Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

  1:00aktualizováno  1:00
Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními prvky. Rodina byt v malém městečku v Tatrách využívala dříve jen během návštěv, teď v něm chtěla bydlet trvale.

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem vnášejí staré tovární pracovní židle použité jako barové. Dostatek úložného prostoru nevnímáte díky bílým skříňkám až ke stropu. | foto: Archiv studia Seman architekti

„V plánu bylo vytvořit moderní, útulný interiér s dotykem ‚industriálu‘, který by odkazoval na technické památky Tater, lanovky a podobně. Materiálově jsme byli s investorem na ‚jedné vlně‘, přednost tak dostaly zejména přírodní materiály,“ vysvětluje Mgr. Art. Michal Seman ze studia Seman architekti.

Dominantu obývacího pokoje představuje „obnažená“ cihlová zeď.

Dominantu obývacího pokoje představuje „obnažená“ cihlová zeď.

Investor měl i některé speciální požadavky, například vanu v ložnici, vytvoření terasy na nevyužívané střeše a také krb. Plocha bytu má 129 m2, nová terasa téměř 28 m2.

Byt je rozdělený na denní část (obývací pokoj, jídelna, kuchyň, chodba/hala) a noční (dětský pokoj, ložnice, pracovna, která může posloužit i jako pokoj pro hosty, koupelna, WC a prádelna).

Studio Seman architekti přihlásilo tuto realizaci do soutěže Interiér roku, do  kategorie Rekonstrukce - Soukromý interiér. Soutěž, kam se mohou hlásit architekti a designéři z České a Slovenské republiky, má uzávěrku 20. února 2019.

Vítězové budou vyhlášeni 2. dubna 2019 na závěr kongresu o bydlení, designu a architektuře Living forum v pražském Centru současného umění DOX. Jeho tématem je tentokrát „Luxus a budoucnost versus štěstí“.

Změna dispozice

Fotogalerie

Původní interiér rozdělovaly dvě nosné zdi, zvlášť nepříjemná byla dlouhá a nudná chodba napříč celým bytem.

„Nosné otvory se nám naštěstí podařilo šikovně zvětšit, a tak docílit propojení mezi kuchyní a obývacím pokojem. Chodba se tak stala součástí obytného prostoru, který vyúsťuje do jídelny před terasou, kde je nádherný výhled na Tatry,“ popisuje Michal Seman.

Hrubá stavba interiéru probíhala na začátku roku, ještě v zimních měsících, což trochu zkomplikovalo stavební práce, hlavně vysoušení betonu.

„Podlaha se musela pokládat nadvakrát kvůli zbytkové vlhkosti, která se zřejmě držela v předtím nerovnoměrně vytápěných prostorech. Šikovní podlaháři ‚nasbírali‘ litry a litry vody, která se hromadila jako déšť v Tatrách. Nikdy nevíte, kdy začne a kdy skončí,“ popisuje architekt Seman jednu z největších komplikací rekonstrukce.

Původní fasádu nepodařené přístavby na domě, v níž byt je, se podařilo vylepšit, vnést symetrii do průčelí domu a navíc vytvořit terasu s výhledem, jaký se jen těžko hledá.

Z nudné chodby se stal příjemný prostor.

Z nudné chodby se stal příjemný prostor.

Propojením interiéru a exteriéru tak vznikl byt, který svou rozlohou připomíná dům. Původní elektrické vytápění pomocí podlahových fólií vyměnili architekti za systém takzvané suché podlahovky, která funguje díky elektrokotli skrytému v kuchyni.

S ohledem na orientaci bytu na různé světové strany má každá místnost vlastní regulaci teploty. Akumulační krb v obývacím pokoji slouží jen jako sekundární zdroj tepla.

Dřevo je základ

Nosným prvkem celého interiéru se stalo dřevo. Světlou podlahu doplňuje dubový nábytek, který působí jemným, jakoby „zauzeným“ tónem.

Spojení čistých a jemných linií nábytku a drsnost stěn v podobě betonu a cihel vytváří příjemný kontrast a harmonii. Barevný akcent tvoří zelená a modrá barva, ať už v podobě doplňků nebo celých stěn.

Dětský pokoj pro syna

Dětský pokoj pro syna

V pracovně a v dětském pokoji využili architekti prvek, který se kdysi používal v československých interiérech, a to peřináč v záhlaví postele. Zároveň vytváří jakýsi tepelný izolant mezi postelí a obvodovou zdí.

V obývacím pokoji pak dominuje celému prostoru cihlová stěna v kontrastu s betonem na protější zdi jako odkaz na stavební materiály celé stavby.

Stěny za vanou v ložnici jsou upraveny i proti vodě. „Bílý len u podlahy s bílými dveřmi je akcentem jako první sníh v Tatrách na podzim. Na jemném, šedém podkladě stěn tak příjemně modeluje prostor, který se vzájemně prolíná,“ popisuje Michal Seman.

A dodává: „Když má člověk svoje nálady a pocity, tak i interiér žije světlem. Použili jsme různé druhy svítidel pro libovolné kombinace světla a stínu, při nichž ožívá vždy jiná část prostoru.“

Autor:

Nejčtenější

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Skromný domek proměnili na nádhernou vilu. Je to jejich životní dílo

Plastický chirurg Marius Barstad a jeho žena si nechali přestavět luxusní sídlo...

Norský pár seniorů snil o velkolepých výhledech na moře. Přání se jim splnilo. Dnes si užívají krásnou severskou...

Jak se staví sen: přestavbu nejen jádra zvládli designéři za pět dní

Ohavné jádro zmizelo, místo toho dostala rodina vyzděnou koupelnu s velkým...

Janě nebylo ještě padesát, když se stala maminkou dvojčátek, Amálky a Rozárky. Přesněji pěstounkou, protože děti...

Úraz manželky vše změnil. Skvělá dřevostavba vyřešila všechny problémy

Neobvyklý půdorys vytváří neotřelá zákoutí, tím nejútulnějším je „náruč“...

Helena a Jan potřebovali domov bez výškových rozdílů a překážek, semknutý se zahradou a tak akorát velký pro dva....

Byt v činžovním domě je plný světla. Je připravený na další děti

Množství a kvalita denního světla – tento faktor sehrál při výběru nemovitosti...

Spolupráce investorky a architektky začala u tohoto bytu mnohem dříve, než bývá zvykem, a to již při výběru...

Další z rubriky

Nejdražší apartmá je v Las Vegas. Noc se žraloky vyjde na 2,3 milionu

Nejdražší apartmá na světě navrhl britský umělec Damien Hirst. Luxusní apartmá...

Nejdražší apartmá na světě navrhl britský umělec Damien Hirst. Najdete je v hotelu Palms Casino Resort v Las Vegas...

Když máš peníze, tak to ukaž. Bolívii zaplavily svérázné domy bohatých

Domorodí Bolivijci mají novou zálibu. Staví si megalomanské domy, které svou...

Domorodí Bolivijci mají novou zálibu. Staví si megalomanské domy, které svou divokou fasádou s pestrými vzory a...

Továrna 24 let chátrala. Teď se v ní bydlí, pracuje a kulturně žije

Vyráběly se zde tvárnice, desky a panely z pórobetonu. Z chátrajícího areálu...

Vyráběly se zde tvárnice, desky a panely z pórobetonu. Z chátrajícího areálu Lehkých stavebních hmot v Bratislavě je po...

Najdete na iDNES.cz