Rekonstrukce hotelu Thermal budí obavy. Čeká se na jméno architekta

  9:02aktualizováno  9:02
Značné obavy z nadcházející rekonstrukce karlovarského hotelu Thermal mají Marie a Jan Kordovští, vnoučata architektů Věry a Vladimíra Machoninových, podle jejichž návrhu byla budova ve stylu brutalismu v 70. letech postavena.

Letos po festivalu. To je zatím poslední termín, kdy by měla začít oprava karlovarského hotelu Thermal. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V otevřeném dopise představenstvu hotelu a ministryni financí Aleně Schillerové (ANO) Marie a Jan Kordovští žádají, aby veřejnost měla možnost seznámit se s projektem chystaných oprav. Chtějí také vědět, kdo je architektem rekonstrukce, kdo bude provozovat bazénové centrum nebo jaký osud čeká dobová umělecká díla umístěná v hotelu.

Rekonstrukce hotelu by měla začít letos, plánována je do roku 2021. Je opravdu...

Rekonstrukce hotelu by měla začít letos, plánována je do roku 2021. Je opravdu potřeba.

Text dopisu Marie a Jan Kordovští, kteří se už několik let snaží upozorňovat na kvalitu práce svých prarodičů, poskytli ČTK.  

Kordovští uvedli, že se nesnaží zabránit rekonstrukci Thermalu, který je každoročně centrem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, ani z něj udělat skanzen zastaralých technologií. Tato významná stavba si však podle nich zaslouží promyšlenou koncepci, jak ji zmodernizovat co nejlépe. Obávají se, že šance vytvořit při nadcházející rekonstrukci z Thermalu znovu výjimečný prostor pro turisty, celebrity filmového festivalu i místní, bude promarněna. Současný stav hotelu označili za systematickou destrukci.

„To málo, co o nadcházející rekonstrukci víme, nás skličuje. Projekty zůstávají zahaleny tajemstvím. Přes veškerou naši snahu je neviděla ani naše babička, Věra Machoninová, ani zastupitelstvo Karlových Varů, natož pak veřejnost, které ve finále tato státní budova patří. Vzorové pokoje, kterými se chlubíte v médiích, absolutně nedosahují kvalit, které by Thermal mohl mít,“ napsali vnuci Machoninových představenstvu společnosti Thermal-F, která hotel vlastní. Jejím jediným akcionářem je stát prostřednictvím ministerstva financí.

Fotogalerie

Kordovští vyzvali zodpovědné osoby, aby zveřejnily připravované projekty rekonstrukce hotelu a více spolupracovaly s městem Karlovy Vary, odborníky i veřejností.

„Současně věříme, že při investicích v rozsahu tři čtvrtě miliardy korun, o kterém ministerstvo financí mluví, by měly existovat alespoň základní kontrolní mechanismy,“ dodali.

Rekonstrukce Thermalu spočívá podle ministerstva financí v provozních a technických úpravách a nezbytné modernizaci. Týkat se bude hlavně zateplení, výměny oken, rozvodů vody či elektřiny.

„Prioritou akcionáře, ministerstva financí, je, aby architektonická hodnota hotelu zůstala v maximální možné míře zachována. Tuto prioritu Thermal zohledňuje při zadávání zakázek na projektovou dokumentaci, které zároveň respektují autorská práva ke všem uměleckým dílům,“ sdělil mluvčí úřadu Jakub Vintrlík.

Budoucnost hotelu

Dlouho očekávaná rekonstrukce hotelu, který se stavěl celých devět let (1968 až 1977) kvůli nedostatku financí a také průsaku spodní vody do základů stavby, má tak začít letos.

V horních patrech už vzniklo několik ukázkových pokojů, podle kterých by se opravy budovy měly dělat. Ředitel Thermalu Michal Kočarko v červnu řekl, že při modernizaci se hotel snaží dodržet co nejvíce z výjimečného architektonického stylu, ale zároveň musí rekonstrukce vytvořit podmínky pro 21. století.

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Před podpisem je podle něho smlouva na rekonstrukci zdravotně technických instalací, rozvodů sítí a klimatizace včetně částečných úprav pokojů. Připravuje se také výběr jednoho ze dvou uchazečů, kteří by měli dostat do pronájmu venkovní bazén a přilehlý objekt, který býval restaurací.

Ikonický venkovní bazén s výhledem na lázeňské centrum města je už několik let mimo provoz. Patří stejně jako hotel státu a podle anket obyvatel Karlových Varů je jeho uzavření jedním z největších problémů města.

Hotel Thermal budil rozporuplné názory už v době svého vzniku, ozývaly se hlasy, že se do architektury lázeňského města nehodí. Po roce 1989 se přidal i „ideologický aspekt“:

„Stále totiž narážíme zejména na nepochopení širší veřejnosti, která tuto architekturu vnímá především skrze její spojení s dobou totality a považuje ji za ideologickou,“ konstatovala například ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Podle ní se tento fakt projevuje tak, že se nezkoumají skutečné hodnoty samotného díla, ale doba jeho vzniku.

V místech dnešního komplexu hotelu Thermal stála Chebská ulice (Eger Strasse)....

V místech dnešního komplexu hotelu Thermal stála Chebská ulice (Eger Strasse). Kvůli stavbě muselo být zbouráno asi 30 domů, většinou secesních z 19. století.

Hotel Thermal

Komplex hotelu Thermal tvoří několik budov. Hlavním tělesem hotelu je šestnácti podlažní železobetonová stavba, výška budovy je 65 metrů. Inspirací autorům byl brutalismus Le Corbusiera a britských architektů. Ocelové části stavby vyrobili ve Vítkovicích. K mytí oken slouží jeřáb na střeše budovy.

Hotel má kapacitu 533 lůžek v 273 pokojích. Kongresové centrum hotelu má kapacitu asi 2000 míst, dále jsou zde dvě restaurace, několik kaváren, noční klub, parkoviště a garáže s myčkou a autoservisem.

V místech bývalých technických garáží v podzemí hotelu byl v posledních letech vybudován nový balneo provoz. Unikátem a nedílnou součástí hotelového komplexu je dnes uzavřený venkovní vyhřívaný bazén, dlouhý 50 m, postavený na skále nad samotnou budovou hotelu. Napájen byl termální vodou z  Vřídla, teplota v bazénu dosahovala 26–28 °C.

Zdroj: Wikipedia

Autoři: ,

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

V Číně kámen po kameni opravují Velkou zeď. Beton vyvolal hněv a odpor

Velká čínská zeď, Čína - Nejrozsáhlejší stavba na světě a prý jediná viditelná...

Je to gigantický úkol. Na úseku zchátralé Velké čínské zdi na předměstí Pekingu dělníci v potu tváře, s pomocí oslů a...

Byt pro nadšeného cestovatele: důraz se kladl na relaxaci a pohodlí

Tapeta vytvořená podle japonského akvarelu se stala přirozeným centrálním bodem...

Pánský byt v novostavbě na konci Petržalky vás vítá velmi příjemnou atmosférou. Vděčí za ni spolupráci majitele a...

Další z rubriky

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

Dům z 600 tisíc PET lahví nerozeznáte od tradičního. Přečká i hurikán

Kanadská stavební firma přišla se zajímavým projektem. Na jihovýchodním pobřeží...

Kanadská stavební firma přišla se zajímavým projektem. Na jihovýchodním pobřeží Nového Skotska ve městě Metaghan...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Najdete na iDNES.cz