Nová rodinná vilka stojí v zahradní čtvrti bavorského města Landsberg am Lech.

Nová rodinná vilka stojí v zahradní čtvrti bavorského města Landsberg am Lech. | foto: Studio Rauch

Rodině navrhl to nejlepší. Šest dospělých a tři děti mají skvělé bydlení

  • 51
Ani centimetr nazmar. Mnichovskému studiu Stephana Raucha se podařilo vybudovat pro vlastní širší rodinu ekonomický a ekologický domov budoucnosti, kde je bezezbytku a účelně využita veškerá plocha.

Ve 20. letech minulého století se v zahradní rezidenční čtvrti okresního bavorského města Landsberg am Lech stavělo především velkoryse a s důrazem na krásu. Výhledy na v dálce se třpytící vrcholky Alp zůstaly, ale doba se změnila. Praktičnost převzala žezlo a rozlehlé parcely se pomalu zahušťují další výstavbou. 

To je i případ domu na předměstí, postaveného přímo pro Rauchovu rodinu, stojícího na nově vytvořeném pozemku již stávajícího, původního rodinného domu. Starší i mladí členové Rauchovy rodiny se rozhodli pro společné bydlení proto, že jim to zavelel zdravý rozum. V žádném případě se nemá vilka stát připomínkou dob minulých. Naopak je bydlením budoucnosti. 

Architekt Stephan Rauch dům postavil nejen pro sebe, ale i pro prarodiče, kteří se za sdíleným bydlením přistěhovali z Düsseldorfu, kde poslední léta bydleli.

Hovoříme-li v číslech: 260 metrů čtverečních novostavby pojalo ve čtyřech podlažích dokonce hned tři samostatné bytové jednotky, které obývá devět lidí, z toho šest dospělých a tři děti. V rámci jedné stavby vznikl mezonetový byt, „řadovka“ i přízemní byt pro rodiče. Ve sklepě zůstaly k dispozici sdílené nejen technické, ale i společenské prostory vhodné pro setkávání.

Architekt stavbu označuje jako kompaktní komplex. Celý dům je řešen v jednotném, moderním, nadčasovém a elegantním designu. Velkorysé prosklené plochy snadno propojující exteriér s interiérem a dřevěná panelová fasáda je v antracitovém nátěru. 

Za bílými rámy oken se nachází běloskvoucí interiér, který dává každé rodině dostatek prostoru na to, aby bydlení pojala po svém. Bílé podlahy a stěny jsou jako čisté malířské plátno, které jen čeká na svou chvíli. Materiálům dominuje beton, kvalitní dřevo, keramika a kov.

Místo složitých konstrukcí se autor pustil do jasné a kompaktní stavby, v jejíž konturách panuje ladná harmonie – jak architektonická, tak životní. Všem třem jednotkám je společná úspora energie a udržitelnost. 

Dvě stě šedesát metrů čtverečních novostavby pojalo ve čtyřech podlažích...

Rauch řešil u stavby veškeré detaily, a to nejen proto, že stavěl pro své příbuzné. Zakládá si na tom, aby se s klientem, kterému navrhoval dům, mohl bez výčitek setkávat i dlouho poté, co mu předá klíče od stavby.

Sdílené vícegenerační bydlení pod jednou střechou a ve společné bublině je možnou odpovědí nejen na aktuální zdravotní nároky a potřeby, ale i na stále rostoucí ceny nemovitostí. 

, pro iDNES.cz