Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Oceněná radnice v podobě kostek cukru se stala i kulturním centrem

Když před více než pěti lety začalo architektonické studio LOXIA pracovat na projektu radnice Prahy 12, nikdo netušil, jak důležité bude jeho vizionářské řešení. Není divu, že nyní projekt získal v soutěži Stavba roku Cenu Národního centra stavebnictví.
Radnice Prahy 12 získala v soutěži Stavba roku Cenu Národního centra...

Radnice Prahy 12 získala v soutěži Stavba roku Cenu Národního centra stavebnictví. | foto: Archiv studia LOXIA

A chvála stavbě zdaleka nepatří jen za řadu technicky zajímavých a vizionářských řešení. Radnice, významná veřejná budova, urbanisticky i architektonicky skvěle dotváří prostor městské části. Okamžitě po dokončení se stala novým centrem pražských Modřan.

Pokrytí střechy radnice fotovoltaickou elektrárnou

S ohledem na dnešní ceny energií a nutnost snižovat náklady nejen veřejných institucí se projekt, na kterém architekti a projektanti začali pracovat před více než pěti lety, jeví skutečně jako vizionářský.

O to zajímavější je, že jde o veřejnou stavbu, nikoli soukromý podnikatelský projekt, který musel kromě nadčasovosti už v roce 2017 splňovat všemi svými technologiemi přísné nároky na hospodárnost a rentabilitu, a to v konkurenci tehdy tradičních postupů.

Radnice byla navržena jako maximálně úsporná z hlediska údržby i energetické náročnosti. Na střeše je fotovoltaická elektrárna s celkovým výkonem FVE 50 kWp, která ve špičkách výkonu může pokrýt pět až deset procent spotřeby elektrické energie objektu během pracovního týdne a většinu spotřeby elektrické energie nezbytné pro údržbu objektu během víkendů.

Pod parkovištěm jsou umístěné nádrže na dešťovou vodu, která se využívá k zalévání zeleně v areálu, na parkovišti jsou k dispozici stanice pro nabíjení elektromobilů.

Jako inspirace pro stavbu posloužily architektům kostky cukru.

Budovu se navíc podařilo dokončit v rekordně krátkém čase, od zahájení stavby po její dokončení uběhly pouhé dva roky.

„Domnívám se, že náš přístup, který se ještě před pěti lety mnohým zdál jako příliš futuristický, má šanci stát se obecným standardem. Využívání technologií, uvážlivé hospodaření s energiemi a uvědomování si, že žádná taková budova se nestaví na jeden rok, ale ani na deset let, by přece mělo být standardem projektování každé veřejné budovy,“ říká Ing. arch. Jana Mastíková, autorka oceněného projektu.

Pokud jde o podobu stavby, architekti vyšli ze znaku městské části, na kterém je černobílá cukrová homole se zlatými zkříženými klíči. Místní cukrovar měl totiž v minulosti velký podíl na rozvoji tehdy samostatné předměstské části, a tak se dostal do znaku Modřan. Architekti se tak nechali inspirovat minulostí a budovu navrhli v podobě tří propojených cukrových kostek.

Prostor i pro kulturu

Radnice nabízí nejen administrativní zázemí, ale také prostor pro další kulturní aktivity a trávení volného času. Jde o místo, které žije i po skončení úředních hodin. Místní se zde mohou potkávat a společně se bavit při nejrůznějších aktivitách.

Prvkem, který zaujme na první pohled, jsou dvoje impozantní, v noci podsvícené hodiny, které s průměrem ciferníků přesahujícím čtyři metry patří mezi největší hodiny v Praze. Zajímavým estetickým a zároveň i funkčním řešením je „levitující“ schodiště ve vstupní hale, které díky využití sloupu stabilizujícího podestu se schodišti vytváří pěkný otevřený prostor s iluzí „levitující“ desky.

Radnice byla od samotného počátku projektována metodou BIM (z anglického building information modeling). „To nám umožnilo pružně zapracovávat požadavky na změny bez ohrožení stanovených termínů a radnice má navždy svůj technický rodný list, který významně zjednodušuje správu, údržbu a opravy budovy. Systém totiž například připomíná provedení nutných revizí, a dokonce umožňuje využití rozšířené reality, elektrikář při použití tabletu i přes zavřené dveře rozvaděče uvidí, kde je poškozený jistič,“ dodává Ing. Michal Hendrych, který měl celý projekt na starosti jako hlavní inženýr.

Pochvala za ekologii

Pro městskou část Prahu 12 není „vizionářská radnice“ jediným přínosem k ekologii. Mezi její velmi zajímavé projekty patří třeba opatření, která mají v krajině za cíl bránit erozi půdy. Radnice si díky celé řadě projektů vysloužila ocenění Adapterra Awards od Nadace Partnerství, která hledá nejlepší příklady adaptace na změnu klimatu.

Hodiny s průměrem čtyři metry patří v Praze k největším.

Radnice třeba vypověděla staré nájemní smlouvy na svých patnácti hektarech polností a nové uzavřela s podmínkou, že nový nájemce bude hospodařit ekologicky. Na některých plochách hospodaří společně s občany a žáky škol. Podařilo se vysadit biokoridor a sad, o který se nyní stará ZŠ Na Beránku. Byly vysety louky a kolem cest založeno osm alejí.

A protože s výchovou k ekologii se může začít už od dětí, studio LOXIA připravilo i projekt MŠ Mydlinky, který je koncipován jako hospodárná školka v pasivním standardu, kde se budou děti starat o vlastní záhony. Energetický štítek budovy bude mít „A“, což je hodně unikátní. Roční spotřeba energií na vytápění nepřesáhne 15 kWh na 1 m2, což je přibližně třetinová spotřeba oproti úspornému nízkoenergetickému standardu.

Interiér vstupu radnice

LOXIA

Architektonické studio LOXIA propojuje vášeň pro architekturu, kreativitu, zkušenosti a cit pro veřejný prostor s potřebami klientů již od roku 1995. Sehraný tým architektů a stavebních inženýrů provází stavby od první skici na papíře až po finální realizaci.

Je specialistou a jedním z největších projektantů bytových domů v České republice s více než 10 000 zrealizovanými bytovými jednotkami. V portfoliu má také obchodní centra, administrativní budovy i továrny. Pražský ateliér založil v roce 1995 Ing. arch. Milan Veselý a jeho hlavní architektkou a také partnerem je Ing. arch. Jana Mastíková.

Mezi další významné projekty studia LOXIA patří například vizuálně velmi atraktivní sídlo KPMG, které stojí v blízkosti hotelu Hilton v pražském Karlíně. Ze studia pochází také projekty SUOMI Hloubětín, Chateau Troja Rezidence, Rezidence Kajetánka či Zahrady nad Rokytkou.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...