Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Dobře střežený poklad. Národní archiv na Chodovci spojuje vědu a činy

  1:00
Národní archiv na Chodovci ukrývá za zdmi tisíce dokumentů z české historie a jeho výška a barevná fasáda vystupuje z šedi periferie hlavního města. Návštěvu Národního archivu přinesl magazín City Life, který vychází každý poslední pátek v měsíci.

Budovu Národního archivu navrhla architektka Iva Knappová. | foto: Jiří Podrazil

Myšlenku uchovávat významné dokumenty českého národa na jednom místě prosazovali František Palacký a politik František Augustin Brauner v druhé polovině 19. století.

Fotogalerie

V roce 1862 vznikl Český zemský archiv jmenováním prvního zemského archiváře a navázal na Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě od Františka Palackého. Instrukce z roku 1869 o funkci archivu platí dodnes: „Měl se státi jak ústředním archivem zemským, tak také, a to zejména, badatelským ústavem historickým, který by shromažďoval, pořádal, vydával a zpracovával prameny pro novější dějiny české,“ psal Josef Matoušek k 75. výročí archivu v Národních listech v březnu 1938.

Archiv země České tehdy sídlil v nově postavené funkcionalistické budově na dnešní třídě Milady Horákové. V budově s číslem popisným 133 zůstalo dodnes první oddělení archivu, zabývající se především nejstaršími dokumenty (do roku 1848).

Po změně režimu Státní ústřední archiv převzal do své správy i archivy ÚV KSČ a Ústavu marxismu a kapacita pracovišť a depozitářů rozesetých do devatenácti objektů v hlavním městě i mimo něj přestávala stačit. Stavbu nové budovy urychlila i skutečnost, že mnoho budov se muselo v důsledku restitucí vrátit původním majitelům a vyklidit.

Nová budova tak měla sdružit všechna stávající detašovaná pracoviště a nabídnout jim komfortní moderní prostory pro archiválie, jejich restaurování a výzkum i pro badatelskou činnost, odborníků i laické veřejnosti.

Z předpokladu nárůstu množství archivních materiálů i v budoucnu byla jedním z požadavků dostatečná kapacita v příštích letech. Z uvedených podmínek projektu vyplývá, že ideální budovou je vícepodlažní stavba s konstantními klimatickými podmínkami.

Možností, kde moderní věžák postavit, bylo více, ale nakonec se jako nejvhodnější ukázala volná plocha na Chodovci. Severní okraj Jižního Města obkružovala magistrála a dálnice D1, za kterou se tyčily paneláky z 80. let. Některé panelové domy největšího pražského sídliště (žije tu zhruba 80 tisíc lidí) byly dokončeny až v roce 1990. Barevná tlumenost a stejnost stávající zástavby tvoří nerušivé kulisy výrazné budově Národního archivu.

Základní kámen byl položen 20. října 1992, první části budovy byly dokončeny o dva roky později, kdy se začaly stěhovat archiválie. Pro veřejnost se stavba otevřela v roce 2001. Navrhla ji Ing. Arch. Iva Knappová, která se specializuje na rodinné domy a veřejné stavby techničtějšího charakteru.

Na první pohled budova zaujme neobvyklou barevnou fasádou z keramických obkladů, ostrými liniemi a nekonvenčním půdorysem. Na hlavní kancelářskou část s prostory pro veřejnost navazuje ta s depozitáři. Monolit rozbíjejí organické linie na fasádě a lomené ozdoby na střeše připomínající polovinu hradních věží.

Sál s pevnými regály má kapacitu 1 150 m3 dokumentů.

Do veřejné části se vchází proskleným průčelím. Skleněné zádveří odděluje vchod a vstupní chodbu od foyer. Díky prosklenému stropu je chodba světlá a působí vzdušně i navzdory robustním kovovým lampám a dřevěnému ostění, umně skrývajícímu radiátory a zároveň umožňujícímu proudění teplého vzduchu.

Lampy uprostřed také přirozeně oddělují příchozí od odcházejících návštěvníků a vedou je do foyer. Vpravo se nachází velký konferenční sál pro 200 lidí, který slouží i jako kinosál nebo při slavnostních příležitostech. Dlouhá stěna na vzdáleném konci foyer skýtá dostatek prostoru pro výstavy, které se konají také v menším výstavním sále.

Vlevo se vchází do badatelny a knihovny. Národní archiv spadá pod ministerstvo vnitra a stará se o všechny státní dokumenty, případně osobní fondy, které nejen archivuje, ale především katalogizuje a umožňuje tak jejich další výzkum či vystavování. Orientaci v archivních fondech poskytuje online katalog, podrobnější informace sdělí i pracovníci badatelny nebo jednotlivých oddělení.

Při zápisu dostane každý badatel bílé rukavice, aby listiny nepoškodil. Důvody k návštěvě jsou různé, někdo se věnuje určitému tématu, jiný pátrá po vlastních předcích.

Archiválie jsou uloženy v depotních sálech v pevných nebo pohyblivých regálech, které se posunují otáčením černého madla.

„Chodili sem například modeláři, kteří podle fotek tanků lepili věrné modely,“ vzpomíná Naďa Slezáková z 8. oddělení archivu (to má na starosti foto-, fono-, kinodokumenty a služby veřejnosti). Součástí archivu je i veřejná knihovna s více než 500 tisíci svazky z oblasti historie, historiografie a archivnictví, knihy lze však půjčovat pouze na místě.

Podlaží ve veřejné části a v depozitní budově na sebe nenavazují, a tak orientaci usnadňuje barevné odlišení v jednotlivých patrech. To, že jste v depozitní části, poznáte i podle charakteristického zápachu čpavku.

„Nic se jím nekonzervuje, nepoužíváme ho při archivaci, je to pozůstatek z doby výstavby. Budova se stavěla v zimě a do betonu lili dělníci čpavek, aby jim nezamrzal, bohužel někdo spletl desetinnou čárku při dávkování,“ vypráví Naďa Slezáková.

Dobře střežený poklad

Každý typ dokumentu vyžaduje jiné podmínky uložení, v depozitářích jsou skladovány při různých teplotách (zpravidla 15 °C) a vlhkosti (obvykle 55 %) papírové dokumenty, nosiče s na světlo citlivými vrstvami jako fotografie či daguerrotypie. Pergameny chrání speciální trezor. Depozitáře jsou rozděleny do 182 sálů ve třech blocích s jedním podzemním a dvanácti nadzemními patry.

Čas, nevhodné uložení nebo třeba povodně stav archiválií výrazně mění a zkušení restaurátoři se jim snaží vrátit původní vzhled. Například noviny staré sto let je třeba nejprve zbavit prachu a nečistot gumováním, archiválie napadané plísněmi procházejí nejprve dezinfekční linkou.

Tzv. bublina slouží k zvlhčení velkoformátových archiválií a jejich vyrovnání.

Restaurováním procházejí noviny, listiny, pergameny, plány, pečetě, fotografie i třeba desky z původní knižní vazby. „Každý materiál má své vlastnosti a vyžaduje jiné zacházení, při restaurování dbáme na to, aby si byl materiál co nejpodobnější svému původnímu stavu,“ provází nás Naďa Slezáková restaurátorskou dílnou, kde u stolu sedí restaurátoři v bílých pláštích nebo kuchařských zástěrách.

Restaurátorství vyžaduje zkušenost, důvtip, preciznost při práci i fyzickou odolnost, znalosti chemické, fyzikální i historické a umělecký cit. Jedním ze způsobů ochrany archivních materiálů je i zhotovení bezpečnostních reprodukcí.

V Národním archivu se pořizují od roku 1954, především pro případ zničení originálu nebo jeho sníženou čitelností v průběhu času. U hojně půjčovaných materiálů se zřizují tzv. studijní reprodukce pro badatelské účely, zpravidla v podobě mikrofilmu nebo zdigitalizovaně.

Soudě podle obsazenosti badatelny je o studium starých dokumentů a pramenů zájem. Již středověký perský učenec a filozof Avicenna říkal: „Moudrost je cesta, kterou lidská duše jde za svou dokonalostí. A to je možné dvěma způsoby: věděním a činností.“ Národní archiv v sobě dokonale spojuje obojí.

Autoři:
  • Nejčtenější

Architekti si splnili sen o bydlení, rekonstrukce vám vyrazí dech

Je až neuvěřitelné, co dokážou vytvořit architekti vybavení znalostmi a láskou k místu ze dvou jihočeských domů. Jeden...

MasterChef Roman Staša bydlí v Praze v luxusním loftu

V malebné okrajové části hlavního města, jen kousek od Kunratic, našel své místo pro život vítěz čtvrté řady soutěže...

Stačilo pár vět a architekt jim vykouzlil dům, ze kterého jsou paf

Říká se, že aby mohl architekt dát tvar vašim úvahám o domě, je potřeba mu záměr jasně specifikovat. Jaroslava s Pavlem...

Dvougenerační bydlení jde na dračku. Podívejte se, co je na prodej

Drahé nemovitosti rozjely nebývalý zájem o dvougenerační bydlení. Aby členové rodiny ušetřili, sestěhovávají se k sobě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odvážná proměna vily: z terasy mají pokoj, ložnice je jako v katedrále

Rekonstrukci vily z roku 1906, která navíc prošla už jednou výraznou rekonstrukcí, není jako přešívat už jednou...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Skleněný svítící římský dóm si můžete postavit přímo do zahrady

Psát o úspěších českých sklářů se pomalu jeví jako konstatování zřejmého. Třeba značka Brokis získala již po třetí v...

Zlaté české ručičky si poradily i se zlatými ručičkami u hodin

Hodináři, skláři a designéři. Tyto tři zcela odlišné profese se spojily, aby mohly vzniknout velké designové hodiny,...

Rodina si na střeše kamenné ruiny postavila vilu z polykarbonátu

Chtěli se vyhnout stále rostoucím cenám nájmů, a přitom se nestěhovat z centra. Proto si rodina vybrala originální...

Klid a dárky do bytu na poslední chvíli najdete v galeriích s designem

Fronty, zácpy, plná parkoviště. Poslední dny před Štědrým večerem dokážou pěkně pocuchat nervy hlavně těm, kteří...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...