

Na první pohled to možná může vypadat, že se Praha za 100 let moc nezměnila, ale když se zadíváte na fotografie, zjistíte, že spousta detailů je jinak. Zdaleka nejde jen o chybějící Staroměstskou radnici a novodobé davy turistů, píše magazín Víkend DNES.
Autor: koláž iDNES.cz
Malostranská část Karlova mostu. Most ústí do brány mezi věží Juditinou (z roku 1172) a vyšší Malostranskou mosteckou věží (dokončenou snad před rokem 1470). Na mostě jsou vidět i koleje pro tramvajovou dopravu. V letech 1883-1905 zde jezdila koňská tramvaj, v údobí 1905-1908 tramvaj elektrická. Tramvaj byla napájena spodním přívodem.
Autor: Profimedia.cz
Malostranská část Karlova mostu. Tramvaje mostu škodily, proto je v roce 1908 vystřídaly autobusy na kolejích. Po roce byl provoz zrušen. Obnovený byl v roce 1932, kdy už měly autobusy pneumatiky. Veřejnou dopravu ukončila druhá světová válka. Auta po mostě jela naposledy v roce 1965.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Řada domků ve Zlaté uličce na Pražském hradě. V roce 1597 bylo místo při severní hradbě hradu (mezi věžemi Daliborkou a Bílou) dáno k dispozici hradním střelcům, kteří si zde postavili miniaturní domky využívající i výklenky v hradbě. Oddíl byl rozpuštěn a koncem 18. století se do uličky stěhovali řemeslníci, krejčí a zlatotepci - podle nich je ulička pojmenovaná. Fotografie je z roku 1925.
Autor: Profimedia.cz
Řada domků ve Zlaté uličce na Pražském hradě. Dnešní zrestaurovanou podobu má ulička od roku 1955 a je z ní malý "obchodní bazar".
Autor: Petr Topič, MAFRA
Ferdinandova (Národní) třída u Národního divadla. Dva klasicistní domy vlevo před divadlem, č. p. 1370 a 1369, postavil ve 40. letech 19. století známý stavební podnikatel J. Chaura (též Kaura).
Autor: Profimedia.cz
Národní (Ferdinandova) třída. V souvislosti s rozšířením provozu a technického zázemí Národního divadla byly tyto domy, s dalšími za nimi, v roce 1970 zbořeny a na jejich místě vyrostl komplex zahrnující Novou scénu, zkušebny, administrativu, restaurace atd.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Hradčany. Panoramatický pohled na Hradčany s Pražským hradem, katedrálou svatého Víta, dvě světlé věže patří klášteru a kostelu benediktinek u Sv. Jiří a na konci pevnostní věž Daliborka postavená v roce 1496. Níže Malá Strana, Klárov a přes řeku Vltavu Mánesův most, který se v letech 1914–1920 jmenoval most arcivévody Františka Ferdinanda d’Este.
Autor: Profimedia.cz
Hradčany. Pod Pražským hradem leží Malá Strana, Klárov a přes řeku Vltavu Mánesův most, který se v letech 1914–1920 jmenoval most arcivévody Františka Ferdinanda d’Este.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Staroměstská radnice s orlojem. Staroměstská radnice v Praze byla založena roku 1338. Za Pražského povstání v květnu 1945 zničil požár novogotické křídlo radnice natolik, že zůstaly stát jen obvodové zdi. Těžké škody utrpěla také věž a orloj.
Autor: Profimedia.cz
Staroměstská radnice s orlojem. Zbytky obvodových zdí novogotického křídla byly strženy. Zachováno zůstalo jen jedno krajní pole, které je nutné pro statistické zajištění věže.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Václavské náměstí. Severovýchodní strana Václavského náměstí v pohledu od nároží Vodičkovy ulice, pravděpodobně z věže domu U Lhotků. Prvních pět domů zleva stojí dodnes. Snímek je z roku 1906.
Autor: Profimedia.cz
Václavské náměstí. Dříve světem obdivovaná laboratoř architektury. Dnes neonové lákadlo do striptýzových klubů, kterému se Češi raději vyhýbají.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Pohled od Můstku na konci Václavského náměstí do ulice Na Příkopě na Novém Městě. Vpravo je slavný dům U Špinků, kde byla v prvním patře Vídeňská kavárna. V přízemí měl svůj obchod Hynek Gottwald. Dům byl zbourán v roce 1910 a na jeho místě vznikl v letech 1911-1912 dnešní palác Koruna.
Autor: koláž Václav Víšek
Ulice Myslíkova na Novém Městě spojuje Spálenou ulici s Masarykovým nábřežím, kde končí proti moderní budově Mánesa a starobylé Šítkovské vodárenské věži.
Autor: Václav Víšek
Pohled ulicí Na Příkopě na Novém Městě. Na konci ulice je vidět dům U Hybernů. Tramvaje zde přestaly jezdit 4. 7. 1985. Ustoupily metru a pěší zóně.
Autor: koláž Václav Víšek
Pohled do ulice Na Příkopě od domu U Hybernů. Tramvajová trať vedla do Hybernské ulice. Zrušená trať byla vedena v trase historicky první pražské koňské tramvaje. Začínala na křižovatce ulic Národní a Spálená.
Autor: koláž Václav Víšek
Josefská kasárna na náměstí Republiky na rozhraní Starého a Nového Města byla vystavěna v letech 1843-61. Kasárna sloužila do 90. let 20. století vojenským účelům a nebyla tak významněji přestavována. V roce 1996 prodala armáda areál firmě European Property Development. Stavba obchodního domu Palladium byla dokončena roku 2007.
Autor: koláž Václav Víšek
Pohled od náměstí Republiky do ulice Na Poříčí
Autor: koláž Václav Víšek
Pohled od Národní třídy směrem na Jungmannovo náměstí na Novém Městě.
Autor: koláž Václav Víšek
Pohled na Můstek od ulice 28. října do ulice Na Příkopě. Vpravo je dům U Špinků. Dnes na jeho místě stojí palác Koruna.
Autor: Václav Víšek
Původní řetězový most císaře Františka I. sloužil do roku 1898. Nahradil jej kamenný most Legií, který se stavěl v letech 1898–1901.
Autor: koláž Václav Víšek
Pohled z Nádražní ulice ke křižovatce u Anděla na Smíchově. Domy po levé straně mezi ulicemi Plzeňskou a Bozděchovou byly zbořeny v roce 1978. V roce 1985 je nahradila budova stanice metra Moskevská, nyní Anděl. V letech 1994 - 2000 nad stanicí metra vyrostla administrativní budova Zlatý Anděl podle návrhu francouzského architekta Jeana Nouvela.
Autor: koláž Václav Víšek
Pohled do dnešní Lidické ulice, tehdejší Palackého, na Smíchově od nároží s ulicí Nádražní počátkem 20. století. Za sto let se téměř nic nezměnilo.
Autor: koláž Václav Víšek
Fronta na lístky před kinem Maják v dnešní Lidické ulici (tehdejší Palackého) na Smíchově v září 1942. Kino nahradilo kasino Roma Palace.
Autor: koláž Václav Víšek
Dnešní Lidická ulice, dříve Palackého, Praha 5 - Smíchov. Na dobové fotografii je napsáno: Krám vedle krámu, všechny obory. Pekař, cukrář, řezník, uzenář, obuvník, kloboučník, kožišník, prádlo, šaty, mlékárna, sklad továrny porcelánu, deštníkář a prodej holí a slunečníků, drogista, fotograf Mulač, hodinář a za rohem Farkačovy lázně, aréna a dokonce i „zástavní úřad“, pěkně skrytý v průjezdu. A bio Maják! Kromě kina je Lidická ulice stále plná obchodů.
Autor: koláž Václav Víšek
Začátek Plzeňské ulice na Smíchově. Pohled ke křižovatce u Anděla a do Lidické ulice. Domy po levé straně byly nahrazeny novostavbou v 30. letech 20. století, která zde stojí dodnes.
Autor: koláž Václav Víšek
Smíchovská synagoga byla postavena v roce 1863 v maursko-novorománském stylu a v roce 1931 přestavěna podle projektu Leopolda Ehrmanna. V roce 2004 byla zrekonstruována. Dnes je zde archiv Židovského muzea a antikvariát. Původně dělnická čtvrť se zásadně proměnila.
Autor: koláž Václav Víšek