Jsou legendou, přesto letí i dnes. Perské koberce zdobí domácnosti už tisíce let

  0:01 – ADVERTORIAL
Za každým je příběh, za každým jsou tisíce hodin práce. Perský koberec je součástí orientálního světa už tisíce let. Do Evropy připluly první kousky ve středověku. Tehdy začaly Benátky obchodovat s Byzantskou říší. Evropská šlechta si perskými koberci začala zdobit svá sídla – však je občas zahlédnete také na českých zámcích. Dnes nacházejí své místo stále častěji i v běžných domácnostech.
Perské koberce se stávají oblíbenými doplňky moderních interiérů

Perské koberce se stávají oblíbenými doplňky moderních interiérů | foto: Carpeteria.cz

Perské koberce vždy bývaly symbolem luxusu a vyššího společenského postavení. Prostoru umí dodat orientální nádech, jejich současní výrobci se ale nebojí ani moderních vzorů. Ty osloví i zákazníky, které tradiční design nezaujal. Navíc mají perské koberce skvělé izolační vlastnosti a dokážou interiér až neuvěřitelně zútulnit. Svůj příběh začaly psát před několika tisíci lety. To ještě neměly přízvisko „perské“.

Technika jejich výroby je zcela unikátní. Aby vznikl orientální koberec, musí se ručně uvázat statisíce uzlíků. Ty nejkvalitnější kousky mají i milion uzlíků na jeden metr čtvereční. Nejschopnější výrobci přitom za den zvládnou udělat maximálně šest tisíc uzlíků. Perské koberce tak vznikají často i několik měsíců. Není neobvyklé, že opravdu kvalitní koberec váže jeho autor až dva roky.

Časem ověřená technologie výroby se dodnes takřka nezměnila. Přesto jsou současné perské koberce o něco dál než jejich předchůdci z dob minulých. „Změny se týkají hlavně barev, které výrobci používají. Moderní barvy jsou odolnější proti vyšisování a nejsou alergenní,“ upřesňuje Roman Samkharadze z obchodu s perskými koberci Carpeteria.

Unikátní kousky z dalekých krajů

V Íránu i dalších zemích, jako je Afghánistán nebo Nepál, vyrábějí koberce tamní nomádské kmeny. V Pákistánu, Číně nebo Indii jsou zase postaveny manufaktury, tedy menší továrny. Všude ale funguje ruční výroba koberců. V manufakturních dílnách se většinou pro výrobu orientálních koberců používají předlohy. Naopak u nomádských kmenů nebo zemědělců, kde vzniká koberec v zázemí rodiny, se lidový umělec řídí vlastní fantazií. Pokud se tedy rozhodnete, že si domov ozvláštníte perským kobercem, je možné, že si pořídíte naprostý unikát.

Perský koberec dodá šmrnc obývacímu pokoji i stěně ve vstupní hale. Dobře vypadá také v ložnici. V domácnosti se perské vzory a syté barvy velmi dobře kombinují například s dřevěným nábytkem. Po perských kobercích se však projdete i na úřadech, ambasádách nebo v kostele.

Perské koberce umí prostoru dodat orientální nádech, současní výrobci se však nebojí ani moderních vzorů

Perské koberce jsou v podstatě klenoty každého domova, kam si je jejich majitel pořídí. Netradiční ozdoby bytů jsou navíc skvělou investicí. Jejich životnost závisí především na jejich kvalitě, důležitá je však i péče, kterou koberci věnuje jeho majitel. Středně kvalitní koberec vydrží asi 40 let. Kvalitní dílo kolem 80 až 100 let. Ty nejkvalitnější peršany ovšem mohou v domácnosti sloužit mnoho generací a vydrží i přes sto let.

Chybička jako důkaz pravosti

Mimochodem, ač může „peršan“ na první pohled působit jako doplněk jen pro nejluxusnější interiéry, svůj domov si s ním může ozvláštnit v podstatě každý. Za netradiční doplněk navíc nemusíte utratit nijak ohromnou částku.

Obliba perských koberců přitom neustále roste. Není tak divu, že se bohužel objevují i laciné imitace. Pravý perský koberec naštěstí dokáže poznat i laik. „Doporučujeme, aby se člověk podíval na rub koberce. Vzor, který vidíte shora, se musí opakovat i na druhé straně. Pak je nutné podívat se na třásně koberce: ty nesmějí být našité, měly by být součástí koberce a měly by se prolínat od kraje ke kraji,“ říká Roman Samkharadze z obchodu Carpeteria. „Na koberci ruční výroby může sem tam vzniknout nějaká chybička či nepravidelnost. Na tom se ale pozná, že jde o ruční výrobu,“ dodává znalec perských koberců.

Věděli jste, že...

  • … samotný název perský koberec se zrodil až ve třicátých letech století devatenáctého? Tehdy poprvé se začalo říkat, že perský koberec je symbolem bohatství, proto ho chtěl vlastnit každý, kdo pocházel z vyšších vrstev.
  • … perské koberce jsou zajímavé vysokým obsahem hedvábí a neuvěřitelně jemnou vlnou? Ta je z jehňat, která se stříhají jen kolem krku. Ty nejkvalitnější perské koberce se vyrábějí z vlny ovcí pasoucích se ve vysokohorských oblastech. Jejich vlna chrání ovce před nepříznivými povětrnostními vlivy. Obsahuje více lanolinu, proto jsou koberce z této vlny velice odolné.
Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...