Nejúčelnější částí domu je vnitřní nádvoříčko s dřevěnou cedrovou terasou.

Nejúčelnější částí domu je vnitřní nádvoříčko s dřevěnou cedrovou terasou. | foto: Elaine Richardson Architects

Nejkrásnější řadový dům vystavěla architektka pro svou rodinu

  • 28
Stará řadovka na předměstí Sydney nevypadala vůbec lákavě. Přesto ji architektka Laine Richardsonová koupila a pro svou rodinu celou přestavěla. Z nudného nefunkčního domu dokázala vykřesat útulně a velkoryse působící domov a pracovní zázemí.

Mladá a energická architektka Laine Richardsonová dělí svůj život mezi vlastní architektonickou kancelář, designérské studio, ve kterém navrhuje originální bytové doplňky, a rodinu. Společně s manželem vychovává tři malé syny.

V autorském popisu přestavby domu v Brandlingově ulici na předměstí Sydney uvádí Richardsonová své pracovní motto: Na to, aby mohla vzniknout kvalitní realizace, jsou zapotřebí tři klíčové ingredience: dostatek přirozeného světla, spokojenost s vybranou lokalitou a poctivě a pečlivě popsané klientské zadání.

Rekonstrukcí vznikla třípodlažní stavba o celkové rozloze 150 metrů čtverečních s vnitřním nádvořím a malou zahrádkou, které vévodí obklady z ořechového dřeva, ocelová šeď studeného betonu a jasné barvy. Navzdory odvážným kombinacím barev tyrkysové, zelené, fialové a žluté vznikl střízlivý a příjemný interiér.

Autorka se věnuje zejména realizacím stylových interiérů restaurací, hotelů a barů, je proto zvyklá volit praktické a mobilní prvky. Nejúčelnější částí domu, která ho posunula do luxusní dimenze, je vnitřní nádvoříčko s dřevěnou cedrovou terasou. Prosvětluje střed domu, dodává mu prázdninový šmrnc a maximalizuje obytný prostor, aniž by si odpustil cokoliv z deviz zahrady a pobytu na čerstvém vzduchu.

Ze stabilního sydneyského počasí profituje i hojně zarostlá zahradní část s venkovní kuchyní a grilem, který je celoročně využívaný. Celé přízemí domu patří společnému životu rodiny. Propojuje kuchyň s obývacím pokojem a jídelnou. Patro patří rodičům: je v něm kromě ložnice i domácí pracovna majitelů. Nejvýše lze po jednoduchých schodech, ve kterých se skrývají také úložné prostory, vystoupat do patra s dětskými ložnicemi a hernou.

Navzdory odvážné kombinaci barev tyrkysové, zelené, fialové a žluté vznikl střízlivý a oku lahodící interiér.

Velký důraz klade Richardsonová také na prostředí sociálního zázemí. Bílá koupelna patří rodičům a tyrkysová dětem. Touha po hezčích koupelnách ji provázela již od dob pronájmů, kdy se snažila s minimálními náklady upravit koupelnu tak, aby jí vyhovovala.

Nakonec se sama stala majitelkou a návrhářkou značky koupelnových doplňků Daya Design, které prodává ve stejnojmenném studiu. Navrhuje akrylátové transparentní i barevné police, závěsné praktické věšáky, netradiční boxy i celé zástěny.

Charakteristické rysy její tvorby, kdy zdobné prvky střídají prosté linie, nebo je vyvažuje neutrální barevnost, se objevují v obou koupelnách. Zařízení se instaluje bez vrtání, díky tomu může kdykoliv změnit místo podle potřeby. Keramika je z designové řady Neo značky Omvivo.

, pro iDNES.cz