Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. srpna 2020 Lada

Dobře střežený poklad. Národní archiv na Chodovci spojuje vědu a činy

  1:00aktualizováno  1:00
Národní archiv na Chodovci ukrývá za zdmi tisíce dokumentů z české historie a jeho výška a barevná fasáda vystupuje z šedi periferie hlavního města. Návštěvu Národního archivu přinesl magazín City Life, který vychází každý poslední pátek v měsíci.

Budovu Národního archivu navrhla architektka Iva Knappová. | foto: Jiří Podrazil

Myšlenku uchovávat významné dokumenty českého národa na jednom místě prosazovali František Palacký a politik František Augustin Brauner v druhé polovině 19. století.

Fotogalerie

V roce 1862 vznikl Český zemský archiv jmenováním prvního zemského archiváře a navázal na Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě od Františka Palackého. Instrukce z roku 1869 o funkci archivu platí dodnes: „Měl se státi jak ústředním archivem zemským, tak také, a to zejména, badatelským ústavem historickým, který by shromažďoval, pořádal, vydával a zpracovával prameny pro novější dějiny české,“ psal Josef Matoušek k 75. výročí archivu v Národních listech v březnu 1938.

Archiv země České tehdy sídlil v nově postavené funkcionalistické budově na dnešní třídě Milady Horákové. V budově s číslem popisným 133 zůstalo dodnes první oddělení archivu, zabývající se především nejstaršími dokumenty (do roku 1848).

Po změně režimu Státní ústřední archiv převzal do své správy i archivy ÚV KSČ a Ústavu marxismu a kapacita pracovišť a depozitářů rozesetých do devatenácti objektů v hlavním městě i mimo něj přestávala stačit. Stavbu nové budovy urychlila i skutečnost, že mnoho budov se muselo v důsledku restitucí vrátit původním majitelům a vyklidit.

Nová budova tak měla sdružit všechna stávající detašovaná pracoviště a nabídnout jim komfortní moderní prostory pro archiválie, jejich restaurování a výzkum i pro badatelskou činnost, odborníků i laické veřejnosti.

Z předpokladu nárůstu množství archivních materiálů i v budoucnu byla jedním z požadavků dostatečná kapacita v příštích letech. Z uvedených podmínek projektu vyplývá, že ideální budovou je vícepodlažní stavba s konstantními klimatickými podmínkami.

Možností, kde moderní věžák postavit, bylo více, ale nakonec se jako nejvhodnější ukázala volná plocha na Chodovci. Severní okraj Jižního Města obkružovala magistrála a dálnice D1, za kterou se tyčily paneláky z 80. let. Některé panelové domy největšího pražského sídliště (žije tu zhruba 80 tisíc lidí) byly dokončeny až v roce 1990. Barevná tlumenost a stejnost stávající zástavby tvoří nerušivé kulisy výrazné budově Národního archivu.

Základní kámen byl položen 20. října 1992, první části budovy byly dokončeny o dva roky později, kdy se začaly stěhovat archiválie. Pro veřejnost se stavba otevřela v roce 2001. Navrhla ji Ing. Arch. Iva Knappová, která se specializuje na rodinné domy a veřejné stavby techničtějšího charakteru.

Na první pohled budova zaujme neobvyklou barevnou fasádou z keramických obkladů, ostrými liniemi a nekonvenčním půdorysem. Na hlavní kancelářskou část s prostory pro veřejnost navazuje ta s depozitáři. Monolit rozbíjejí organické linie na fasádě a lomené ozdoby na střeše připomínající polovinu hradních věží.

Sál s pevnými regály má kapacitu 1 150 m3 dokumentů.

Sál s pevnými regály má kapacitu 1 150 m3 dokumentů.

Do veřejné části se vchází proskleným průčelím. Skleněné zádveří odděluje vchod a vstupní chodbu od foyer. Díky prosklenému stropu je chodba světlá a působí vzdušně i navzdory robustním kovovým lampám a dřevěnému ostění, umně skrývajícímu radiátory a zároveň umožňujícímu proudění teplého vzduchu.

Lampy uprostřed také přirozeně oddělují příchozí od odcházejících návštěvníků a vedou je do foyer. Vpravo se nachází velký konferenční sál pro 200 lidí, který slouží i jako kinosál nebo při slavnostních příležitostech. Dlouhá stěna na vzdáleném konci foyer skýtá dostatek prostoru pro výstavy, které se konají také v menším výstavním sále.

Vlevo se vchází do badatelny a knihovny. Národní archiv spadá pod ministerstvo vnitra a stará se o všechny státní dokumenty, případně osobní fondy, které nejen archivuje, ale především katalogizuje a umožňuje tak jejich další výzkum či vystavování. Orientaci v archivních fondech poskytuje online katalog, podrobnější informace sdělí i pracovníci badatelny nebo jednotlivých oddělení.

Při zápisu dostane každý badatel bílé rukavice, aby listiny nepoškodil. Důvody k návštěvě jsou různé, někdo se věnuje určitému tématu, jiný pátrá po vlastních předcích.

Archiválie jsou uloženy v depotních sálech v pevných nebo pohyblivých regálech,...

Archiválie jsou uloženy v depotních sálech v pevných nebo pohyblivých regálech, které se posunují otáčením černého madla.

„Chodili sem například modeláři, kteří podle fotek tanků lepili věrné modely,“ vzpomíná Naďa Slezáková z 8. oddělení archivu (to má na starosti foto-, fono-, kinodokumenty a služby veřejnosti). Součástí archivu je i veřejná knihovna s více než 500 tisíci svazky z oblasti historie, historiografie a archivnictví, knihy lze však půjčovat pouze na místě.

Podlaží ve veřejné části a v depozitní budově na sebe nenavazují, a tak orientaci usnadňuje barevné odlišení v jednotlivých patrech. To, že jste v depozitní části, poznáte i podle charakteristického zápachu čpavku.

„Nic se jím nekonzervuje, nepoužíváme ho při archivaci, je to pozůstatek z doby výstavby. Budova se stavěla v zimě a do betonu lili dělníci čpavek, aby jim nezamrzal, bohužel někdo spletl desetinnou čárku při dávkování,“ vypráví Naďa Slezáková.

Dobře střežený poklad

Každý typ dokumentu vyžaduje jiné podmínky uložení, v depozitářích jsou skladovány při různých teplotách (zpravidla 15 °C) a vlhkosti (obvykle 55 %) papírové dokumenty, nosiče s na světlo citlivými vrstvami jako fotografie či daguerrotypie. Pergameny chrání speciální trezor. Depozitáře jsou rozděleny do 182 sálů ve třech blocích s jedním podzemním a dvanácti nadzemními patry.

Čas, nevhodné uložení nebo třeba povodně stav archiválií výrazně mění a zkušení restaurátoři se jim snaží vrátit původní vzhled. Například noviny staré sto let je třeba nejprve zbavit prachu a nečistot gumováním, archiválie napadané plísněmi procházejí nejprve dezinfekční linkou.

Tzv. bublina slouží k zvlhčení velkoformátových archiválií a jejich vyrovnání.

Tzv. bublina slouží k zvlhčení velkoformátových archiválií a jejich vyrovnání.

Restaurováním procházejí noviny, listiny, pergameny, plány, pečetě, fotografie i třeba desky z původní knižní vazby. „Každý materiál má své vlastnosti a vyžaduje jiné zacházení, při restaurování dbáme na to, aby si byl materiál co nejpodobnější svému původnímu stavu,“ provází nás Naďa Slezáková restaurátorskou dílnou, kde u stolu sedí restaurátoři v bílých pláštích nebo kuchařských zástěrách.

Restaurátorství vyžaduje zkušenost, důvtip, preciznost při práci i fyzickou odolnost, znalosti chemické, fyzikální i historické a umělecký cit. Jedním ze způsobů ochrany archivních materiálů je i zhotovení bezpečnostních reprodukcí.

V Národním archivu se pořizují od roku 1954, především pro případ zničení originálu nebo jeho sníženou čitelností v průběhu času. U hojně půjčovaných materiálů se zřizují tzv. studijní reprodukce pro badatelské účely, zpravidla v podobě mikrofilmu nebo zdigitalizovaně.

Soudě podle obsazenosti badatelny je o studium starých dokumentů a pramenů zájem. Již středověký perský učenec a filozof Avicenna říkal: „Moudrost je cesta, kterou lidská duše jde za svou dokonalostí. A to je možné dvěma způsoby: věděním a činností.“ Národní archiv v sobě dokonale spojuje obojí.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ve stodole si postavili patrovou chatu. Na myši a pavouky si už zvykli

Stará stodola na Kokořínsku má nové využití. Díky své majitelce a šikovnému architektovi se proměnila v rekreační...

Mlýn jako z pohádky. Do rekonstrukce se majitelka pustila až v důchodu

Kdo se bojí, nesmí do lesa ani do mlýna na samotě. Paní Pavla měla odvahy dost, když se nedávno pustila do záchrany a...

Starý mládenec si pořídil byt, kde se nechává vším doslova hýčkat

Bydlení starého mládence může i příjemně překvapit. Důkazem je apartmán Ocean View v Kapském městě. Za impozantní...

Moderní dům získal s novým majitelem nádhernou zahradu i bazén

Zatímco někteří lidé se jen těžko odhodlávají k výměně pohovky nebo nové výmalbě, jiní dokážou proměnit každé dva roky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak bydlí Žofie Dařbujánová, zpěvačka, která umí zaujmout i provokovat

Herečka a zpěvačka Žofie je nevšední mladá dáma, která má zajímavý život i bydlení. Jejím královstvím je byt na...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Spojení pohybu a umění. Malebné sokolovny jsou odkazem našich předků

Premium Tělocvičný spolek Sokol má za sebou téměř 160 let existence, přestože byla jeho činnost v minulosti třikrát přerušena....

Socha Pičus vás uvítá v kancelářích, které vypadají jako designová galerie

I kanceláře by měly inspirovat ty, kteří v nich pracují, zejména jde-li o tvůrčí profese. Toho si byla velmi dobře...

Základ romantického penzionu tvoří kamenné pilíře ze 17. století

Kdysi tu stála hájenka ze 17. století, kterou dodnes připomínají původní kamenné pilíře. Dnes ji v prostředí idylických...

Postavili si jednoduchý dům, o kterém snili. Golfové hřiště jim nevadí

V luxusním mexickém obytném resortu ve Valle de Bravo vyrostl vkusný a velkorysý dům, který by se severským stylem mohl...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...