má žádanou společenskou funkci. Objekty jsou tvarově minimalistické, avšak kultivované a vycházejí částečně i z genia loci industriálních Holešovic-Bubnů a celé Prahy,“ tak znělo závěrečné hodnocení vítězného studentského návrhu Matěje Štěpánka.

V porovnání s umírněným návrhem budoucího mladého architekta působí projekt dánského studia Bjarke Ingels Group velmi odvážně. Ale jaká bude konečná schválená podoba, to si zatím nikdo netroufne říci.

„Zarazily mě zejména střešní terasy, které působí velice přístupně,“ upozornil v Rozstřelu pro iDNES.cz architekt Petr Kučera. „Protože si uvědomte, že jsme v Čechách, kde bývá specifické podnebí. Často prší a v zimě mrzne. Ale přitom mají podobu nakloněné roviny. Takže když zaprší nebo bude sněžit, tak to na nich může hodně klouzat, což může být nebezpečné.“

Vítěz mezinárodní soutěže na projekt Vltavské filharmonie – studio Bjarke Ingels Group, pomocí teras se lze dostat až na vrchol stavby

Petr Kučera varoval také před rigidními normami, které byly mnohdy schválené už před řadou let a ne vždy odrážejí současné technologie.

Tato omezení naštěstí nemusel řešit Matěj Štěpánek, vítěz studentské soutěže, kterému se dánský projekt velmi líbil: „Na vítězném návrhu se mi nejvíce líbí práce s veřejným prostorem v několika výškových rovinách a idea, že kdokoli bude mít možnost vystoupat na vrchol takto významné stavby.“

1. místo – Matěj Štěpánek, ČVUT Praha – Fakulta architektury, pohled západní

Tři nejlepší jsou z ČVUT Praha

Za nejlepší zpracování návrhu stavby získal Matěj Štěpánek od Central Group 100 tisíc korun a může se těšit na stáž ve studiu AP ATELIER předního českého architekta Josefa Pleskota. Druhý nejlepší návrh byl oceněný 50 tisíci korunami a třetí místo 25 tisíci.

Výsledky studentské architektonické soutěže:

1. místo (100 tisíc Kč + stáž u architekta Josefa Pleskota) – Matěj Štěpánek, ČVUT Praha – Fakulta architektury

2. místo (50 tisíc Kč) – Matouš Pluhař, Martin Holman, Ondřej Pecháček, Jonáš Staníček, ČVUT Praha – Fakulta architektury

3. místo (25 tisíc Kč) – Max Fleischmann, Ondřej Fiedler, ČVUT Praha – Fakulta architektury

2. místo - Matouš Pluhař, Martin Holman, Ondřej Pecháček, Jonáš Staníček, ČVUT Praha – Fakulta architektury – pohled z Hlávkova mostu

Úroveň všech studentských návrhů v soutěži byla podle porotců vysoká. Ocenili, že se autoři zabývali širšími vztahy, vzhledem k umístění v cenné lokalitě na břehu Vltavy, nedaleko historického centra a potenciální budoucí zástavby v oblasti brownfieldu s plánovaným rozvojem. Studenti podle poroty překvapivě dobře zvládli i složité řešení provozu Vltavské filharmonie.

Jak to dopadne?

Zda dostane Praha novou budovu filharmonie do deseti let, jak se plánuje, však ještě nikdo neví. Výsledky mezinárodní soutěže na podobu Vltavské filharmonie musí nejdříve schválit zastupitelstvo hl. m. Prahy, v červnu se bude jednat o smlouvě na dopracování návrhu, zpracování projektové dokumentace s vítězem a získání potřebných povolení k zahájení stavby.

3. místo – Max Fleischmann, Ondřej Fiedler, ČVUT Praha – Fakulta architektury, pohled z Hlávkova mostu

Během roku 2026 by měl být vybrán zhotovitel stavby, stavební práce mají začít v roce 2027, s dokončením nové filharmonie se počítá v roce 2032.

Jenže konečné řešení má ještě řadu otazníků, od souhlasu, schválení výjimek či úprav podle případných požadavků. A také budou na podzim volby, což může ovlivnit spoustu věcí. Lze jen doufat, že se nezopakuje případ Kaplického knihovny.

Ateliér Bjarke Ingels Group

Studio založil v roce 2006 Bjarke Bundgaard Ingels (*1974). Skupina patří ke světové špičce, tomu odpovídá řada ocenění i realizovaných velkých staveb. Má pobočky v Kodani, Londýně, New Yorku, Barceloně a Šen-čenu. Vedle architektů v něm pracují i designéři nebo teoretici, kteří se zabývají architekturou, urbanismem, výzkumem a vývojem budov. BIG má dnes kolem 400 zaměstnanců.

Ve své práci využívají průkopnické technologie, často popírají tradiční konvence, typickým příkladem je Amager Bakke, moderní spalovna odpadů v Kodani, která funguje zároveň jako lyžařská sjezdovka a zájemcům nabízí i lezeckou stěnu, LEGO House v dánském městě Billund připomínají kostičky známé stavebnice nebo budova Méca (Maison de l’Économie Créative et de la Culture en Nouvelle-Aquitaine) ve francouzském Bordeaux.

Z jejich projektů je velmi známý například obytný komplex 8 House, VIA 57 West na Manhattanu, sídlo Google North Bayshore (navržené společně s Thomasem Heatherwickem) či park Superkilen. V New Yorku kromě projektu VIA 57 West BIG vyhrál i soutěž o návrh po hurikánu Sandy na zlepšení odolnosti Manhattanu proti povodním.

Bjarke Ingels začínal svou kariéru u Rema Koolhaase v Kanceláři pro metropolitní architekturu v Rotterdamu. V roce 2001 se vrátil do Kodaně, kde společně s belgickým kolegou z OMA Julienem de Smedtem založili architektonickou kancelář PLOT. Po úspěchu domů VM v Ørestadu v Kodani, kde se inspirovali Le Corbusierovým konceptem Unité d’Habitation a navrhli dva obytné bloky ve tvaru písmen V a M (při pohledu z oblohy), se definitivně etabloval mezi světovou špičku. V roce 2011 vyhlásil The Wall Street Journal Ingelse inovátorem roku v oblasti architektury a v roce 2016 ho časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí.

Vítěz mezinárodní soutěže na projekt Vltavské filharmonie – studio Bjarke Ingels Group, interiér

Líbí se vám více návrh dánského studia, nebo studenta ČVUT?

Líbí se vám více návrh dánského studia, nebo studenta ČVUT?
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 3. června 2022. Anketa je uzavřena.

Nejčtenější

Nejbezpečnější dům postavil pro svou rodinu. Je to dobře zabydlená jeskyně

Tokio, to je neuvěřitelná spousta lidí naměstnaných na malé ploše. Spěch a shon, spousta hluku. A tolik světel, že to i z noci udělá jasný den. Proto si Tanijiri Makoto, japonský architekt, svůj dům...

Jak vypadá ráj: dům na Krétě proměnili v oázu pohody. Podívejte se

Dechberoucí výhled na moře. To nabízí stavba na jižním pobřeží Kréty, jež si po rekonstrukci zachovala původní dispozice, ale dostala nový design. Projekt letního sídla vytvořili architekti z...

Byt na nábřeží proti Národnímu divadlu prošel neuvěřitelnou proměnou

​Byt v Praze na nábřeží Vltavy, navíc s výhledem na Národní divadlo, už to zní skvěle. Ale aby byl zážitek z takového místa úplný, vyplatí se i proměna interiéru, která bude respektovat genia...

Domy za Prahou za rozumnou cenu. Jsou na prodej a ihned se můžete nastěhovat

Splňte si sen o bydlení v klidném prostředí nedaleko Prahy. Vybrali jsme šest rodinných domů, které jsou připravené k okamžitému nastěhování. Podívejte se.

Ze starých chlévů a domu postavili v Hruškách útulný boutique penzion

Z chlévů a nedokončeného domu vznikl ve vesnici Hrušky krásný penzion. Cesta k němu však trvala desítky let. To už tak bývá, osudy některých staveb bývají stejně zajímavé jako životní peripetie...

Bezdomovec spící na chodníku mu změnil život. Vymyslel pojízdný bytový dům

Jason Christensen, 39letý otec z Albany v Oregonu, dostal unikátní nápad, když cestou do práce uviděl muže, který spal na chodníku. Vymyslel přívěs s osmi malými spacími boxy o rozměrech 1,2 × 2,4...

23. června 2025

Ze starých chlévů a domu postavili v Hruškách útulný boutique penzion

Z chlévů a nedokončeného domu vznikl ve vesnici Hrušky krásný penzion. Cesta k němu však trvala desítky let. To už tak bývá, osudy některých staveb bývají stejně zajímavé jako životní peripetie...

23. června 2025

Chata má skvěle umístěné otvory. Chlazení je dokonalé a výhledy berou dech

Chata s hezkým výhledem a krásnými západy slunce? Takovým popiskem se chlubí spousta rekreačních nemovitostí. Ale jen málokterá to naplňuje tak důsledně, jako Casa Asolo. Před čtyřmi lety vyrostla v...

22. června 2025

Jak vypadá ráj: dům na Krétě proměnili v oázu pohody. Podívejte se

Dechberoucí výhled na moře. To nabízí stavba na jižním pobřeží Kréty, jež si po rekonstrukci zachovala původní dispozice, ale dostala nový design. Projekt letního sídla vytvořili architekti z...

21. června 2025

Ubytování, na které nezapomenete. Od ropné plošiny po středověkou šatlavu

Napříč světem i v Česku je mnoho netradičních ubytování, která zaujmou designem či polohou. Zajímavá obydlí slibují nezapomenutelné zážitky. Magazín Víkend DNES přinesl devět zajímavých tipů.

20. června 2025

Postavil si dům v památkově chráněné oblasti Drážďan. Fasáda je prosklená

Na pozemku v památkově chráněné části Drážďan postavil pro sebe a syna architekt Martin Boden-Peroche jednopodlažní dům se zelenou střechou a s fasádou s karbonově mořeným dřevěným obkladem.

20. června 2025

Miss Linda Górecká se stěhuje na vysněný pražský Smíchov. Těší se, až si uvaří

Miss Linda Górecká získala díky vítězství v soutěži Miss Czech Republic 2025 k ročnímu užívání byt s dispozicí 2+kk, který je součástí nového developerského projektu Smíchov City v Praze.

19. června 2025

Malý byt v Karlíně zvětšilo otočení pokojů, konečně se zde dobře bydlí

Někdy stačí málo, třeba jen byt „otočit“. Díky promyšlené změně dispozice se z malého karlínského bytu stalo místo, kde se dobře žije. Obývací část se přesunula ke slunci do ulice, ložnice naopak do...

19. června 2025

Český fotograf žije v pronájmu ve Stockholmu. Po letech v Londýně je to ráj

Dan se po třinácti letech života v Londýně přestěhoval za prací do Stockholmu. Kousek od centra si pronajal velký dům a našel si práci v módním průmyslu. Jak se úspěšnému fotografovi žije ve švédské...

18. června 2025

Je jí šest, ale ve svém pokoji s velkou postelí si může užívat i ve dvaceti

Spousta růžové, pracholapek i naivních dětských úchytek. Tak vypadá většina holčičích pokojů. Střízlivě uvažující rodiče šestileté slečny se však pragmaticky rozhodli pro nadčasovost. Zatímco hračky...

18. června 2025

Domy za Prahou za rozumnou cenu. Jsou na prodej a ihned se můžete nastěhovat

Splňte si sen o bydlení v klidném prostředí nedaleko Prahy. Vybrali jsme šest rodinných domů, které jsou připravené k okamžitému nastěhování. Podívejte se.

17. června 2025

Byt na nábřeží proti Národnímu divadlu prošel neuvěřitelnou proměnou

​Byt v Praze na nábřeží Vltavy, navíc s výhledem na Národní divadlo, už to zní skvěle. Ale aby byl zážitek z takového místa úplný, vyplatí se i proměna interiéru, která bude respektovat genia...

17. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.