Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

  1:00aktualizováno  1:00
Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními prvky. Rodina byt v malém městečku v Tatrách využívala dříve jen během návštěv, teď v něm chtěla bydlet trvale.

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem vnášejí staré tovární pracovní židle použité jako barové. Dostatek úložného prostoru nevnímáte díky bílým skříňkám až ke stropu. | foto: Archiv studia Seman architekti

„V plánu bylo vytvořit moderní, útulný interiér s dotykem ‚industriálu‘, který by odkazoval na technické památky Tater, lanovky a podobně. Materiálově jsme byli s investorem na ‚jedné vlně‘, přednost tak dostaly zejména přírodní materiály,“ vysvětluje Mgr. Art. Michal Seman ze studia Seman architekti.

Dominantu obývacího pokoje představuje „obnažená“ cihlová zeď.

Dominantu obývacího pokoje představuje „obnažená“ cihlová zeď.

Investor měl i některé speciální požadavky, například vanu v ložnici, vytvoření terasy na nevyužívané střeše a také krb. Plocha bytu má 129 m2, nová terasa téměř 28 m2.

Byt je rozdělený na denní část (obývací pokoj, jídelna, kuchyň, chodba/hala) a noční (dětský pokoj, ložnice, pracovna, která může posloužit i jako pokoj pro hosty, koupelna, WC a prádelna).

Studio Seman architekti přihlásilo tuto realizaci do soutěže Interiér roku, do  kategorie Rekonstrukce - Soukromý interiér. Soutěž, kam se mohou hlásit architekti a designéři z České a Slovenské republiky, má uzávěrku 20. února 2019.

Vítězové budou vyhlášeni 2. dubna 2019 na závěr kongresu o bydlení, designu a architektuře Living forum v pražském Centru současného umění DOX. Jeho tématem je tentokrát „Luxus a budoucnost versus štěstí“.

Změna dispozice

Fotogalerie

Původní interiér rozdělovaly dvě nosné zdi, zvlášť nepříjemná byla dlouhá a nudná chodba napříč celým bytem.

„Nosné otvory se nám naštěstí podařilo šikovně zvětšit, a tak docílit propojení mezi kuchyní a obývacím pokojem. Chodba se tak stala součástí obytného prostoru, který vyúsťuje do jídelny před terasou, kde je nádherný výhled na Tatry,“ popisuje Michal Seman.

Hrubá stavba interiéru probíhala na začátku roku, ještě v zimních měsících, což trochu zkomplikovalo stavební práce, hlavně vysoušení betonu.

„Podlaha se musela pokládat nadvakrát kvůli zbytkové vlhkosti, která se zřejmě držela v předtím nerovnoměrně vytápěných prostorech. Šikovní podlaháři ‚nasbírali‘ litry a litry vody, která se hromadila jako déšť v Tatrách. Nikdy nevíte, kdy začne a kdy skončí,“ popisuje architekt Seman jednu z největších komplikací rekonstrukce.

Původní fasádu nepodařené přístavby na domě, v níž byt je, se podařilo vylepšit, vnést symetrii do průčelí domu a navíc vytvořit terasu s výhledem, jaký se jen těžko hledá.

Z nudné chodby se stal příjemný prostor.

Z nudné chodby se stal příjemný prostor.

Propojením interiéru a exteriéru tak vznikl byt, který svou rozlohou připomíná dům. Původní elektrické vytápění pomocí podlahových fólií vyměnili architekti za systém takzvané suché podlahovky, která funguje díky elektrokotli skrytému v kuchyni.

S ohledem na orientaci bytu na různé světové strany má každá místnost vlastní regulaci teploty. Akumulační krb v obývacím pokoji slouží jen jako sekundární zdroj tepla.

Dřevo je základ

Nosným prvkem celého interiéru se stalo dřevo. Světlou podlahu doplňuje dubový nábytek, který působí jemným, jakoby „zauzeným“ tónem.

Spojení čistých a jemných linií nábytku a drsnost stěn v podobě betonu a cihel vytváří příjemný kontrast a harmonii. Barevný akcent tvoří zelená a modrá barva, ať už v podobě doplňků nebo celých stěn.

Dětský pokoj pro syna

Dětský pokoj pro syna

V pracovně a v dětském pokoji využili architekti prvek, který se kdysi používal v československých interiérech, a to peřináč v záhlaví postele. Zároveň vytváří jakýsi tepelný izolant mezi postelí a obvodovou zdí.

V obývacím pokoji pak dominuje celému prostoru cihlová stěna v kontrastu s betonem na protější zdi jako odkaz na stavební materiály celé stavby.

Stěny za vanou v ložnici jsou upraveny i proti vodě. „Bílý len u podlahy s bílými dveřmi je akcentem jako první sníh v Tatrách na podzim. Na jemném, šedém podkladě stěn tak příjemně modeluje prostor, který se vzájemně prolíná,“ popisuje Michal Seman.

A dodává: „Když má člověk svoje nálady a pocity, tak i interiér žije světlem. Použili jsme různé druhy svítidel pro libovolné kombinace světla a stínu, při nichž ožívá vždy jiná část prostoru.“

Autor:

Nejčtenější

Nesnášela oblouky v bytě, dnes jich má v domě padesát. Smířila se s nimi

V stoletém domě se za poslední roky vystřídalo víc majitelů a každý na něm...

Střetnutí Adriany a stoletého domu s padesáti oblouky bylo bez přehánění osudové. Přineslo radikální změnu nejdříve do...

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Za Prahou si postavili dům i s terasou. Ta se začala ihned rozjíždět

Čtyřčlenná rodina si za Prahou postavila rodinný dům.

Ida se s manželem a dvěma dětmi se před osmi lety přestěhovala do obce za Prahou, kde si postavili rodinný dům....

Tři interiéry, kde se nebudete nudit. Sázka na měď se vyplatila

Byt La Corte se úspěšně zúčastnil i soutěže Interiér roku.

Interiéry jako z učebnice architektury. Taková je práce tvůrců z ateliéru ZOAA. Netradiční technologie, perfektní...

Další z rubriky

Dědictví skvěle vytěžil. Ze starého stavení má moderní venkovský dům

V zadní části zahrady rodina uchovala starou dřevěnou stodolu.

V maďarském Kapuváru se staré stavení konečně dočkalo. Proměnilo se v moderní venkovský dům pyšnící se krásnými výhledy...

Designový nábytek může pobavit a přitom být i funkční. Podívejte se

Designový nábytek nemusí být vůbec nudný, často mu nechybí humor a nadsázka. A...

Designový nábytek nemusí být vůbec nudný, často mu nechybí humor a nadsázka. A také barvy. Důkazem je dubnový veletrh...

Život mezi tvárnicemi. Vila bez stěn s výhledem na nebe spojila rodinu

Prostor na jednotlivé zóny člení zejména bloky nábytku, včleněná patra,...

Předloni dokončená stavba ve městě Sumaré se pyšní architektonickými oceněními. Majitelé si ale nejvíce cení jeho...

Najdete na iDNES.cz