Dokončí školu, najdou si práci a začnou hledat samostatné bydlení. Ale ouha. Mladí lidé najednou zjistí, že na komfortní bydlení finančně nedosáhnou. Nepříjemnou situaci se rozhodla vyřešit nizozemská společnost Heijmans.
Stavebníci se spojili s mladým architektem a designerem Timem van der Grintenem ze studia Moodbuilders Architecture a společně vytvořili unikátní, jednoduché a levné mobilní domky.
Revoluční domy s terasou |
Tim van der Grinten se v posledních letech intenzivně věnuje právě vývoji minimalistických, ale praktických domků. S jedním ze svých návrhů montovaných dřevostaveb dokonce vyhrál studentskou soutěž už na vysoké škole, kde ho firma objevila.
Byl to ale pořádný oříšek. Bylo nutné připravit projekt, který bude nejen líbivý, ale i cenově výhodný. Zároveň se stavba těchto domků musela firmě vyplatit. Van der Grinten pracoval na vývoji dva roky a výsledek představil na podzim 2014 v Amsterdamu během designerské přehlídky Dutch Design Week.
První obyvatelkou v pomalu se rozrůstající ulici řadovek ve čtvrti Zeeburgereiland se stala osmadvacetiletá on-line publicistka Carmen Felixová, která tříměsíční bydlení zdarma v prototypu nového domku vyhrála v soutěži. Sousední dům slouží pro jednorázová přespávání dalších zájemců.
Kdyby Felixová bydlela ve 30. letech minulého století v Praze, přestěhovala by se nejspíš do moderních a nových Ženských domovů na Smíchově, které byly vytvořeny za podobným účelem, jako bydlení pro svobodné pracující ženy. Dnes si bydlení v unikátním domku pochvaluje a na sociálních sítích o něm hovoří doslova jako o luxusním.
Samostatné domky pro mladé nájemníky je možno umístit na jakékoliv volné parcele. Pokud budoucí obyvatel vlastní pozemek, může si nechat instalovat domek přímo na něm a žít v něm, dokud nepostaví jiný dům.
Pro ostatní má developerská firma vytipovány desítky jiných pozemků ležících mnohdy na atraktivních místech v centru, které z různých důvodů leží ladem. Pokud se situace změní, není důvod k obavám. Prefabrikovaný domek lze přestěhovat na korbě nákladního auta do nové lokality během pár hodin a ještě téhož večera můžete uléhat „ve vlastním“.
Společnost Heijmans investuje do vývoje domků nemalé náklady a prorokuje jim skvělou budoucnost. Podle průzkumů společnosti totiž bude v roce 2050 na 700 tisíc mladých vysokoškolsky vzdělaných mužů a žen bez závazků, kteří budou mít zájem o kvalitnější soukromé bydlení.
Pronájem garsonky s plochou 16 metrů čtverečních stojí v Nizozemsku podle developerky Anneke Timmerman-Dalhuisenové v přepočtu 20 tisíc korun a jdou na dračku. Zájemců na jeden takový pronájem je vždy několik desítek.
Měsíční náklady na domek pojmenovaný Heijmans ONE o rozloze 50 metrů čtverečních jsou stejné. V přepočtu nepřesáhnou 20 tisíc korun, ale kvalita života a bydlení je úplně jiná.
Dům se skládá ze dvou na sobě stojících modulů (3,5 × 9 metrů) a nepostrádá žádnou z důležitých funkcí bydlení. Na zádveří navazuje kuchyně s jídelnou a obývací pokoj, z kterého je přímý vstup na venkovní terasu. Patro patří ložnici s pracovním koutem, samozřejmostí je komfortní sociální zázemí.
Konstrukce umožňuje řazení domu do ulic i solitérní umístění na parcele, na střeše mohou být navíc solární panely.
První třicítka domků se začne pronajímat na konci letošního léta. Developer v první vlně plánuje domky pro lokality v Amsterdamu, Rotterdamu a brabantském městě Den Bosch.
Anneke Timmerman-Dalhuisenové v tiskových materiálech píše, že se ozývají zájemci o pronájem domu za rekreačními účely a zároveň také potvrdila, že firma do budoucna uvažuje o výstavbě obdobných, ale nepatrně větších domků pro párové bydlení, nazvaných Heijmans 2.