Zastánci komunitního života chtějí založit v Domoradicích u Vysokého Mýta jiný typ bydlení, než známe | foto: archiv, MF DNES

První alternativní městečko v Česku budují snílci u Vysokého Mýta

  • 102
Nezávislé, svobodné městečko se pokouší vybudovat skupina lidí kolem pražského fotografa Zdeňka Sokola. V areálu bývalého zámečku v Domoradicích u Vysokého Mýta si chtějí většinu stravy i energií obstarat vlastními silami. A navíc se pomocí umění, řemesel a služeb sami uživit.

Jejich budoucí osada vychází ze stejné myšlenky jako jejich vzory v cizině. Podobně jako komunity v USA nebo v západoevropských zemích si chtějí i oni vše obstarat vlastními silami.

Troufalá myšlenka, nad níž leckdo zakroutí nevěřícně hlavou. Zdeněk Sokol na ní ale pracuje už roky. "Projektem Zóny remix v Domoradicích se zabývám už devět let, je to můj celoživotní sen, který nyní dostává reálnou podobu," říká.

V komunitě má žít přes dvacet rodin

Kam až se v budování ekologické komunity, o které věří, že může být v budoucnu pro lidstvo řešením, dostal? On sám, plus dalších šest lidí, už na zámku žije.

Alternativní městečko vyroste u Vysokého Mýta

Budoucí alternativní Zóna remix by měla vyrůst v Domoradicích u Vysokého Mýta

Když seženou dostatek dalších, kteří se k nim připojí, majitel jim areál prodá. A pak ho mohou začít přestavovat podle plánů a vizí, se kterými jim pomáhali i brněnští studenti architektury. Celkem by mohlo na domoradickém zámku najít bydlení 12 až 25 rodin.

Jenže i pro přírodní život, svobodu a nezávislost jsou potřeba peníze. "Když bude dostatek zájemců o přistěhování do našeho městečka, dáme dohromady i kupní cenu. Nejmenší jednotka před rekonstrukcí, určená pro bydlení, o obytné ploše cca 80 metrů čtverečních přijde na 99 tisíc korun," říká Sokol.

Bez dalších peněz a oprav se ale ve většině zchátralých budov nyní bydlet nedá, jen některé jsou podle Sokola obyvatelné už dnes.

město budoucnosti

Budoucí alternativní zónu na urbanistických studiích, které vytvořili studenti VUT Brno, představuje výstava na domoradickém zámku. Přístupná je každý den od 9 do 18 hod.

Na opravy a celkovou přeměnu areálu má Sokol originální recept.
"Vždycky kolem dvaceti lidí bude pracovat na opravě jednoho domu a platit materiál bude jeho majitel. Když bude hotový, přesuneme se na další až do chvíle, než bude vše opraveno," věří.

Budoucí obyvatelé se budou živit řemesly

Jasno má i v tom, jak se budou jednou obyvatelé osady živit. Společně prý vybudují truhlárnu, zámečnickou dílnu s kovárnou, keramickou dílnu, čalounictví a dílnu pro opravu použitého nábytku. Z budovy bývalého kravína už nyní vzniká prodejní galerie spojená s čajovnou.

K obživě bude obyvatelům sloužit zejména jejich zemědělská půda, jejich pastviny, zahrady a hospodářská zvířata. K vytápění a k výrobě elektřiny jim má stačit dřevo z vlastního lesa, větrná, geotermální a sluneční energie, pít budou vodu z vlastního vrtu.

Vzorem mají být komunity v USA nebo v Holandsku

Zní to všechno jako utopie, ale na pár místech na Zemi už podobné komunity fungují.

"Naším vzorem je třeba v USA komunita Arcosanti, která vznikla už v osmdesátých letech a leží nedaleko Phoenixu. V Evropě existují podobné projekty, například v Holandsku - Hobbitstee, La Grande Cense v Belgii, v Bulharsku komunita Nadezhda, několik jich úspěšně působí v Dánsku," uvedl Sokol.