Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Bankovní dům nabízí nejen kanceláře, ale i kavárnu či galerii s uměním

Domy finančních společností vždy vypadaly jako úctyhodné stavby vzbuzující respekt a důstojnost. Moderní bankovní budovy však už mívají jinou podobu – respektují okolí a nabízejí přívětivou tvář zvenčí i uvnitř. To je i případ nového sídla J&T na rozhraní pražského Karlína a Libně.

Dřevěné „vlny“ jsou vytvořeny pomocí unikátních parametrických definic. | foto: BoysPlayNice

Stavba urbanisticky doplňuje nedávno dokončený administrativní areál Rustonka. Od sousedů se však výrazně odlišuje vnějším výrazem fasády i vnitřní náplní budovy.

Pohled na budovu z exteriéru

Pohled na budovu z exteriéru

Technická racionalita fasády je doplněna o nepravidelné členění, inspirované pracemi významných abstraktních malířů a sochařů.

Jasnému ortogonálnímu členění odpovídá i základní rozložení prostor uvnitř budovy, podtržené originálním grafickým návrhem vnitřního orientačního systému objektu. Grafické ztvárnění písma, znaků či geometrie liniových svítidel vychází právě z výrazné „grafičnosti“ fasády.

Projekt, za nímž stojí studio CMC Architects, zvítězil v soutěži Interiér roku 2020 v kategorii Interiér roku – SOMFY (kanceláře, huby a coworkingová centra).

Návrh na přání

Při návrhu interiéru byl pro architekty prioritní komfort každodenních uživatelů, tedy zaměstnanců a klientů. Konceptu předcházel průzkum, ve kterém měli zaměstnanci možnost vyjádřit, co jim v práci chybí a co by si přáli. Jeden z hlavních požadavků? Dostatek prostoru pro setkávání, ať už pracovní, či neformální. Lidé tráví v práci hodně času a měli by se tu cítit dobře, prostor tak byl spíš navržen jako obytný než kancelářský.

Kanceláře ve všech patrech navazují na fasádu, aby dovnitř pronikalo světlo. Oddělené jsou skleněnými příčkami, pro větší pocit soukromí si tu však mohou zaměstnanci zatáhnout záclony. V každém patře pak naleznete také pracovní a relaxační mixzónu, kam mohou zaměstnanci zajít na kávu nebo si udělat krátkou poradu.

Kromě standardních kancelářských podlaží je v budově i prostorné Work Café, které se rozprostírá příčně přes celé šesté patro. Kromě jídelní části s plně vybavenými kuchyňkami a fresh lednicemi jej dále tvoří studovna, uzavřený přednáškový sál a centrální prezentační prostor, který lze flexibilně upravovat podle počtu účastníků a účelu akce.

Vedle kavárenského posezení či jídelních stolů tu zaměstnanci najdou také příjemné sedačky a různá zákoutí, ve kterých se mohou vzájemně setkávat či si naopak užít maximálního soukromí.

Umělecké svítidlo Stellar Dust představuje jednu z největších novodobých světelných instalací u nás. Celkem 726 křišťálových kapek vzniklo podle návrhu architektů ve sklárně BOMMA.

Pro práci i relax je přichystána i střešní zahrada, která nabízí nejen krásný výhled na centrum Prahy a Hradčany, ale také vše potřebné pro práci a zábavu. Vedle wi-fi a různorodého posezení je zde připraveno také zázemí pro catering na případné akce.

Zaměstnancům je k dispozici soukromé fitness či kolárna se šatnou a sprchami. Součástí budovy jsou také prostorné garáže s myčkou a nabíječkami na elektromobily.

Dům plný umění

Výrazná a silná budova, která svým projevem akcentuje vztah investora k nedílné součásti jeho zájmu, tedy k umění, dala autorům možnost v interiéru využít organického zakřiveného tvarosloví kontrastního vůči rigidnosti fasády.

Vstupní hale dominuje dvacet metrů dlouhé osvětlení z českého křišťálu. Umělecké svítidlo Stellar Dust představuje jednu z největších novodobých světelných instalací u nás. Celkem 726 křišťálových kapek vzniklo podle návrhu architektů ve sklárně BOMMA ve Světlé nad Sázavou.

Dřevěné „vlny“ jsou vytvořeny pomocí unikátních parametrických definic.

Dřevěné „vlny“ jsou vytvořeny pomocí unikátních parametrických definic.

Na světelnou vlnu navazuje vlna dřevěná. Oba tyto prvky jsou vytvořeny pomocí unikátních parametrických definic. Zatímco Stellar Dust vychází z prostorových vazeb ve vstupní lobby, zakřivený podhled v kavárně, jež volně navazuje na vstupní halu, je algoritmickým přepisem geometrie ženského těla.

Uměleckou interiérovou vestavbu, která pomocí jemných oblých tvarů člení prostor a nabízí různá pobytová zákoutí, naleznete v prostoru Work Café. Tam se také nachází velkoformátová nástěnná malba Michala Škapy.

Skutečnost, že je umění součástí života banky, dokazuje také galerie Magnus Art, kterou banka otevřela veřejnosti. Cílem galerie je představovat soukromé sbírky česko-slovenských sběratelů. Jako první představila banka svou vlastní sbírku, která zahrnuje díla laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého za třicet let své existence.

Některé místnosti spíš připomínají obývací pokoje než místa pro práci. I díky...

Některé místnosti spíš připomínají obývací pokoje než místa pro práci. I díky všudypřítomnému umění.

Všechna podlaží osmipatrové budovy pak zdobí díla talentovaných studentů z malířských ateliérů vysokých uměleckých škol a díla současných tuzemských umělců.

Propojení s okolím

Nejen galerie je otevřena veřejnosti. Ambicí projektu bylo nevytvářet uzavřený bankovní svět, ale navázat objekt na městský život a integrovat jej do existující urbanistické struktury. Nedílnou součástí objektu se tak stala kavárna a restaurace Café Rustonka, která je také přístupná veřejnosti a nabízí neotřelý, architektonicky zajímavý prostor pro soukromé i pracovní setkání.

Použité produkty a značky

atypický nábytek: Sollus Nábytek, e-Truhlárna
interiérové příčky: LIKO-S, Raccoon
stěrky: Boca Group, Němec luxusní povrchy
podlahy: Boca Group, Stavební Interiérové systémy
obklady a dlažby: JEŽ (kamenické práce), ProCeram
podhledy: Komont, Hunter Douglas – Czechia, Armstrong
rolety: Hunter Douglas – Czechia
AVT: Orange Controls
Výtahy: OTIS
volný mobiliář: Linstram, Vitra koncept
svítidla: BOMMA, Bohemia Machine, Exx, Delta Light
karusely: Raccoon
info systém: Holub Roman
textil: Diamond Design

Galerie současného umění je otevřená i veřejnosti.

Galerie současného umění je otevřená i veřejnosti.

O studiu

CMC Architects je mezinárodní architektonická kancelář se sídlem v Praze, s dvacetiletou historií, zaměřená na ekologické projektování, urbanismus a architekturu. Práce ateliéru zahrnují úspěšné a častokrát oceněné návrhy různorodých projektů, vypracovaných během bezmála dvacetileté historie v různých měřítkách a úrovních obtížnosti, ve dvnácti městech v sedmi zemích světa, včetně České republiky, Německa, Černé Hory, Rumunska, USA, Ukrajiny a Vietnamu.

CMC je společnost s velmi pečlivě sestaveným týmem, který na mezinárodní úrovni spolupracoval se světoznámými inženýry, umělci a architekty, jako jsou například Ateliers Jean Nouvel (Francie), Gehry Partners, (USA), ASYMPTOTE (USA), LRK (USA), MVRDV (Holandsko) a ARUP (Velká Británie). Výsledkem této špičkové mezinárodní spolupráce jsou bohaté zkušenosti a mimořádně široká škála znalostí, které může CMC využívat při své každodenní práci. Partnery Davida R. Chisholma a Víta Máslo spojuje zkušenost vlastní čtyřicetileté profesionální praxe.

David R. Chisholm a Vít Máslo, kteří stojí v čele studia, se zároveň již více než deset let věnují i akademické práci, jsou činní jako sponzoři, učitelé a hostující oponenti na škole architektury ARCHIP (Architektonický institut v Praze), na Fakultě architektury ČVUT a Fakulty architektury a umění Technické university v Liberci. Byli také v roce 2008 nominováni za členy České akademie architektury a v roce 2009 se stali zakládajícími členy České rady pro šetrné budovy (CZGBC). CMC podporuje Galerii současného umění DOX, Festival městského design reSITE a festival fotografie FOTOSFERA, které se každoročně konají v Praze.

Autor:
  • Nejčtenější

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Moderátorka Sandra Pospíšilová si užívá rodiny v novostavbě u Brna

Moderátorka zpráv na CNN Prima News Sandra Pospíšilová (35), kterou diváci znají především pod dívčím jménem Parmová,...

V bytě vybourali příčky, kvůli světlu je nahradili průsvitným makrolonem

Tento byt najdete v prvním patře menšího zděného bytového domu z konce 50. let minulého století. Čtyřpodlažní dům má v...

Zpěvák Voxel žije s rodinou na samotě v horách. Je to náročné, ale krásné

Až na samém konci světa, daleko a vysoko v horách jesenických nachází se malebný domek s rozlehlou zahradou. Za své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znárodněný statek opravuje už dvacet let. Vybudovala zde i penzion

Denisa už dvacet let zachraňuje majetek po předcích. S rodinou bydlí v takřka dvě stě let starém velkostatku v Polabí....

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Řadovka je napěchovaná chytrými nápady. Příčky nahradil svět skříní

Kdo se bojí, nemá styl. Tímto heslem se řídili architekti ze studia WY-TO, když rekonstruovali řadovku o 180 metrech...

Jedinečná historie. Palác Akropolis zaujme diváky všech věkových skupin

Premium Barevný nárožní dům na Žižkově vykouzlí úsměv svým vzhledem a vzpomínkami na koncerty a párty, které zde zažili snad...

Hurá dovnitř. Navštivte stovky historických skvostů i moderních staveb

Po stopách architekta Jana Kotěry, po nádražních budovách i zaniklých tratích, do krovů i do podzemí, po historických...

Ateliéry jen pro profesory? Dnes pro studenty. Na AVU se umění učí už 222 let

Premium Umění vyvažuje racionální přístup k životu, zlidšťuje ho a dává mu smysl a přesah. I tyto myšlenky stály před 222 lety...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...