Soběstačný dům vyrůstá u Vyššího Brodu v jižních Čechách.

Soběstačný dům vyrůstá u Vyššího Brodu v jižních Čechách. | foto: MLAA

Vlastní voda i elektřina. V Čechách roste soběstačný dům bez sítí

  • 83
Přelomová stavba vyrůstá na samotě v jižních Čechách. Autorem stavebního návrhu domku je architekt Vojtěch Lichý ze studia MLAA. „Český soběstačný dům bude fungovat jako veřejně přístupná laboratoř současných technických možností,“ vysvětlil zakladatel projektu Pavel Podruh.

Původní návrh vznikl v rámci prvního ročníku studentské architektonické soutěže organizace Český soběstačný dům, jejímž dlouhodobým partnerem je i Hypoteční banka. 

Na konceptu domu v posledních čtyřech letech pracovali odborníci z akademické i soukromé sféry, jeho plány budou po dostavbě zdarma sloužit veřejnosti jako manuál.

Přelomová stavba je umístěna na samotě v roztroušené zástavbě Hodslavského potoka, poblíž lyžařského areálu Kramolín. Autorem stavebního návrhu domku, který dokáže plnohodnotně fungovat bez napojení na vodovod, elektřinu a kanalizaci, je mladý architekt Vojtěch Lichý ze studia MLAA. Na projektu pracoval s podporou kolegy Petra Pávka. Náklady na realizaci včetně technologií dle autorů nepřesáhnou částku 3,5 milionu korun.

„Naším cílem bylo navrhnout malý, pokorný domek. Tím největším oříškem je ale samozřejmě rozchodit ho komfortně bez přítomnosti inženýrských sítí. Na to už byl potřeba poměrně široký technický tým. Podařilo se nám také navázat úzkou spolupráci s Hypoteční bankou, která nám s realizací pomohla,“ popsal proces příprav stavby Pavel Podruh, zakladatel projektu.

„V trendu ekologického a zeleného bydlení vidíme budoucnost, chceme ho proto zase posunout o kousek dál,“ řekla Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky. 

Pro podobnou stavbu je klíčová úspora elektřiny, volba jednotlivých technologií se tak řídila především podle její spotřeby. Jediným zdrojem elektrické energie domku bude vlastní fotovoltaická elektrárna doplněná bateriovým úložištěm.

„Český soběstačný dům bude v budoucnu fungovat jako veřejně přístupná laboratoř současných technických možností pro inspiraci ostatním,“ vysvětlil Podruh důvod existence celého projektu. „Ať už se jedná o rekonstrukci, nový dům, kancelářskou budovu nebo bytovku. I dva solární panely na verandě a malá baterka se počítá,“ dodal. 

Dům má vlastní vrtanou studnu s pitnou vodou, pro autory ale bylo prioritou její spotřebu omezit na minimum, a to za pomoci dešťové vody zadržované v podzemní nádrži. Ta se po přečištění například použije na splachování, praní nebo i sprchování. Nahradí tak přibližně polovinu spotřeby pitné vody v porovnání s běžným domem. 

Autorem stavebního návrhu domku je mladý architekt Vojtěch Lichý ze studia MLAA.

O Českém soběstačném domu

V rámci Českého soběstačného domu už v současné době spolupracují desítky firem i jednotlivců. Společně se snaží zrychlit nástup čistších technologií do běžného užívání. Tým, který se podílí na projektu, zároveň vyvíjí vlastní bateriové úložiště a provozuje každoroční studentskou architektonickou soutěž.

Za tyto aktivity už projekt získal nejvyšší ocenění Evropské komise za ekologické inovace v energetice, tzv. EU Sustainable Energy Award nebo Social Development Goals Award od Centra OSN v Praze a Asociace společenské odpovědnosti ČR. Celý projekt přitom jeho autoři programově provozují bez dotací a v intencích myšlenky open source sdílení informací.

Fandíte českému soběstačnému domu?

celkem hlasů: 3191

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 29. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2934
JE MI TO JEDNO
JE MI TO JEDNO 154
NE
NE 103