Pokud jde o zimní dovolenou, volí zatím Češi raději pobyt v Rakousku či Itálii než v Česku. A nejde jim jen o počet sjezdovek a sněhové podmínky. Lidé jsou stále náročnější a hledají pohodlí a relaxaci.
Investor resortu Svatá Barbora a předseda představenstva developerské společnosti Fantastico Martin Kubík je velký příznivec indické Ajurvédy a také obdivovatel architektury a umění. Se svými kolegy navštívil pro inspiraci snad všechna nejlepší a nejznámější horská střediska, aby zjistil, co lidé nejraději využívají a kam směřují současné trendy.
Nevstupoval však do „neznámé řeky“, už před několika lety rodinná firma Kubík vybudovala v Peci pod Sněžkou místo rozpadající se prodejny potravin rekreační komplex Apartmány Svatý Vavřinec. Už v roce 2012 šla pro tuzemsko velmi netradiční cestou, a to vypsáním dvoukolové soutěže, do níž pozvala deset předních tuzemských architektonických ateliérů.
Autoři soutěžili jak o architektonickou podobu staveb, tak o návrhy interiérů. Tady dokonce rozhodlo až třetí kolo! Podobně zodpovědně přistoupila společnost Kubík i k návrhu Svaté Barbory.
A stejně jako v případě Svatého Vavřince uspělo studio o-va, které založili architekti Štěpán Valouch a Jiří Opočenský. Interiéry jsou dílem ateliéru Formafatal, pod vedením architektů Jana Roučky a Kataríny Varsové. Oba týmy se mohou pochlubit celou řadou ocenění, včetně těch mezinárodních.
Designové apartmány pro náročné
Wellness & SPA resort Svatá Barbora v Peci pod Sněžkou nabídne 120 designových apartmánů od 19 do 90 m2 ve dvou objektech obložených dřevem inspirovaných krkonošskou architekturou a v designovém domě Cubus, který se svým pojetím blíží sochařskému objektu. Majitelé a hosté resortu budou mít k dispozici i wellness centrum s až neuvěřitelnou plochou 2 139 m2, což představuje jedno z největších wellness v Česku vůbec.
To v sobě ukrývá Vodní svět s bazénem i dětským brouzdalištěm (914 m2) a dále Saunový svět s 21 saunami a atrakcemi (1 197 m2). Vyjít si budou moci hosté i do „Horských lázní“, kde mohou v klidu relaxovat.
„Samotný návrh směřuje k současné horské architektuře, založené na poctivých přírodních materiálech a silné atmosféře Krkonoš. Dva jednoduché domy souběžně orientované s korytem potoka definují veřejný prostor k ulici, soukromý prostor vnitrobloku a intimní prostředí předzahrádek s vířivkami a výhledem,“ popisuje projekt architekt Štěpán Valouch.
Obdobný přístup použil už u Svatého Vavřince, tento projekt získal v roce 2022 Krkonošskou cenu za architekturu. To samozřejmě není jediná cena, studio získala například i Českou cenu za architekturu za návrh budovy pro společnost Lasvit.
Svatá Barbara se od Aparthotelu Svatý Vavřinec liší zejména použitím těch nejlepších a nejluxusnějších odolných materiálů, které se snadno udržují, a samozřejmě také velikostí. Od doby dokončení Svatého Vavřince se také posunuly dál technologie, domy budou úspornější, bude se využívat rekuperace, vzduchotechnické jednotky mají lepší účinnost a okna nabídnou lepší tepelně technické parametry.
Hostům by Svatá Barbara měla sloužit po celý rok, nejen v zimě. Proto je zde také tak široká nabídka wellness (tu stejně jako restauraci budou moci využívat i zákazníci, kteří zde nebudou ubytovaní), nechybějí ani salonky a sály pro konference a podnikové akce, aby resort mohl sloužit nejen soukromé, ale i podnikové klientele. Uspořádat zde lze akce až pro 230 osob.
Developer předpokládá, že firmy budou resort využívat zejména na jaře a na podzim, zatímco léto a zima bude určena hlavně majitelům apartmánů.
Pokud vás na obrázcích po letošních podzimních záplavách trochu zneklidnil pohled na potok protékající hned za budovami, nemusíte se obávat. „V těchto místech rozhodně nehrozí nějaké výrazné zvednutí jeho hladiny,“ ujišťuje Lenka Hrubá, manažerka developmentu ve Svatém Vavřinci i Svaté Barboře.
A dodává: „Jsme moc pyšní na to, že v novém projektu se budou moci bez problémů pohybovat i lidé s horší mobilitou. Nejsme sice typický bezbariérový resort, ale architekti pamatovali na to, aby si pobyt na horách mohli užít i starší lidé nebo ti, kteří mají nějaký pohybový handicap.“
V Peci místo staré prodejny potravin vznikly luxusní apartmány![]() |
Z Kostariky do Pece
Při vyslovení jména studia Formafatal se mnohým vybaví Atellier Villa v resortu Art Villas v kostarické džungli nebo další, často oceněné projekty. Ve všech případech využívají architekti tohoto studia zajímavé přírodní materiály, nezřídka lokální provenience, s výrazným podílem řemeslné práce. V Peci to bude například tradiční technika macramé, ovšem v moderním pojetí.
Studio Formafatal získalo již celou řadu tuzemských i mezinárodních ocenění, například zvítězilo v soutěži Architizer A+ Awards 2020, získalo i titul Intreiérový designér roku 2020 v mezinárodní soutěži DEZEEN Awards.
Za návrhy pro Svatou Barboru stojí architekti Jan Roučka a Katarína Varsová. Jejich cílem a velkým přáním je, aby interiéry zůstaly pro návštěvníky zajímavé i za 20 či třicet let, kvalitní materiály musí vydržet i náročný hotelový provoz. Rozhodně zde neuvidíte „klišé“ posledních let, kdy horské provozy zahltil černý kov, kožešiny nebo jeleni, byť v „moderním“ pojetí.
„Naším cílem bylo vytvořit minimalistickou formu, která si zachová svou atraktivitu i s plynoucím časem. Věříme, že jsme dosáhli přesně toho, co investor očekává a vytvořili prostor, který je unikátní i nadčasový,“ říká architekt Roučka.
Trochu jiný hotel
Projekt Svatá Barbara představuje také zajímavou investici. Investor se po zakoupení apartmánu může rozhodnout, jak jej bude využívat. Nejčastější formou je využití pro sebe na týden v létě a týden v zimě, a dále po dvou víkendech v létě a v zimě. Během roku, pokud bude volná kapacita, si může last minut pronajmout jiný apartmán, případně využít svůj, ovšem za cenu mírného snížení výnosu.
Nebo může nechat apartmán pronajímat celoročně, případně zvolit ještě třetí formu, a to vlastní pobyty na jaře a na podzim. Rozhodnutí, kterou z forem zvolí, je jen na majiteli apartmánu, a pozor, může je měnit každý rok podle svých potřeb, nejde o trvalé rozhodnutí. Zisk majitelům bude přinášet jak pronájem jejich apartmánu, tak podíl z provozu wellness.
Systém nastavený už u Aparthotelu Svatý Vavřinec ukázal, že jde o velmi jistou investici. Za šest let fungování u prvního projektu v Peci se majitelům jejich investice zvětšila na 2,5 násobek.
„Podařilo se nám nalézt to nejlepší z nabídek alpských lázeňských a wellness resortů, vhodně to doplnit procedurami klasické indické Ájurvédy a toto vše nabídnout zákazníkovi v krásném prostředí srdce Krkonošského národního parku,“ říká Martin Kubík, majitel rodinné developerské firmy. Stavba resortu bude zahájena na jaře 2025, s dokončením se počítá v roce 2028.
O Peci pod SněžkouPec pod Sněžkou je dnes významné rekreační a zejména lyžařské středisko, ale nejstarší osídlení v této oblasti mělo k zábavě daleko. O hornické osadě Obří Důl hovoří záznamy o dolování už z roku 1511. Těžila se zde hlavně měď a arsenopyrit. Těžba zde skončila v roce 1959. Obec Pec pod Sněžkou však vznikla až v druhé polovině 16. století, jako jedna ze tří částí Velké Úpy. První písemná zmínka o Peci pod Sněžkou je z roku 1790. |