Pustili se do skvělé rekonstrukce domu. Chtějí v něm žít dalších 25 let

  • 11
V londýnské čtvrti Hackney se před 25 lety usadili Graham a Steve. Koupili si zde řadový dům, který nehodlají za žádnou cenu opustit. Zjistili, že jejich domov je skutečně to pravé místo pro život. Jen ho musí na další čtvrt století pořádně připravit.

Klasický viktoriánský řadový dům stojí na výborné adrese. Leží jen pár kroků od Finsbury Parku, jedné z nejstarších londýnských ploch městské zeleně s bohatým kulturním životem a dějištěm pravidelných koncertů a festivalů. 

Společným přáním majitelů bylo změnit dům od základů a pečlivě tak, aby skvěle sloužil dalších 25 let. Zeleň byla jednou z největších motivací dlouho zamýšlené rekonstrukce. Plánovaná přestavba domu se přizpůsobila především zeleným terasám, předzahrádce a zadními dvorku domu. 

Celá rekonstrukce má velmi mladistvý a skandinávský šmrnc.

Samozřejmostí byla plně automatizovaná závlaha zakomponovaná do technického jádra domu. Majitelé se mohou spolehnout, že jejich milované rostliny nebudou trpět ani tehdy, kdy budou delší čas mimo domov. S postupujícím věkem pár čím dál raději odjíždí mimo Londýn do druhého domu na pobřeží.

Přestavby se ujalo londýnské studio architekta Amose Goldreicha, který ho vede od roku 2010. Ve svých realizacích se snaží vyvažovat empatii a realismus. To se mu hodí i při projektech, v nichž se věnuje i humanitárním misím, například je součástí aktivního sdružení Architects Aware, které usiluje o řešení rostoucí londýnské krize bezdomovectví.

Rytmus a tón hlavní obytné části dodalo původní dubové trámoví a olemovalo i nové arkýřové okno. Velké prosklené plochy, charakteristické pro soudobou architekturu, si majitelé nesmírně pochvalují. 

V teple domova si mohou v okně číst a kochat se malým zahradním jezírkem a záplavou zeleně. Útulná terasa s posezením přímo navazuje na kuchyňskou část. Celý prostor se díky tomu zvětšil a proměnil k lepšímu. Zimní zahrada, na niž dříve nebylo v domě místo, přirozeně propojuje celé přízemí.

Autoři v domě využili jak původní historické dlažby, tak si na pomoc vzali bílé lesklé plochy, které směle odráží přirozené denní světlo a dům tak působí velkoryseji. 

Na nedostatek prostoru si dvojice ani jejich rostliny stěžovat nemohou. Dům má po přístavbě celkovou rozlohu sto osmdesát šest metrů čtverečních. Černé kované detaily a rámy od pasíře v kombinaci s moderním teracem a minimalistickými detaily vytvořily z domu svěží celek se skandinávským nádechem.

, pro iDNES.cz