Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Rekonstrukce hotelu Thermal budí obavy. Čeká se na jméno architekta

  9:02
Značné obavy z nadcházející rekonstrukce karlovarského hotelu Thermal mají Marie a Jan Kordovští, vnoučata architektů Věry a Vladimíra Machoninových, podle jejichž návrhu byla budova ve stylu brutalismu v 70. letech postavena.
Letos po festivalu. To je zatím poslední termín, kdy by měla začít oprava...

Letos po festivalu. To je zatím poslední termín, kdy by měla začít oprava karlovarského hotelu Thermal. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V otevřeném dopise představenstvu hotelu a ministryni financí Aleně Schillerové (ANO) Marie a Jan Kordovští žádají, aby veřejnost měla možnost seznámit se s projektem chystaných oprav. Chtějí také vědět, kdo je architektem rekonstrukce, kdo bude provozovat bazénové centrum nebo jaký osud čeká dobová umělecká díla umístěná v hotelu.

Rekonstrukce hotelu by měla začít letos, plánována je do roku 2021. Je opravdu potřeba.

Text dopisu Marie a Jan Kordovští, kteří se už několik let snaží upozorňovat na kvalitu práce svých prarodičů, poskytli ČTK.  

Kordovští uvedli, že se nesnaží zabránit rekonstrukci Thermalu, který je každoročně centrem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, ani z něj udělat skanzen zastaralých technologií. Tato významná stavba si však podle nich zaslouží promyšlenou koncepci, jak ji zmodernizovat co nejlépe. Obávají se, že šance vytvořit při nadcházející rekonstrukci z Thermalu znovu výjimečný prostor pro turisty, celebrity filmového festivalu i místní, bude promarněna. Současný stav hotelu označili za systematickou destrukci.

„To málo, co o nadcházející rekonstrukci víme, nás skličuje. Projekty zůstávají zahaleny tajemstvím. Přes veškerou naši snahu je neviděla ani naše babička, Věra Machoninová, ani zastupitelstvo Karlových Varů, natož pak veřejnost, které ve finále tato státní budova patří. Vzorové pokoje, kterými se chlubíte v médiích, absolutně nedosahují kvalit, které by Thermal mohl mít,“ napsali vnuci Machoninových představenstvu společnosti Thermal-F, která hotel vlastní. Jejím jediným akcionářem je stát prostřednictvím ministerstva financí.

Kordovští vyzvali zodpovědné osoby, aby zveřejnily připravované projekty rekonstrukce hotelu a více spolupracovaly s městem Karlovy Vary, odborníky i veřejností.

„Současně věříme, že při investicích v rozsahu tři čtvrtě miliardy korun, o kterém ministerstvo financí mluví, by měly existovat alespoň základní kontrolní mechanismy,“ dodali.

Rekonstrukce Thermalu spočívá podle ministerstva financí v provozních a technických úpravách a nezbytné modernizaci. Týkat se bude hlavně zateplení, výměny oken, rozvodů vody či elektřiny.

„Prioritou akcionáře, ministerstva financí, je, aby architektonická hodnota hotelu zůstala v maximální možné míře zachována. Tuto prioritu Thermal zohledňuje při zadávání zakázek na projektovou dokumentaci, které zároveň respektují autorská práva ke všem uměleckým dílům,“ sdělil mluvčí úřadu Jakub Vintrlík.

Budoucnost hotelu

Dlouho očekávaná rekonstrukce hotelu, který se stavěl celých devět let (1968 až 1977) kvůli nedostatku financí a také průsaku spodní vody do základů stavby, má tak začít letos.

V horních patrech už vzniklo několik ukázkových pokojů, podle kterých by se opravy budovy měly dělat. Ředitel Thermalu Michal Kočarko v červnu řekl, že při modernizaci se hotel snaží dodržet co nejvíce z výjimečného architektonického stylu, ale zároveň musí rekonstrukce vytvořit podmínky pro 21. století.

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Před podpisem je podle něho smlouva na rekonstrukci zdravotně technických instalací, rozvodů sítí a klimatizace včetně částečných úprav pokojů. Připravuje se také výběr jednoho ze dvou uchazečů, kteří by měli dostat do pronájmu venkovní bazén a přilehlý objekt, který býval restaurací.

Ikonický venkovní bazén s výhledem na lázeňské centrum města je už několik let mimo provoz. Patří stejně jako hotel státu a podle anket obyvatel Karlových Varů je jeho uzavření jedním z největších problémů města.

Hotel Thermal budil rozporuplné názory už v době svého vzniku, ozývaly se hlasy, že se do architektury lázeňského města nehodí. Po roce 1989 se přidal i „ideologický aspekt“:

„Stále totiž narážíme zejména na nepochopení širší veřejnosti, která tuto architekturu vnímá především skrze její spojení s dobou totality a považuje ji za ideologickou,“ konstatovala například ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Podle ní se tento fakt projevuje tak, že se nezkoumají skutečné hodnoty samotného díla, ale doba jeho vzniku.

V místech dnešního komplexu hotelu Thermal stála Chebská ulice (Eger Strasse). Kvůli stavbě muselo být zbouráno asi 30 domů, většinou secesních z 19. století.

Hotel Thermal

Komplex hotelu Thermal tvoří několik budov. Hlavním tělesem hotelu je šestnácti podlažní železobetonová stavba, výška budovy je 65 metrů. Inspirací autorům byl brutalismus Le Corbusiera a britských architektů. Ocelové části stavby vyrobili ve Vítkovicích. K mytí oken slouží jeřáb na střeše budovy.

Hotel má kapacitu 533 lůžek v 273 pokojích. Kongresové centrum hotelu má kapacitu asi 2000 míst, dále jsou zde dvě restaurace, několik kaváren, noční klub, parkoviště a garáže s myčkou a autoservisem.

V místech bývalých technických garáží v podzemí hotelu byl v posledních letech vybudován nový balneo provoz. Unikátem a nedílnou součástí hotelového komplexu je dnes uzavřený venkovní vyhřívaný bazén, dlouhý 50 m, postavený na skále nad samotnou budovou hotelu. Napájen byl termální vodou z  Vřídla, teplota v bazénu dosahovala 26–28 °C.

Zdroj: Wikipedia

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Herec Zdeněk Žák se do Prahy nevrátí. Štěstí našel na statku

Herec Zdeněk Žák je už přes dvacet let doma na statku nedaleko Českého Brodu. Do svého rodného města a pražského bytu,...

Odmítaná stavba na Václavském náměstí dnes sbírá jedno ocenění za druhým

Málokterá stavba se dočkala tolika protestů a negativních emocí jako The Flow Building na Václavském náměstí. Důvodem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z domku pro zahradníka vzniklo nádherné rodinné bydlení s geniem loci

Bývalý letohrádek patřící v minulosti rodu Buquoyů prošel řadou proměn. Měnili se majitelé i použití. Naštěstí v roce...

Bydlí ve více než 130 let starém špejcharu. Sami jej předělali

Aneta a Tomáš zrekonstruovali starý špejchar ve dvoře statku na severním okraji Prahy. Podle vlastního návrhu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se staví sen: sestry mají každá svůj pokoj a maminka kuchyň i obývák

Vychovala čtyři dcery, z toho dvě jsou již samostatné. Dvě nejmladší s ní stále žijí, a to ve starém domku po babičce,...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Kvůli památkářům mají kuchyň do oblouku. Klenotem je střešní terasa

Nebývalou odvahu při navrhování luxusního bydlení prokázali jak architekt, tak klient. Při rekonstrukci střešního bytu...

Skvělá ptákovina. Hotelový pokoj visí v korunách stromů mezi 350 budkami

Unikátní hotelový pokoj umístěný v korunách stromů se jmenuje Biosphere. Nachází se ve švédském Laponsku v malebné...

Zarytý Moravák má na domě orloj i s figurkami. Odbíjí každou hodinu

Miroslav Nečas svůj orloj ve věžičce nad dílnou částečně připodobnil tomu pražskému. Nadšený Moravák přidal reliéfy...

Mají dokonalý dům. Šetří energie i peníze a stojí na nádherném místě

Dům na úpatí bulharského pohoří Stará planina spojuje přírodní s industriálním i otevřenost s intimitou. Sebevědomě se...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...