Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Bankovní dům nabízí nejen kanceláře, ale i kavárnu či galerii s uměním

Domy finančních společností vždy vypadaly jako úctyhodné stavby vzbuzující respekt a důstojnost. Moderní bankovní budovy však už mívají jinou podobu – respektují okolí a nabízejí přívětivou tvář zvenčí i uvnitř. To je i případ nového sídla J&T na rozhraní pražského Karlína a Libně.
Dřevěné „vlny“ jsou vytvořeny pomocí unikátních parametrických definic.

Dřevěné „vlny“ jsou vytvořeny pomocí unikátních parametrických definic. | foto: BoysPlayNice

Stavba urbanisticky doplňuje nedávno dokončený administrativní areál Rustonka. Od sousedů se však výrazně odlišuje vnějším výrazem fasády i vnitřní náplní budovy.

Pohled na budovu z exteriéru

Technická racionalita fasády je doplněna o nepravidelné členění, inspirované pracemi významných abstraktních malířů a sochařů.

Jasnému ortogonálnímu členění odpovídá i základní rozložení prostor uvnitř budovy, podtržené originálním grafickým návrhem vnitřního orientačního systému objektu. Grafické ztvárnění písma, znaků či geometrie liniových svítidel vychází právě z výrazné „grafičnosti“ fasády.

Projekt, za nímž stojí studio CMC Architects, zvítězil v soutěži Interiér roku 2020 v kategorii Interiér roku – SOMFY (kanceláře, huby a coworkingová centra).

Návrh na přání

Při návrhu interiéru byl pro architekty prioritní komfort každodenních uživatelů, tedy zaměstnanců a klientů. Konceptu předcházel průzkum, ve kterém měli zaměstnanci možnost vyjádřit, co jim v práci chybí a co by si přáli. Jeden z hlavních požadavků? Dostatek prostoru pro setkávání, ať už pracovní, či neformální. Lidé tráví v práci hodně času a měli by se tu cítit dobře, prostor tak byl spíš navržen jako obytný než kancelářský.

Kanceláře ve všech patrech navazují na fasádu, aby dovnitř pronikalo světlo. Oddělené jsou skleněnými příčkami, pro větší pocit soukromí si tu však mohou zaměstnanci zatáhnout záclony. V každém patře pak naleznete také pracovní a relaxační mixzónu, kam mohou zaměstnanci zajít na kávu nebo si udělat krátkou poradu.

Kromě standardních kancelářských podlaží je v budově i prostorné Work Café, které se rozprostírá příčně přes celé šesté patro. Kromě jídelní části s plně vybavenými kuchyňkami a fresh lednicemi jej dále tvoří studovna, uzavřený přednáškový sál a centrální prezentační prostor, který lze flexibilně upravovat podle počtu účastníků a účelu akce.

Vedle kavárenského posezení či jídelních stolů tu zaměstnanci najdou také příjemné sedačky a různá zákoutí, ve kterých se mohou vzájemně setkávat či si naopak užít maximálního soukromí.

Umělecké svítidlo Stellar Dust představuje jednu z největších novodobých světelných instalací u nás. Celkem 726 křišťálových kapek vzniklo podle návrhu architektů ve sklárně BOMMA.

Pro práci i relax je přichystána i střešní zahrada, která nabízí nejen krásný výhled na centrum Prahy a Hradčany, ale také vše potřebné pro práci a zábavu. Vedle wi-fi a různorodého posezení je zde připraveno také zázemí pro catering na případné akce.

Zaměstnancům je k dispozici soukromé fitness či kolárna se šatnou a sprchami. Součástí budovy jsou také prostorné garáže s myčkou a nabíječkami na elektromobily.

Dům plný umění

Výrazná a silná budova, která svým projevem akcentuje vztah investora k nedílné součásti jeho zájmu, tedy k umění, dala autorům možnost v interiéru využít organického zakřiveného tvarosloví kontrastního vůči rigidnosti fasády.

Vstupní hale dominuje dvacet metrů dlouhé osvětlení z českého křišťálu. Umělecké svítidlo Stellar Dust představuje jednu z největších novodobých světelných instalací u nás. Celkem 726 křišťálových kapek vzniklo podle návrhu architektů ve sklárně BOMMA ve Světlé nad Sázavou.

Dřevěné „vlny“ jsou vytvořeny pomocí unikátních parametrických definic.

Na světelnou vlnu navazuje vlna dřevěná. Oba tyto prvky jsou vytvořeny pomocí unikátních parametrických definic. Zatímco Stellar Dust vychází z prostorových vazeb ve vstupní lobby, zakřivený podhled v kavárně, jež volně navazuje na vstupní halu, je algoritmickým přepisem geometrie ženského těla.

Uměleckou interiérovou vestavbu, která pomocí jemných oblých tvarů člení prostor a nabízí různá pobytová zákoutí, naleznete v prostoru Work Café. Tam se také nachází velkoformátová nástěnná malba Michala Škapy.

Skutečnost, že je umění součástí života banky, dokazuje také galerie Magnus Art, kterou banka otevřela veřejnosti. Cílem galerie je představovat soukromé sbírky česko-slovenských sběratelů. Jako první představila banka svou vlastní sbírku, která zahrnuje díla laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého za třicet let své existence.

Některé místnosti spíš připomínají obývací pokoje než místa pro práci. I díky všudypřítomnému umění.

Všechna podlaží osmipatrové budovy pak zdobí díla talentovaných studentů z malířských ateliérů vysokých uměleckých škol a díla současných tuzemských umělců.

Propojení s okolím

Nejen galerie je otevřena veřejnosti. Ambicí projektu bylo nevytvářet uzavřený bankovní svět, ale navázat objekt na městský život a integrovat jej do existující urbanistické struktury. Nedílnou součástí objektu se tak stala kavárna a restaurace Café Rustonka, která je také přístupná veřejnosti a nabízí neotřelý, architektonicky zajímavý prostor pro soukromé i pracovní setkání.

Použité produkty a značky

atypický nábytek: Sollus Nábytek, e-Truhlárna
interiérové příčky: LIKO-S, Raccoon
stěrky: Boca Group, Němec luxusní povrchy
podlahy: Boca Group, Stavební Interiérové systémy
obklady a dlažby: JEŽ (kamenické práce), ProCeram
podhledy: Komont, Hunter Douglas – Czechia, Armstrong
rolety: Hunter Douglas – Czechia
AVT: Orange Controls
Výtahy: OTIS
volný mobiliář: Linstram, Vitra koncept
svítidla: BOMMA, Bohemia Machine, Exx, Delta Light
karusely: Raccoon
info systém: Holub Roman
textil: Diamond Design

Galerie současného umění je otevřená i veřejnosti.

O studiu

CMC Architects je mezinárodní architektonická kancelář se sídlem v Praze, s dvacetiletou historií, zaměřená na ekologické projektování, urbanismus a architekturu. Práce ateliéru zahrnují úspěšné a častokrát oceněné návrhy různorodých projektů, vypracovaných během bezmála dvacetileté historie v různých měřítkách a úrovních obtížnosti, ve dvnácti městech v sedmi zemích světa, včetně České republiky, Německa, Černé Hory, Rumunska, USA, Ukrajiny a Vietnamu.

CMC je společnost s velmi pečlivě sestaveným týmem, který na mezinárodní úrovni spolupracoval se světoznámými inženýry, umělci a architekty, jako jsou například Ateliers Jean Nouvel (Francie), Gehry Partners, (USA), ASYMPTOTE (USA), LRK (USA), MVRDV (Holandsko) a ARUP (Velká Británie). Výsledkem této špičkové mezinárodní spolupráce jsou bohaté zkušenosti a mimořádně široká škála znalostí, které může CMC využívat při své každodenní práci. Partnery Davida R. Chisholma a Víta Máslo spojuje zkušenost vlastní čtyřicetileté profesionální praxe.

David R. Chisholm a Vít Máslo, kteří stojí v čele studia, se zároveň již více než deset let věnují i akademické práci, jsou činní jako sponzoři, učitelé a hostující oponenti na škole architektury ARCHIP (Architektonický institut v Praze), na Fakultě architektury ČVUT a Fakulty architektury a umění Technické university v Liberci. Byli také v roce 2008 nominováni za členy České akademie architektury a v roce 2009 se stali zakládajícími členy České rady pro šetrné budovy (CZGBC). CMC podporuje Galerii současného umění DOX, Festival městského design reSITE a festival fotografie FOTOSFERA, které se každoročně konají v Praze.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěli klasický dům, ale se všemi vymoženostmi. Podívejte se na výsledek

Rodinný dům zasazený do malé středočeské obce v sobě harmonicky propojuje prvky tradičního vesnického stavení a...

Na maličkém ostrůvku se mačká 500 lidí. Jsou zde nevěstince i hospody

Keňský ostrůvek Migingo na Viktoriině jezeře má rozlohu dva tisíce metrů čtverečních a je extrémně hustě osídlený. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Známá muzikálová zpěvačka Prokešová se stěhování na pražský Chodov bála

Rodačku z Třebíče Felicitu Victorii Prokešovou (26) přivedla do hlavního města láska k hudbě. Od patnácti let, kdy...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Stoprocentně recyklovatelná kancelářská židle je pohodlná i skvěle vypadá

Lidé nebo společnosti, které to s udržitelností myslí opravdu vážně a přemýšlejí, se nelepí k silnicím ani nepolévají...

Hotel Pupp rozzářily skleněné bublinky inspirované minerálními prameny

Mramorový sál karlovarského Grandhotelu Pupp nově září díky svítidlu Bubble Rings, které připomíná vyvěrající bublinky...

Demolice odhalila skutečnou nádheru. Díky záchraně vznikly dva byty

Dva prostorné moderní byty vznikly radikální rekonstrukcí zchátralých interiérů historického paláce v italském městě...

Sídlo boháče Jeffa Bezose za 1,4 miliardy má vše a ještě něco navíc

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos žije se svou snoubenkou Lauren Sánchezovou v honosném sídle na předměstí Seattlu. Hodnota...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...