U Budějovic vyrostl skvělý dům pro rodinu. Zeď ukrývá pohodlné atrium

  1:00aktualizováno  1:00
V Litvínovicích u Českých Budějovic stojí dům s užitnou plochou 218 metrů čtverečních, který si nechala postavit čtyřčlenná rodina. Minimalistickou stavbu s dispozicí 5+kk navrhlo studio Atelier 111 architekti.

Dům s užitnou plochou 218 metrů čtverečních stojí v Litvínovicích u Českých Budějovic. | foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice

Litvínovice leží pět kilometrů jižně od Českých Budějovic. Původní uliční strukturu přebíjí všemi směry se rozpínající sídelní kaše, zastavěné plochy vznikající developerskou formou zasíťování okolních dosud nezastavěných luk a polí.

Fotogalerie

V této příměstské části si čtyřčlenná rodina koupila pozemek a oslovila studio Atelier 111 architekti s žádostí o navržení vhodného nového domova. „Rohová parcela je směrem k jihu mírně svažitá a lze ji zpřístupnit i z ulice ze strany severní. Sedlovou střechu a omezenou výšku domu předepisovaly vydané regulativy,“ vysvětluje architekt Jiří Weinzettl.

Architekti na parcele o velikosti 813 metrů čtverečních využili legislativou dané minimální odstupy a rodinný dům usadili pouhé dva metry od hranic veřejného prostoru.

Z těchto dvou stran nemá dům žádné oplocení. „Domníváme se, že tak úzký pruh mezi plotem a domem nepřináší tolik pozitiv, jako rozšíření veřejného prostoru až k samotné zdi domu,“ říká Weinzettl. Ulice tak získala plochu navíc vhodnou pro lokální zeleň, lavičku, hry dětí, pěknou dlažbu i rychlé zaparkování vozidla mimo komunikaci.

Půdorysně se dům nejvíce podobá písmenu T vepsanému do nepravoúhlého čtyřúhelníku (polygonu) s jedním zaobleným rohem. Kratší z jeho dvou ramen zabírá garáž, dílna, technické zázemí a vstup se šatnou, umývárnou a toaletou.

Projít ze zádveří do samotného nitra domu znamená protáhnout se pomyslným „uchem jehly“ a následně sejít po pěti schodech do rozevírajícího se hlavního obytného prostoru, jehož výška dosahuje ve hřebeni pultového stropu přes čtyři metry.

Kuchyň, jídelnu a obývací pokoj od sebe oddělují jen vložené nábytkové prvky. Požadavek maximální vzdušnosti a nestísněnosti umocňují i velká bezrámová okna spojující skrze krytou venkovní lodžii interiér se zahradou.

Tento mikrosvět od veřejného prostoru ulice odděluje 2,5 metru vysoká zeď.

Přes společnou centrální šatnu lze vstoupit do dvou dětských pokojů (orientovaných také na jih), koupelny, pracovny a ložnice. Poslední dvě jmenované místnosti se v celé své šíři otevírají francouzskými okny do venkovního atria, jakéhosi mikrosvěta, který od veřejného prostoru ulice odděluje 2,5 metru vysoká zeď.

Ta skýtá absolutní soukromí a předurčuje prostor například k instalaci houpací sítě, venkovní vany či sprchy. Slunce odrážející se o její zaoblený roh propůjčuje atriu příjemnou atmosféru už od samého brzkého rána.

Zatímco interiér počítá s využitím řemeslných nábytkových prvků, přírodních materiálů i barev, vnějšímu výrazu domu přispívá určitá střízlivost a absence detailu (střešní plášť bez přesahu, omítka bez soklu, okno bez rámu). Jistá forma askeze i minimalismu je v tomto případě odpovědí na v okolí všudypřítomnou přesycenost.

Na přání majitelů je diskuse vypnutá.

Atelier 111 architekti

Spolupráce týmu architektů pod hlavičkou Atelier 111 architekti začala už během studií na fakultě architektury ČVUT v Praze. Dnes s více než desetiletou praxí se ateliér soustředí zejména na návrh a projekci obytných a občanských staveb. V posledních letech se zabývá také úpravami veřejného prostoru ve městech.

Autor:

Nejčtenější

Na Šumavě si postavili promyšlený srub. I po letech jsou z něho nadšení

Srub v šumavské krajině nedoznal během uplynulých let výraznějších změn.

Architekt Zdeněk Šimoník navrhl před lety srub s klempířskými prvky a kovovým obložením. To vše příhodně kontrastuje s...

Starou chalupu opravili a postupně citlivě zařídili dobovým nábytkem

Interiér chalupy majitelé postupně zaplnili původním venkovským nábytkem.

Více než stoletá chalupa po kováři v podhůří Ďumbierských Tater měla štěstí, že ji koupila Natálie s rodinou. Nelekli...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Další z rubriky

Ze dvou bytů je jeden nádherný. Vypadá uklizeně a má i zimní zahradu

Byt na telavivském sídlišti z poloviny sedmdesátých let výrazně prokoukl. Od...

Byt na sídlišti Neve Avivim v Tel Avivu od poloviny sedmdesátých let nedoznal žádné změny. Pro mladou rodinu byl...

Dědictví skvěle vytěžil. Ze starého stavení má moderní venkovský dům

V zadní části zahrady rodina uchovala starou dřevěnou stodolu.

V maďarském Kapuváru se staré stavení konečně dočkalo. Proměnilo se v moderní venkovský dům pyšnící se krásnými výhledy...

Největší předností domu je jednoduchost a výhled na pasoucí se skot

Betonové podlahy se skvěle osvědčily v provozu průchozího přízemí a povedlo se...

Mladí manželé z okraje belgického města Dendermonde byli celý život zvyklí žít na dosah přírodě. Když se rozhodli...

Najdete na iDNES.cz