Vesnice Gretton v hrabství Northamptonshire má bohaté dějiny. Střed obce se čtyřicítkou původních staletých kamenných stavení s doškovými a břidlicovými střechami byl vždy pevně spjat s výrobou pergamenů, papírů a obalových materiálů. Z malých dílniček se časem staly továrny a vlastníci se proměnili v lokální magnáty.
Stejný příběh provázel i rod majitelů velkorysého viktoriánského domu se štítem vedoucím k hlavní silnici a klasickým hospodářským uspořádáním. Za obytným domem stály stodoly a stáje se zvířaty, dále pak výrobna papíru a sušárny a nakonec zeleninová zahrada se sadem.
Dokonalá idyla anglického venkova vzala v posledním století za své, vesnici na období papírenského rozmachu zbyly jen vzpomínky a domy se pomalu bortily. Když stavení zakoupila mladá rodina s velkými plány, bylo jasné, že se dům bude muset proměnit podle jejich představ a potřeb moderní doby.
Majitelé povolali na pomoc architekta Willa Gambla a jeho tým. Nikoho z nich ale nejprve nenapadlo, že zbořeninu v zahradě čeká jiný osud než cesta na rumiště.
Gamble se rozhodl oživit zašlou slávu původní pergamenky a na viktoriánský dům napojil prostor opuštěné továrny. Nechtěl zamést pod koberec tradici a všechny příběhy, které byly s místem těsně spjaté.
Nových sto osmdesát metrů čtverečních propojilo elegantně a nečekaně hladce dům se zahradou. V původním domě zůstaly „sváteční pokoje“ a v patře ložnice je v přístavbě nová kuchyně propojená s jídelnou a obývacím pokojem – místa, kde rodina tráví nejvíce společného času.
V patře je pak nová prostorná ložnice majitelů. Stylové prvky a kvalitní nadčasové materiály společně s kamennými zdmi bývalé sušárny vnesly do realizace atmosféru, kterou nelze získat ani nejnákladnějšími materiály a postupy na světě.
K tomu, aby loni dokončený projekt získal takto originální tvar, museli architekti majitele přemluvit, ale snaha se vyplatila. Dostavba z už jednou použitých cihel vesnickou náladu umocnila. Na opravené „zříceniny“ navázal v prostorech původních stájí hlavní obytný prostor, který díky vápenným stěnám a dřevěným stropům zůstal věrný původnímu venkovskému rázu domu.
Příjemným a vtipným kontrastem je moderní kuchyně vyvedená v černočerných barvách. Nenápadně tak odkazuje k dobám dávno minulým, kdy se pokrmy připravovaly v tzv. černých kuchyních.