Nejkrásnější skleněné vázy a plastiky vytvořily mladé studentky

  1:00aktualizováno  1:00
V šestém ročníku mezinárodní sklářské soutěže Sanssouci Junior Glass Match představilo své práce šest desítek studentů ze 14 středních, vyšších a vysokých uměleckých škol z České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Hlavní cenu soutěže získala Tereza Anderlová za soubor váz s názvem Čistá krev.

Soutěž Sanssouci Junior Glass Match, která se letos v Karlových Varech konala už pošesté, patří k nejprestižnějším akcím svého druhu ve střední Evropě.

Potvrzuje to ředitel soutěže a proděkan Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Jaroslav Polanecký: "Navíc během uplynulých ročníků Sanssouci Junior Glass Match celá řada studentů získala díky osobním kontaktům, navázaným na tuto akci, vynikající uplatnění."

Tereza Anderlová, studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, získala první

Tereza Anderlová, studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, získala první místo. Cena jí byla udělena "za nový přístup k dekorativismu ve skle" za kolekci váz Čistá krev.

Zvítězila Čistá krev

Studenti soutěží ve dvou věkových kategoriích, v mladší středoškoláci a ve starší studenti sklářských oborů na vyšších a vysokých uměleckých školách. První cenu v kategorii vysokoškoláků, považovanou obecně za hlavní cenu soutěže, si letos z Karlových Varů do Prahy odvezla Tereza Anderlová, studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Cena jí byla udělena za nový přístup k dekorativismu ve skle.

Inspiroval ji její koníček, kterým je výcvik loveckých psů. Uznání poroty získala za jeho převedení do podoby uměleckých objektů a novátorský přístup k dekorativismu ve skle.

Fotogalerie

Plastiky pernaté zvěře, které zdobí její vázy, vytvořila z velkého množství skleněných peříček a kuliček. Ty vyrobila z takzvaných mačkárenských tyčí, jež nahřívala nad kahanem, skapávala, tvarovala a po vychladnutí lepila na lisované vázy z čirého skla.

Druhou cenu v kategorii vysokoškoláků získala za promyšlený konceptuální kontrast krásy a rozkladu studentka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě Marta Vjatráková. Zabodovala s volnou plastikou z broušeného čirého skla a použitého brusiva. Doplněním tvaru objektu odpadem, který vznikl při jeho broušení, se pokusila změnit zažitý pohled na skleněnou plastiku na Slovensku.

Pomyslný bronz si za vtipné propojení tradice, historie a dekoru odvezla do Polska studentka wroclawské Academy of Fine Arts and Design Sylwia Świercová. Na jejích objektech z taveného, broušeného, leštěného a pískovaného skla, inspirovaných matrjoškami, porota ocenila právě ono propojení.

Marta Vjatráková z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě zabodovala s

Marta Vjatráková z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě zabodovala s plastikou z broušeného čirého skla a použitého brusiva - 2. místo.

Třetí místo získala za „vtipné propojení tradice, historie a dekoru“ studentka

Třetí místo získala za "vtipné propojení tradice, historie a dekoru" studentka wroclawské Academy of Fine Arts and Design Sylwia Świercová.

I mezi středoškoláky jsou dívky nejlepší

V kategorii středoškoláků získala první cenu Slovenka Mariana Romanová ze Střední odborné školy sklářské Lednické Rovne. Cyklus trnových korun s názvem Bible zpracovala technologií tvarování za tepla a malování.

Tvorba Damiena Hirsta ovlivnila Terezu Korbelovou ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, která efektně a magicky spojila přírodní námět s geometrickým tvaroslovím. Za svůj objekt s názvem Underwater z taveného, broušeného a leštěného skla získala v mladší kategorii druhé místo.

V kategorii středoškoláků získala první cenu Slovenka Mariana Romanová ze

V kategorii středoškoláků získala první cenu Slovenka Mariana Romanová ze Střední odborné školy sklářské Lednické Rovne. Cyklus trnových korun s názvem Bible zpracovala technologií tvarování za tepla a malování.

Tereza Korbelová ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém

Tereza Korbelová ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově za svůj objekt s názvem Underwater z taveného, broušeného a leštěného skla získala druhé místo.

Její spolužačka Magdalena Smejkalová zaujala nápaditým využitím moderních technologií při tvorbě současného šperku. Tradiční kapesníček v náprsní kapse pánského saka nahradila svítící skleněnou plastikou, u níž společně se sklářskými postupy využila LED pásky napájené baterií z mobilního telefonu. Se svou kolekcí pánských šperků obsadila třetí místo v mladší kategorii.

O soutěži

Soutěž Sanssouci Junior Glass Match patří k nejprestižnějším akcím svého druhu ve střední Evropě, koná se pravidelně od roku 2008. Každoročně se jí zúčastňují desítky studentů z českých i zahraničních škol.

Přihlášené práce za rok 2012 hodnotila soutěžní komise v čele s Milanem Hlavešem z Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Jejími členy letos byli umělecký ředitel sklárny Moser Lukáš Jabůrek, kurátorka Moravské galerie v Brně Markéta Vejrostová a spoluzakladatel studia Bystro Design Leoš Smejkal. Pořadatele v soutěžní komisi reprezentoval ředitel karlovarského hotelu Spa Resort Sanssouci Robert Jahn.

Více na FB.

Mimo věkové kategorie byla udělena Cena Spa Resortu Sanssouci, již získala Alena Dvořáková z Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru za svou práci s názvem Big Eye, kterou navrhla a vyrobila jako ocenění pro filmaře.

Skleněná plastika z broušeného skla ve tvaru lidského oka vzbudila pozornost díky výraznému vizuálnímu vjemu.

Jediným mužem mezi oceněnými byl letos student Moholy Nagy University of Art and Design v Budapešti Tamás Ábel.

Z Karlových Varů si odvezl cenu za řemeslné zpracování, kterou mu porota udělila za kombinaci studených sklářských technik ve spojení s využitím optických efektů.

Soutěžní práce je možné si prohlédnout na internetových stránkách soutěže nebo do 12. července přímo v karlovarské SunGallery.

Tamás Ábel z Moholy Nagy University of Art and Design v Budapešti  si z

Tamás Ábel z Moholy Nagy University of Art and Design v Budapešti si z Karlových Varů odvezl cenu za řemeslné zpracování.

Cena Spa Resortu Sanssouci získala Alena Dvořáková z Vyšší odborné školy

Cena Spa Resortu Sanssouci získala Alena Dvořáková z Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru za svou práci s názvem Big Eye.

Základní fakta o pořadateli

  • Spa Resort Sanssouci je společně s hotelem Imperial součástí lázeňské společnosti Imperial Karlovy Vary, a. s., která od svého vzniku v roce 1992 patří mezi nejúspěšnější poskytovatele lázeňské péče v České republice.
  • Lázeňská společnost Imperial Karlovy Vary podporuje kromě soutěže Sanssouci Junior Glass Match také další kulturní aktivity, především pravidelné jazzové koncerty v Clubu Imperial a výstavy současného umění v Galerii Imperial a SunGallery.
  • V českém prostředí naprosto unikátní je projekt dlouhodobé spolupráce s mladou generací českých designérů na modernizaci lázeňského prostředí nazvaný Imperial Design Symposium, který běží už od roku 2007. Jeho cílem je dále rozvíjet již tradiční spojení lázeňství se světem kultury a umění a propagovat jak české léčebné lázeňství, tak český design.
  • Lázeňská společnost Imperial do podpory kultury už řadu let každoročně investuje kolem dvou milionů korun, z toho Spa Resort Sanssouci vynakládá na kulturní aktivity zhruba 700 000 korun ročně.


Autoři:

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Další z rubriky

Domek byl příliš malý. Architekti přišli s fantastickým řešením

Dům z roku 2013 byl pro rodinu žijící v Poříčí nad Sázavou již příliš těsný....

Dům z roku 2013 byl pro rodinu žijící v Poříčí nad Sázavou již příliš těsný. Rodina se rozrostla a potřebovala více...

Čech navrhl unikátní fasádu. Regal House krásně kvete a lapá škodliviny

Londýnský Regal House má na fasádě vertikální zahradu.

Londýnský Regal House, v překladu Královský dům, je tím prvním, co uvidíte, když vystoupíte z metra v Covent Garden. Na...

Ze zámku se zaskleným nádvořím je dnes romantický hotel nedaleko Prahy

Moderní „nebesa“ ve starém zámku podle návrhu Báry Škorpilové

Přání bydlet na zámku se vyplní jen málokomu, ovšem strávit na zámku pár dní, to už dnes problém není. I díky tomu, že...

Najdete na iDNES.cz