Casa Andalusia by mohla klidně stát ve Španělsku. Vypadá stále skvěle, i když...

Casa Andalusia by mohla klidně stát ve Španělsku. Vypadá stále skvěle, i když dům postavili už v roce 1926. | foto: Ája Bufka

Architektura inspirovaná španělskými domy se obejde bez klimatizace

  • 7
Španělským koloniálním obrozením je nazýván design „optimismu s vůní pomerančů odrážející sluneční záři“. Byl populární na přelomu 19. a 20. století a odrážel mexicko-španělskou minulost.

„Španělský“ design milovali pro barevnost a výzdobu architekti. Díky jim se stal i jedním z nejoblíbenějších u hvězd stříbrného plátna v počátcích němého filmu.

Fontánka na zahradě je opět ve „španělském“ stylu.

Vycházel ze stylu klášterů založených náboženskými řády, které měly šířit křesťanskou doktrínu na západním pobřeží Ameriky. Charlie Chaplin, Dolores del Rio a mnoho dalších si tento styl architektury zamilovali.

Propagoval jej i uznávaný architekt Wallace Neff, který čerpal ze stavitelských stylů Španělska a středomoří. Díky tomu navrhl i Pickfair, nejslavnější panství, které patřilo Mary Pickfordové a Douglas Fairbanksovi, ve své době nejznámější místo k soukromé zábavě hollywoodské smetánky.

Styl, který respektoval podnebí

Při hledání vlastní kalifornské identity si místní stavitelé oblíbili detaily „mexicko-španělského“ stylu: bílé štuky, střechy z červených tašek z pálené hlíny, okna vyzdobená kovovými mřížkami, barevné kachle na stěnách a keramickou dlažbu. Nesmělo chybět ani schodiště s ručně kovaným zábradlím. Šlo o éru vycházející z architektury definované pro celebrity začátku dvacátého století.

Soukromé domy se navíc podřizovaly kalifornské krajině a podnebí. Byly stavěné tak, aby je mohl v subtropickém pásmu ochlazovat vítr z oceánu, pokud možno stály na kopci a měly výhled.

Dům plný původních materiálů

„Casa Andalusia“ postavená přibližně kolem roku 1926 je originálním příkladem tohoto stylu v losangeleské městské části Altadena. Na pozemku skoro půl akru ji zdobí dubové stromy a ovocný sad. Dům navrhl Maurice Swetland, syn newyorského vydavatele časopisu American Architect.

Dvoupatrová budova má užitnou plochu skoro 400 čtverečních metrů, pět ložnic a pět koupelen, které jsou plné původních materiálů a detailů. Patří k nim ručně vyrobené podlahové kachle Saltillo a ohromné stropní trámy. Konstrukce je ze dřeva, dodnes lze obdivovat originální obklady v koupelnách.

Dobová původní kuchyň ukrývá nejmodernějších spotřebiče.

Nádherné prostory lze nalézt ve velkém obývacím pokoji a knihovně (původně kulečníkové herně) s vysokými stropy. Vedlejší společenská jídelna je propojena s lodžií. Součástí je bar s přístupem do miniaturního vinného sklípku. Prostorná kuchyně ve stylu padesátých let minulého století má středový pult a ledničku s mrazákem ukrytou ve stěně.

Venkovní prostory včetně teras s třemi krby, velkým travnatým dvorem a novějším vyhřívaným bazénem doplňuje garáž pro tři auta a ohromný skleník, který dříve sloužil k ustájení koní. Dohromady vytváří pokojné venkovní oddychové místo. Nemovitost, jejíž cena je tři miliony dolarů, je vzdálena 23 kilometrů severovýchodně od centra Los Angeles.  

Městskou čtvrt Altadenu založil Benjamin Eaton v polovině osmdesátých let 19. století poté, co našel vodní zdroje v kaňonu řeky Arroyo Seco k zavlažování vlastních vinic.

Barevné kachle, keramická dlažba a schodiště s ručně kovaným zábradlím představují typické prvky španělského stylu.

V roce 1887 bratři Woodburyové přišli s plány na přeměnu pozemku pro rezidenční výstavbu. Jméno Altadena převzali od Byrona O. Clarka.

 Nově vytvořená komunita okamžitě začala přitahovat milionáře z východu Spojených států. Patřil k nim i zubař a spisovatel Zane Grey. Následovaly slavné vydavatelské domy jako Benzinger a další. Svou kariéru tady začal už dříve zmiňovaný architekt Wallace Neff projektem farnosti svaté Alžběty.