Rodina bez peněz chtěla domek z levných materiálů. Výsledek je skvělý

  1:00aktualizováno  1:00
Španělský architekt a slavný fotograf Miguel de Guzmán miluje vtip a nadsázku. Svými návrhy staveb neplýtvá. Za posledních pět let postavil jediný dům. Prázdninová chata pro přátele byla dokončena letos v květnu.

Dům leží na samotném kraji městečka El Espinar nedaleko kastilské Segovie. Od přírody ho nedělí téměř nic. Pozemek se vzrostlými borovicemi a s výhledy na blízké pohoří, louky a lesy majitelé dlouho nevyužívali.

Když se loni rozhodli na parcele postavit letní domek, oslovili přítele Miguela de Guzmána - fotografa, filmaře a architekta ze studia Imagen Subliminal.

Dům se střešní zahradou

Guzmán se při návrhu řídil jen dvěma základními požadavky majitelů. Nízkou cenou a rychlou výstavbou. Vizuální stránku nechali majitelé kompletně na jeho vlastním úsudku. Aby udržel náklady na uzdě, pracoval se snadno dostupnými a levnými materiály.

Tříplášťová stěna domu je tvořena z interiérových OSB desek, zaizolovaná pěnovým polystyrenem a doplněná laminátovou dřevotřískou.

Fasáda z průsvitných, kovově natónovaných polykarbonátových panelů je ze tří stran doplněná o ocelovou konstrukci pro pnoucí rostliny. Guzmán dokázal materiály využít tak, že nepůsobí provizorně ani lacině.

Může se hodit

Sháníte také chatu nebo chalupu? Na Reality.iDNES.cz si můžete vybrat ze stovek nabídek rekreačních objektů po celé ČR.

Vybrané materiály mu nikterak nebránily ani v tvůrčím rozletu. "Dopředu bylo jasné, že o úplně obyčejnou víkendovou chatu nepůjde," přiznal iDNES.cz Miguel de Guzmán s tím, že pokud by si majitelé přáli naprostou klasiku, obrátili by se jistě na jiného architekta.

Guzmána při návrhu nejvíce ovlivňovalo jeho zaměstnání fotografa. "Pracoval jsem s domem trochu jako s filmovou kulisou. Stále jsem se na dům díval jakoby skrze čočku kamery. Představoval jsem si, které průhledy budou nejefektnější a jak bude dům barevně působit v různých obdobích roku i dne." 

Na pozemku se podařilo zachovat původní vzrostlé borovice.

Na pozemku se podařilo zachovat původní vzrostlé borovice.

Nejbližší mu je estetika filmů Davida Lynche, Michela Gondryho nebo Spikea Jonzeho, kterými se inspiroval především při tvorbě plechového schodiště s knihovnou.

Letní sídlo si u Guzmána objednala rozvětvená rodina. Musel tedy stavbu navrhnout tak, aby vyhovovala jak potřebám staršího páru, rodiny s dětmi, tak oslavám s více hosty.

Důležité tedy byly nejen společné obytné prostory, ale i samostatné pokoje, které budou poskytovat dostatek soukromí a budou působit zabydleně, i když se v nich návštěvníci budou střídat.

Červená Karkulka a její přátelé si ve filmu architekta a fotografa Miguela de...

Červená Karkulka a její přátelé si ve filmu architekta a fotografa Miguela de Guzmána užívají novostavby víkendové chaty ve španělském El Espinaru.

Guzmán vytvořil na půdorysu ve tvaru nepravidelného šestiúhelníku dvě patra s vyhlídkovou zelenou terasou na střeše. V domě jsou čtyři dvoulůžkové ložnice, dvě prostorné koupelny a obývací pokoj s knihovnou a obytná kuchyň s jídelním koutem.

Svůj návrh Guzmán zdokumentoval nejen ve fotografiích, ale i na krátkém videu. V klipu dům a běžný život v něm představil vskutku netradičně. Obyvatele zastupuje Červená Karkulka a její dva kamarádi medvědi.

Pro italský deník Corriere della Serra Guzmán vysvětlil, proč si pro prezentaci domu vybral právě Karkulku. Tato celosvětově srozumitelná a oblíbená postavička se podle něj do zelení zarostlého malého domu na kraji lesa hodí ze všech pohádkových hrdinů nejvíce. Díky Karkulce může prostor ožít úplně novými fantaziemi a představami.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Proměna za 20 tisíc vyšla nakonec mnohem dráž. Výsledek je ohromující

Václav je muzikant, bydlí v pronájmu a touží po originálním a osobitém bydlení. Zároveň si neví rady s nefunkčním...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vstupte do romantického hotelu, kde se tajemno prolíná se současností

Málokterý dům se může pochlubit, že je známý jeho majitel už z počátku 16. století i jeho následovníci. Jenže Český...

Betonovou skořápku automobilky zachránilo dřevo. Domov snů byl na světě

Na jižním konci chicagské Michigan Avenue stála jedna z mnoha bývalých automobilových továren. Z nehostinného prostoru...

Spasí návrháři svět před změnou klimatu? Designblok hledí do budoucnosti

Může design zlepšit svět? Letošní výstava Designblok, která začala pro veřejnost 17. října, chce dokázat, že ano. Proto...

Premium

Z Česka až na vrchol. Brečela jsem vyčerpáním, vzpomíná architektka

Studovala v Londýně i Spojených státech, nyní žije v Nové Kaledonii a pracuje v Číně. Život světově úspěšné české...

Najdete na iDNES.cz