Na střeše paneláku v Košicích se staví tři dřevěné domy. Místní jsou pro

  1:00aktualizováno  1:00
Slovenský umělec Tomáš Džadoň se rozhodl postavit Památník lidové architektury. Vybral si k tomu střechu paneláku na adrese Lidické náměstí 1 v košickém sídlišti Furča. Zde pomocí jeřábu postaví tři dochované dřevěnice. Slavnostní otevření plánuje 21. září během festivalu Naše sídliště.

Dvaatřicetiletý Tomáš Džadoň sehnal dřevěné domky v Liptovskej Tepličke a Párnici na Oravě. Jeho unikátní projekt Památník lidové architektury (PLA) se zrodil již v roce 2006. Postupně se přetavil do uměleckého díla a bude instalován ve veřejném prostoru na sídlišti Furča (podle kopce, na kterém stojí, oficiálně Dargovských Hrdinov) v Košicích.

Džadoň právě v těchto dnech instaluje tři klasické srubové dřevěnice na střechu třináctipatrového paneláku, jehož obyvatelé k tomu dali většinový souhlas. Projekt v takové výšce (35 metrů) je technicky a logisticky dobře zabezpečený.

Památník lidové architektury

Těžké dřevěné stodoly vážící 35 tun budou stát na ocelovém roštu, který přenese zátěž domů na nosné stěny paneláku. Statický posudek k projektu je kladný, panelák váhu unese.  

Protože jde o stavbu, bylo nutné absolvovat kompletní stavební proces, který trval tři měsíce. Shánění povolení trvalo další tři měsíce. Kompletní příprava celého díla si vyžádala dva roky.

Realizaci zabezpečí košická firma Collar. Tesařské práce provede společnost "Oravský bobry". Tesaři tři týdny skládali stodoly na ploše před panelákem, aby je připravili pro přesun na střechu pomocí velkého mobilního jeřábu.

Projekt tří dřevěnic na paneláku je ikonickým uměleckým gestem, které v sobě propojuje minulost obyvatel Slovenska s jejich přítomností. V panelových domech žije přibližně polovina obyvatel a architektura sídlišť je tak jejich součástí.

PLA není památníkem události nebo vzpomínky, ale naopak připomíná lidem jejich přítomnost. Symbolicky říká - panelák, to jsme my.

"Památník nebude přístupný, bude ale viditelný ze širokého okolí a ze sousedních paneláků. Není to místo, kam by lidé kladli věnce," vysvětlil iDNES.cz Tomáš Džadoň, který o dřevěnicích na paneláku píše blog na zpravodajském portálu SME.sk.

PLA není památníkem události nebo vzpomínky, ale naopak připomíná lidem jejich...

PLA není památníkem události nebo vzpomínky, ale naopak připomíná lidem jejich přítomnost. Symbolicky říká - panelák, to jsme my.

Dvaatřicetiletý Tomáš Džadoň sehnal dřevěné domky v Liptovskej Tepličke a...

Dvaatřicetiletý Tomáš Džadoň sehnal dřevěné domky v Liptovskej Tepličke a Párnice na Oravě.

Oficiální otevření památníku bude součástí festivalu Naše sídliště a mělo by proběhnout 21. září. Ceremoniál bude mít podobu veřejné "Odobierky" v podání autora Tomáše Džadoně. Odobierka je tradiční svatební rituál, při kterém odchází nevěsta z domu rodičů do domu manžela.

Džadoň Odobierku představí jako magický rituál přechodu z jedné etapy do druhé a zapojí do ní svou osobní zkušenost se sídlištěm - místem svého dětství.

Projekt Památníku lidové architektury podpořilo slovenské ministerstvo kultury částkou 38 500 eur, která pokryla 80 procent nákladů. Zbývající částka 9 300 eur byla získána z veřejné sbírky, od sponzorů a ze soukromých zdrojů autora projektu.

Tomáš Džadoň (1981)

Slovenský výtvarník, absolvent AVU v Praze, doktorand na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, vítěz Essl Award 2007, finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého 2009, Ceny Oskára Čepana 2012, laureát ceny Mladý tvorca 2012 Nadace Tatra Banky.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Z domu do paneláku. Zbláznili jste se? ťukali si na čelo příbuzní

1

Když jsme si s manželem koupili byt ve městě na sídlišti, byla jsem šťastná. Oskar ale moc nadšený nebyl. Všude okolo...

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Z plechového kontejneru má skvělý hausbót. Slouží jako chata i ateliér

Moderní obývací prostor, designově vybavený studiem Punto Design, definuje...

Na návštěvu do plovoucího příbytku na Vltavě nás pozval Pavel Šindelář ze studia Punto Design, který svému kamarádovi,...

Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy...

Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně...

Další z rubriky

Architektem roku je Stanislav Fiala. Miluje dřevo, kámen i improvizaci

S ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název...

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech – cenu Architekt roku 2019 získal Stanislav Fiala,...

Mezonet po proměně. Konečně má terasu u obývacího pokoje i nádech Asie

Díky nové dispozici získal hlavní obytný prostor přímý výstup na terasu.

Předělávat byt v novostavbě? Žádná výjimka, spíš pravidlo. Developeři se jen málokdy trefí do vkusu a potřeb budoucích...

Houpací křesla s potahy s míčky pomáhají relaxovat tělo i duši

Lefkada je relaxační houpací lehátko určené pro chvíle klidného odpočinku či...

Přáním designérky Lindy Charvátové je navrhovat předměty nejen krásné a funkční, ale kódovat do nich pocity harmonie,...

Roky sbírali stavební materiál a hledali pozemek. Teď mají skvělý dům

Hlavní obytný prostor je živý, vzdušný a díky otevřenému krovu působí luxusním...

Na okraji chilského města Puerto Varas, kde se o nedělích běžně pečou staročeské koláče, zcela v duchu prvních...

Najdete na iDNES.cz