Udělejte ze Sokolova vodní město, radí němečtí studenti architektury

  9:34aktualizováno  9:34
S nevšedními nápady, jak zvelebit Sokolov, přišli studenti architektury z německého Regensburgu. Pod vedením profesora Johanna Petera Schecka se podívali na budoucí možnosti města. Část návrhů a pohledů zvenčí vypadá nereálně, až bláznivě, o jiných se ale podle starosty Zdeňka Berky uvažovat dá.

Letecký snímek sokolovského sídliště a jezerem Michal. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Z těch snad reálných projektů zaujal Sokolov coby vodní město. Díky napuštění jezera Medard se ocitne už příští rok na břehu pět set hektarů velké nádrže. Studenti vidí šanci zřídit přístaviště a lodní dopravu, organizovat tu sportovní a víkendové akce, lákat turisty. "Na tom se dá stavět," míní profesor Scheck.

Za dobrou považuje i myšlenku sedmi budoucích architektů zaměřit se na oživení čtyřúhelníku tvořeného dvěma parky, zámkem a kostelem sv. Jakuba Většího. Studenti například z plánu města odstranili silnici, která Zámecký park a Husovy sady zbytečně dělí.

"To je zajímavá, a řekl bych, že i reálná idea, až se dostaví obchvat města," tvrdí ředitel sokolovského muzea Michael Rund, který mladé Němce provázel spolu se šéfem Destinační společnosti Sokolovsko Miroslavem Vidlákem.

Sokolovu fandíme, tvrdí studenti

Na nápadech pracovali studenti asi tři měsíce a tvrdí o sobě, že Sokolovu fandí. Rádi by v centru viděli více kaváren a služeb s pracovními místy. Realita je ale jiná. Staré náměstí bývá opuštěné, podnikání se tady nedaří, život se přesunul do nákupních center.

Přitažlivě vypadá i návrh zvýraznit sokolovská sídliště tak, aby se každé vyznačovalo jedním druhem vysázených stromů. "Když se pak všechno poskládá jako puzzle, dalo by se město přirovnat k bytu s několika pokoji. Občané se budou moci lépe identifikovat s městem a získají pocit, že na nich záleží," poznamenal profesor.

Zajímavých míst našel se svými svěřenci v Sokolově více. Doporučuje je zatraktivnit. "Třeba i za málo peněz, stačí někdy trochu barvy." Za sci-fi se dá už ale označit plán postavit halu na paintball, univerzitu, místo obchodního domu Ural velkou prosklenou budovu.

Vedení radnice má mnohem přízemnější starosti. I když na rozvojové plány se dostává také. Staví se dvě ze tří etap silničního obchvatu. Sokolov bude jako jedno z mála měst v kraji zcela zbaveno tranzitní dopravy.

Dokončuje se revitalizace areálu Bohemia s kilometrovým asfaltovým okruhem pro in-line bruslaře za 13 milionů korun. Pro letošek se počítá i s rozmístěním stromů v obřích květináčích na Starém náměstí. Vedení města také přemýšlí, jestli přistoupit na návrh Sokolovské uhelné a změnit systém vytápění (horkovod z Vřesové místo parovodu z elektrárny Tisová). Zmizelo by potrubí, které Sokolov hyzdí.

"Sokolov by měl víc pracovat na zlepšení image. Vydělat na tom, že leží blízko Karlových Varů," radí profesor Scheck.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Majitel si pořídil byt s terasami a výhledem, který bere dech

Takový výhled lze jen závidět...

Majitel si koupil nový byt v posledním patře bytového domu, v němž poslední podlaží oproti hlavnímu půdorysu dispozičně...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Další z rubriky

Malý, ale konečně náš. Dům usadil jeřáb, stačilo jen dodělat střechu

Dřevostavba pro dva má dispozici 2+kk.

Domy z modulární konstrukce nejsou ničím novým. Systém stále poskytuje bydlení, které je ekonomické, časově efektivní a...

Ubytování v kampusech láká stále více studentů

Kampus Vysoké školy ekonomie a managementu (VŠEM) v Praze má v areálu vše, co...

Dnešní vysokoškoláci mají o studentském bydlení jiné představy než dřívější generace. Stále více jich proto volí...

Jako ve snu. Legendární hotel Praha ožívá v unikátní monografii

Nakladatelství BiggBoss vydalo publikaci Hotel Praha. Věnovaná je jedné z...

Výjimečná stavba s pohnutou historií a tragickým koncem. Legendární dejvický hotel Praha opět ožívá ve stejnojmenné...

Najdete na iDNES.cz