Největší předností domu je jednoduchost a výhled na pasoucí se skot

  1:00aktualizováno  1:00
Mladí manželé z okraje belgického města Dendermonde byli celý život zvyklí žít na dosah přírodě. Když se rozhodli postavit si vlastní bydlení, nehledali vzdálené lokality. Zůstali doma a se skromným rozpočtem se pustili do stavby. Nic velkého, nic malého. Prostě dům tak akorát.

Betonové podlahy se skvěle osvědčily v provozu průchozího přízemí a povedlo se je kombinací se dřevem dobře zabydlet. | foto: STAARC

Tradiční belgický dům s fasádou z lícových cihel a dřevěnou terasou má bohaté prosklení, radikálně však nezasahuje do krajiny ani nepůsobí nijak cizorodě. Naopak. Jeho největší předností je podle architektů ze studia STAARC, kteří se realizace ujali, právě jeho jednoduchost a obyčejnost.

Fotogalerie

Na bytelném a velkém jídelním stole jsou ve váze pivoňky, na kvalitní hnědé kožené sedačce kůže od sousedů, které v zimě zahřejí. Pomalý a pohodlný život na venkově si mladá dvojice vysnila a před rokem a půl se stal skutečností.

Dvojice si s gustem užívá drobné anachronismy, které u některých návštěv působí zděšení. Hitem domácnosti je přítomnost starého tradičního telefonu s vytáčecím číselníkem a sluchátkem.

Jejich snem bylo obklopit se zelení zahrady a luk, výhledy na pasoucí se skot a nedaleká vlastní pole byly pro majitele jedním z nejdůležitějších bodů zadání architektonické kanceláři. Přáli si ovšem zelenou nejen v exteriéru, ale i v interiéru.

Moderní zelená kuchyně je součástí otevřeného prostoru, díky kterému působí rodinný dům o celkové rozloze 180 metrů čtverečních luxusnějším a velkolepějším dojmem. Rodina bude trávit více času pospolu, aniž by se členové při různých domácích pracích či odpočinku od sebe izolovali.

Dva dětské pokojíky a ložnice s koupelnou umístěné v patře přitom zaručují i kvalitní soukromí. Zelená kraluje i jinak bílými lesklými kachličkami obložené koupelně.

Novostavba stojí zcela na okraji belgického města Dendermonde.

Novostavba stojí zcela na okraji belgického města Dendermonde.

Ekonomická a ekologická udržitelnost byla další položkou na seznamu požadavků, s kterými mladý pár přišel za architekty. Tepelné čerpadlo nebo solární panely jsou tak naprostou samozřejmostí.

Betonové podlahy, které zprvu byly vnímány jako z nouze ctnost, se zatím skvěle osvědčily v provozu průchozího přízemí a povedlo se je kombinací se dřevem dobře zabydlet. Majitelé ještě čekají na dveře a zárubně, musí na ně našetřit. Zařizují a doplňují vybavení postupně, podle finančních a časových možností, jako tomu bývalo zvykem dříve. 

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Na Šumavě si postavili promyšlený srub. I po letech jsou z něho nadšení

Srub v šumavské krajině nedoznal během uplynulých let výraznějších změn.

Architekt Zdeněk Šimoník navrhl před lety srub s klempířskými prvky a kovovým obložením. To vše příhodně kontrastuje s...

Starou chalupu opravili a postupně citlivě zařídili dobovým nábytkem

Interiér chalupy majitelé postupně zaplnili původním venkovským nábytkem.

Více než stoletá chalupa po kováři v podhůří Ďumbierských Tater měla štěstí, že ji koupila Natálie s rodinou. Nelekli...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Další z rubriky

Open House o víkendu zdarma zpřístupní osmdesát unikátních staveb v Praze

Festival Open House Praha veřejnosti zpřístupní 80 zajímavých pražských budov a...

Festival Open House je největší architektonickou akcí na světě. Letos se do ní už popáté zapojí i Praha. Cílem je...

Tři interiéry, které oceníte. Miniaturní byt i proměna starého domu

Rodinný dům Purista In. Interiéru dominuje dubové dřevo, třeba jako obklad...

Práci bratislavských ateliérů Archholiks charakterizuje nápadité řešení jednotlivých interiérů, jednoduchost a měkkost...

Designový nábytek může pobavit a přitom být i funkční. Podívejte se

Designový nábytek nemusí být vůbec nudný, často mu nechybí humor a nadsázka. A...

Designový nábytek nemusí být vůbec nudný, často mu nechybí humor a nadsázka. A také barvy. Důkazem je dubnový veletrh...

Najdete na iDNES.cz