Betonovou skořápku automobilky zachránilo dřevo. Domov snů byl na světě

aktualizováno 
Na jižním konci chicagské Michigan Avenue stála jedna z mnoha bývalých automobilových továren. Z nehostinného prostoru vykouzlil americký architekt s ukrajinskými kořeny Vladimir Radutny luxusní, přesto útulný loft velký 210 metrů čtverečních.

Byt je vybaven nákladnými kousky, jako například sedačka Togo od francouzského výrobce Ligne Roset. | foto: Vladimir Radutny Architects

Klienti, pro které Radutny bydlení připravoval, se po dokončení a předání loftového bytu rozhodli, že po dlouhých letech konečně skoncují s kočovným životem a natrvalo se usadí. K tomu je přiměl skvěle vybavený a zařízený okouzlující prostor, v kterém objevili své „doma“.

Fotogalerie

V chicagské čtvrti Motor Row, kde byt stojí, vyrostl v prvních dekádách minulého století ráj všech pokrokových motoristů. Známé značky jako Ford, Buick nebo Cadillac a řada dalších, již dlouhá léta zaniklých výrobců, zde otevřely velkolepé prodejny a trumfovaly se originální prezentací.

Postupem času však vývoj nemilosrdně proměňoval pyšné showroomy a velkoryse navržené dokončovací dílny. Z montoven za obchody se pomalu stávaly kanceláře, obchodní prostory se z centra stěhovaly za město. 

Dnes je jedinou připomínkou zlatých časů rodícího se automobilismu prodejna Ford, která si své místo uchránila. Staré průmyslové haly se změnily v obytné domy.

Skvělá lokalita nedaleko centra chicagské zábavy byla důvodem, proč si loftový byt zakoupil i pár světoběžníků, kteří zde chtěli strávit nějaký čas, než se zase postěhují se svými manažerskými posty na jiný konec planety. 

Úkol plně zařídit velkorysý společenský prostor s jednou ložnicí a tvůrčím koutem pro práci zadali týmu okolo čtyřicátníka, architekta Vladimira Radutného.

Ten naprosto neotřele zkombinoval původní betonovou skořápku staré automobilky s hřejivou dubovou vestavbou. Dřevo zachránilo jeho vizi. Příliš rozlehlý prostor by jinak nebylo možné zařídit tak, aby evokoval domáckou atmosférou. 

Centrem bytu se stal moderní krb umístěný volně v prostoru, působivým bonusem jsou krásné výhledy na protější presbyteriánský kostel s vitrážovými okny. 

Velkolepé výhledy na centrum Chicaga z oken sto let staré automobilky, která se...

Velkolepé výhledy na centrum Chicaga z oken sto let staré automobilky, která se proměnila na loftové bydlení.

Velký důraz kladli tvůrci na světelné vybavení loftu. Prvotní zdání, že v bytě je málo nábytku, se při následném zkoumání projeví jako mylné. Stěny tvoří právě vestavěné na míru vyrobené skříně, které poskytují dostatek úložného prostoru. 

Oddělená je pouze ložnice elegantně se skrývající za temnou stěnou.  Radutny podotýká, že plánem bylo vytvořit dojem jeskyně, do které se lze odebrat po náročném dni a odpočinout si stranou od veškerého dění.

Hlavním důvodem, proč jim moderní loft přirostl tolik k srdci, je otevřená galerie s pracovním stolem, ze kterého lze při tvorbě vyhlížet nejen po celém bytě, ale i po okolí. Na podobně inspirativní místo dosud nenarazili.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Obývací pokoj dosloužil. Takovou změnu za padesát tisíc majitelka nečekala

Kristýna si přeje proměnit svůj dosavadní obývací pokoj tak, aby v něm uplatnila mix různých stylů, které má ráda....

Premium

Soused si postavil u plotu boudu. Strhnout ji nehodlá a jen se směje

Petr má problém se sousedem. Ten si bez oznámení a svolení postavil u společného plotu dřevěnou boudu. „Nedodržel...

Slavná horolezkyně Klára Kolouchová má domov a rodinu v pražském Podolí

Klára Kolouchová v létě zdolala K2 a jako první Češka vylezla na druhou nejvyšší horu světa. Při třetím pokusu to...

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Mlýn po rekonstrukci má vlastní elektrárnu, studnu i čističku vody

Byla to láska na první pohled. Pětičlenná rodina hledala místo, nejlépe s vodní elektrárnou, kde by si mohla dopřát sen...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Mlýn, hájovna, usedlost i fara. Parádní bydlení je v Česku na dosah

V České republice se prodává velké množství zajímavých nemovitostí. Bydlet můžete v příjemné hájovně s vlastní studnou,...

Premium

Na dveřích nápis Náčelník Fiala. Architekt roku 2019 má svůj svět

Spousta knih a výkresů, vedle kreslicí desky dvě rockové kytary, na skříni indiánská čelenka a na dveřích nápis...

Vstupte do romantického hotelu, kde se tajemno prolíná se současností

Málokterý dům se může pochlubit, že je známý jeho majitel už z počátku 16. století i jeho následovníci. Jenže Český...

Skleněná tavená plastika představuje skvělý solitér do interiéru

Bronzové či kamenné sochy si dnes do interiéru pořizuje jen málokdo, avšak české skleněné tavené plastiky patří stále...

Najdete na iDNES.cz