Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Český architekt Raymond budoval nové Japonsko. Vyšla o něm kniha

aktualizováno 
Kladenský rodák Antonín Raymond byl nejplodnějším českým architektem 20. století a významně přispěl k vývoji moderní japonské architektury. V Japonsku postavil stovky staveb. O jeho poválečném díle a životě vyšla kniha Antonín Raymond v Japonsku (1948–1976) vzpomínky přátel.

Cedrový krov v místnosti s centrálním krbem (Karuizawa, Nagano, 1962) | foto: ©Kitazawa Archives

Z Antonína Reimanna, jednoho ze šesti dětí židovského obchodníka Aloise a jeho ženy Růženy, se po odchodu do Spojených států v roce 1910 stal Antonín Raymond. 

Ačkoliv studia architektury na ČVUT v Praze zdaleka nedokončil, v Americe si rychle našel práci u významného architekta Casse Gilberta. V roce 1914 se oženil s Noémi Pernessinovou. Ta později navrhovala interiéry a nábytek pro jeho stavby.

Fotogalerie

Ve Spojených státech působil jako asistent u legendy světové architektury Franka Loyda Wrighta. Právě s ním se dostal v roce 1919 do Japonska, kde pro něj pracoval. 

Raymond získal americké občanství poměrně záhy po svém příjezdu do USA. Za první světové války spolupracoval jako důstojník zpravodajské služby s Masarykovou skupinou, ve dvacátých letech byl honorárním konzulem Československa v Japonsku. V roce 1928 byl za vynikající pomoc krajanům oceněn Řádem Bílého lva IV. stupně.

V roce 1937 byl nucen zemi kvůli postupné militarizaci společnosti upustit a vrátit se do Spojených států. V letech 1938 až 1949 pracoval v USA. V New Yorku založil v roce 1945 ateliér společně s českým architektem Ladislavem Lelandem Radem (1909–1993) jménem Raymond & L. L. Rado. 

Do Japonska se vrátil v roce 1948. Byl členem štábu generála MacArthura při poválečné obnově Japonska. V roce 1956 byl vyznamenán čestnou medailí od American Institute of Architects a v roce 1964 získal od japonské vlády Řád vycházejícího slunce. V Japonsku dodnes působí architektonická kancelář nesoucí jeho jméno.

A právě toto poválečné dílo Noémi a Antonína Raymondových přibližuje čtenáři publikace z nakladatelství Aula: Antonín Raymond v Japonsku (1948–1976) vzpomínky přátel. Kniha Heleny Čapkové a Kóičiho Kitazawy popisuje a bohatě ilustruje svět architektů a jejich spolupracovníků, kteří budovali nové Japonsko na spáleništi z druhé světové války. 

Záznamy vzpomínek sedmi členů japonského Raymondova studia portrétují osobnosti obou manželů, komentují jejich tvorbu, přibližují každodenní provoz firmy a naznačují vztahy s elitními klienty. 

V nakladatelství Aula vyšla publikace Antonín Raymond v Japonsku. Autory jsou...

V nakladatelství Aula vyšla publikace Antonín Raymond v Japonsku. Autory jsou Helena Čapková a Kóiči Kitazawa. Texty: Helena Čapková, Kóiči Kitazawa, Jošiko Godaiová, Cunekata Naitó,Isao Kobajaši, Kuniko Kobajašiová, Jasučika Nišidžima, Keiko Nišidžimaová,Petr Holý a Irena Veverková.

Čtyři rozhovory s jedním nebo více pamětníky pojednávají o Raymondových v kontextu dobové společnosti z různých perspektiv, např. z pohledu mladé dívky či nadějného studenta architektury. 

Část z téměř dvou set ilustrací je zde publikována poprvé. Zvláštní pozornost zasluhuje materiál, který se vztahuje k práci Noémi Raymondové, neboť její dílo bylo dosud zkoumáno jen vzácně. 

Mezi mnoha projekty jsou podrobněji zmíněny například budova Reader’s Digest v Tokiu, Hudební centrum prefektury Gunma nebo Československé velvyslanectví v Tokiu, které Raymond pomáhal realizovat.

Projekt ambasády byl pro Antonína Raymonda velmi důležitý, svědectví o stavbě a okolnostech, které ji provázely, ze zorného úhlu japonských spolupracovníků je unikátní. 

Knihu uvozuje studie Heleny Čapkové o předválečné činnosti Raymondovy společnosti v Japonsku se zaměřením na udržení kontaktů za druhé světové války. Knihu uzavírá text Ireny Veverkové o kontaktech Antonína Raymonda s Československem po roce 1945.

Šumné stopy architekta Antonína Raymonda v Japonsku

Šumné stopy českého architekta v Japonsku 

Šumné stopy - Česká ambasáda v Japonsku


Autor:
  • Nejčtenější

Komik Karel Hynek se práce nebojí. Chalupu opravuje sám a dobře

Stand-up komik Karel Hynek je veselá kopa a vedle toho, že je mistrem mluveného slova, nebojí se ani fyzické práce. Na...

České Oppidum je lékem na apokalypsu. Podívejte se do bunkru za sedm miliard

Nejdražší stavba určená k bydlení v Česku je bunkr nedaleko Českého Brodu za sedm miliard korun. Za tuto částku...

Premium

V době karantény vás zachrání zahrada. Architekt radí, jak ji zvelebit

Zahradní architekt Ferdinand Leffler člení zahradu na jednotlivé pokoje, jako je tomu v bytě. Každý kout prostoru se...

Velké prostory zrekonstruovaného statku zútulnil nábytek na míru

Když se Markétě Killi ozval klient, se kterým již v minulosti spolupracovala, s otázkou, zdali by neměla čas pomoci s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poradna architekta: kam s dítětem v malém panelovém bytě 2+kk

Byt 2+kk v panelovém domě sice není velký, pro bydlení dvojice však stačí. Situace se ovšem výrazně změní s narozením...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Originální vila vypadá, že se každou chvíli musí zřítit z kopce

Prohlédněte si unikátní sídlo v Libanonu s názvem Villa CH730. Neobvyklá stavba, která působí, že se sune z kopce, je...

Český architekt navrhl v Hanoji dokonalý dům. Je plný zeleně a svěžího vánku

Dům CH house v Hanoji navrhli jako třígenerační bydlení pro rodinu. Ta si přála vytvořit harmonické místo, které by...

Mají pět dětí a rádi se stěhují. Jejich dům měří 750 metrů čtverečních

Jesicca a Neil Smithovi mají zvláštní vášeň. Rádi se stěhují z domu do domu. Obydlí vždy čeká prvotřídní proměna,...

Premium

Kouzelná škola. Architektonický unikát uchvacuje již od první republiky

Francouzské lyceum v Dejvicích se krátce po svém dokončení v roce 1934 stalo evropskou ikonou dokonalého spojení funkce...

Najdete na iDNES.cz