

Ve finštině znamená slůvko tikku hůl, tyčku nebo jehlu. Věci, které není těžké zapíchnout do země, a moc místa nezaberou. Právě na tomto principu stojí i projekt připravený architektem Marcem Casagrandem. Jeho domy Tikku, které jsou vysoké a štíhlé jako proutky, by mohly vyřešit krizi bydlení.
Autor: Jenni Gästgivar
V současnosti žije 56 procent světové populace, přibližně 4,4 miliardy lidí, ve městech. A do roku 2050 už bude ve městech žít sedm z každých deseti obyvatel naší planety. Otázka, jak se do měst všichni vejdou, je proto aktuální.
Autor: Nikita Wu
Řešení možná našel finský architekt Marco Casagrande, který hledá chytré způsoby výstavby a nová prostorová uspořádání. Tedy domy zabírající méně plochy, ale táhnoucí se do výšky.
Autor: Jenni Gästgivar
Kde je málo stavebního místa, tam nabízí Tikku řešení. Je to skutečně „nepatrný“ mikrodům, který se základnou blíží ploše 2,5 × 5 metrů. Celkem tedy zabere tolik místa, jako jedno standardní parkovací místo pro auto.
Autor: Jenni Gästgivar
Méně zaparkovaných aut, ale o to více domů k bydlení. To je základní myšlenka tohoto projektu. Tou druhou je nepochybně rychlost výstavby. Mikrodům s celkovou výměrou 37 metrů čtverečních užitné plochy je totiž možné sestavit za jedinou noc.
Autor: Jenni Gästgivar
Revoluce v městském bydlení tím nekončí. Mikrodům Tikku je totiž soběstačný. Vyrábí si vlastní energii pomocí solárních panelů, nepotřebuje napojení na kanalizaci. Má suchou chemickou toaletu, čerstvá voda se zaváží.
Autor: Jenni Gästgivar
A kde se mají lidé sprchovat, prát si a naskladnit zásoby do spíže? Město není poušť, zdroje jsou okolo. Jak říká Casagrande, moderní člověk uvyklý na soukromé výdobytky musí trochu zemřít, aby se mohl znovu narodit.
Autor: Jenni Gästgivar
Základním stavebním materiálem jsou lepené dřevěné CLT hranoly. Obnovitelné, nízkouhlíkové, recyklovatelné. Jak taky jinak, že? Stavba Tikku nepotřebuje žádné základy, tvoří ji korpusy (boxy). S dvaceticentimetrovou zateplenou CLT fasádou přitom odolá i finským zimám.
Autor: Jenni Gästgivar
Projekt Tikku není jen o bydlení. Navržená stavba v sobě kombinuje různé účely, nabízí kombinaci domova a prostoru k zaměstnání, který lze využívat i mimo pracovní dobu. Místo opuštěných administrativních bloků s kancelářemi přináší vizi živoucího města.
Autor: Jenni Gästgivar
Třípodlažní Tikku je tedy bydlení s překvapením na objednávku. Přejete si mít doma skleník, dílnu, kancelář, saunu nebo další pokoj k pronájmu? Možností je prý nepřeberně. Teď jen, jestli o ně bude zájem.
Autor: Jenni Gästgivar
Výhodou tohoto odvážného mikrodomu má být jeho výška. Není to japonská uzavřená spací rakev, klaustrofobická až hrůza. Tady máte nebe nad hlavou a rozhled po okolí.
Autor: Jenni Gästgivar
První funkční prototyp tohoto „bydlení budoucnosti“ představil architekt v roce 2017. Před budovou Atheneum v centru Helsinek si jej přišly prohlédnout stovky lidí. Nedá se ale říct, že by úplně jásali nadšením. Obytné tyčky je nezaujaly.
Autor: Nikita Wu
Architekt Casagrande ale skepsi nepropadá. Svůj projekt vidí jako efektivní léčbu nemocí přelidněných měst, kterou by rád prováděl akupunkturou. Jehličky Tikka by totiž bylo možné snadno zapíchnout do městských plánů všude, kde je to zapotřebí.
Autor: Nikita Wu