Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

České společnosti chybí noblesa, tvrdí úspěšný designér Rony Plesl

  1:00
Rony Plesl je jedním z nejúspěšnějších českých sklářských výtvarníků a designérů. Mezi jeho díla patří volné sochy, užité umění, dekorační předměty i průmyslově vyráběné sklo. Letos k nim přibyl i návrh cen pro šest vítězů kategorií a jednoho absolutního vítěze soutěže Interiér roku 2018.

Ačkoliv vás většina lidí vnímá zejména jako designéra, jste především sochař. Je v něčem přístup sochaře k designu odlišný od „čistého“ designéra?
Jak by řekl Jarda Jágr: „Tak určitě“…Pro mě je sochařské cítění naprostý základ. Už profesor Kaplický říkal studentům, že sklenička je socha. Design bez inspirace volným uměním je pro mne jen napodobování trendů doby.

Běžné tavicí teploty křemičitých skel se pohybují v rozpětí 1400 až 1500 °C. Práce sklářů je proto hodně náročná, způsob práce se nemění už po staletí.

Netajíte se jistou zdravou mírou fascinace stylem a designem první republiky. V čem by mohla být inspirativní pro současný interiér?
České společnosti dnes chybí noblesa a noblesa neznamená jen bohatství. Bohatí jsme dost, ale chybí nám silné, kultivované vzory. Ze starých prvorepublikových filmů cítím ne obdiv k bohatství, ale spíše obdiv právě k noblese.

Mají tradiční postupy zušlechtění skla, jako je broušení, rytí nebo malování a zlacení, stále své místo? Nejdou tak trochu proti době, která tvrdě a nemilosrdně škrtá náklady a optimalizuje je?
Určitě jdou proti době. Vše, co jde proti době, má podle mne veliký význam. V jiných souvislostech je například dekor z předminulého století neskutečně silný a emotivní.

Jakou další přidanou hodnotu by mělo mít sklo, které tradiční rafinační postupy vhodným způsobem použije, nesmírně tím navýší náklady a tedy cenu, a přesto je zákazník ochoten ji zaplatit?
Cenu zapomenete, kvalita zůstává, řekl kdysi slavný návrhář.

Fotogalerie

Při navrhování podoby ceny Interiér roku 2018 jste hledal cestu, jak téměř voyeursky nahlédnout do interiéru zvenčí a postupně ho odkrývat. Co pro vás symbolizuje tvar válce?
Mám velice rád architekturu, je pro mne vrcholem emocionálního zjednodušení. Chtěl jsem jednoduchým válcem a strukturou vyjádřit obdiv k jednoduchosti tvaru a struktuře povrchu, který tolik oceňuji na některých stavbách. Pruh na válci je pro mě okno do interiéru.

Jste také členem poroty soutěže Interiér roku 2018. Jaké interiéry preferujete ze zcela subjektivního hlediska?
Preferuji originalitu a nepodléhání trendům. Jako profesionál hodně sleduji smysl pro proporci, kompozici a volbu materiálů.

Zejména u některých interiérů novostaveb občas jasně cítíme, že jejich novost je až bezradná. Existují však také nové interiéry, které vás okamžitě vtáhnou a doslova obejmou. V čem spočívá esence těch druhých?
Přirozenost, ale přirozenost je to nejtěžší. Je to jako rozdíl mezi tváří vyfocenou, když o tom dotyčný neví, a když se nastaví do fotoaparátu.

Broušené vázy byly vyrobeny ve sklárně Bomma, zčásti ve sklárně Rückl. Každá má hmotnost 9 kg, je vysoká 30 cm a má průměr 20 cm.

Sklo bylo po celá tisíciletí luxusním materiálem, a to i v podobě nápojového skla, které je dnes v různé kvalitě dostupné každému. Jaké sklo bychom mohli v současnosti nazvat luxusním a jak vidíte budoucnost českého sklářství? Zdá se být šťastná?
Je to podobné jako v předchozí otázce. České sklo na tom bude podobně jako celá společnost. Pokud bude větší skupina obyvatel u nás i v zahraničí preferovat styl, originalitu a kvalitu, bude dobře. Pokud ne, nic jiného české sklo nezachrání. Napadá mne vhodný příměr: pokud chceš prodat lidem drahé a krásné skleničky, nauč je nejprve nosit čistou a kvalitní košili a pít dobré víno a potom to půjde.

Prof. ak. soch. Rony Plesl

Narodil se v roce 1965 v Jablonci nad Nisou, vystudoval  Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Absolvoval řadu zahraničních stáží ve Francii i na Tchaj-wanu. 

Později působil jako středoškolský pedagog na uměleckých školách v Jablonci nad Nisou a v Železném Brodě a také jako designér ve sklárnách v Česku i v zahraničí. V Německu působil jako hlavní designér firmy Sahm, pracoval pro slavnou italskou sklárnu Barovier & Toso, v Turecku pro Denizli by Pasabahce..

V roce 2002 založil vlastní společnost Rony Plesl studio. Věnuje se plastikám, kresbě, architektuře se zaměřením na skleněné objekty a design interiérů. Od roku 2008 vede Ateliér skla na VŠUP.

Je nositelem titulu Nejlepší designér roku 2011. Získal řadu prestižních ocenění. V roce 2017 byl jmenován profesorem v oboru Architektura a design. Jeho skleněné artefakty jsou zastoupeny v mnoha českých i světových galeriích a muzeích i v soukromých sbírkách.

Autor:
  • Nejčtenější

Rekonstrukce sto let starého domu přišla i s vybavením na milion a čtvrt

Porovnávat rekonstrukci, k níž má architekt neomezený rozpočet i v řádu desítek milionů korun, a proměnu starého domku,...

Dům pro svou rodinu navrhla sama. Chtěla co nejdřív žít v krásné přírodě

Život tomuto minimalistickému domku vtiskla sama majitelka Jana, architektka. Stavba na pozemku, kde v budoucnu vyroste...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Voda z bazénu zabíjí náš živý plot. Soused ji vypouští dál a jen se směje

Premium Bydlíme v bytě s předzahrádkou a roky pečujeme o náš živý plot, který nyní hyne. Túje ničí bazénová voda plná chemie,...

Bez sluníčka bych to nezvládla, říká modelka Karolína Mališová. Byt sdílí s kamarádkou

Advertorial Rodinu má na prvním místě. Však se do Opavy často a hlavně ráda vrací. Pokud je ale v Praze, střechu nad hlavou najde v...

V Ostravě si zařizuje první bydlení. Pomoc kamarádů ocenila i peněženka

Studentka Julie si pořídila své úplně první samostatné bydlení. Nejdřív potřebuje zařídit pokoj, kde by se mohla učit,...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Stavba filharmonie změní celé Holešovice, zvládli ji i studenti

Těžko najít aktuálnější téma pro 14. ročník studentské architektonické soutěže Central Group, než je Vltavská...

Víkendový dům ctí rozměry svého předchůdce, přidal moderní technologie

Vše zachránit nejde. To platí i o domě, který stál v příjemné „sklepní“ uličce s omezeným přístupem stavební techniky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Domu odborů je po 70 letech Radost. Kvůli válce je fasáda navěky špinavá

Jekyll a Hyde, tak označuje žižkovský monument Tomáš Kašpar, který se o něj stará. Nejspíš jej znáte jako DOS – Dům...

Jednoduchý dům majitelé úplně otevřeli. Chtěli doma slunce a vzduch

Má tvar trojúhelníku, je velký 120 metrů čtverečních a tvoří jej jeden otevřený prostor s hudební místností v patře....

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...