Český pavilon Expo 2015 v Miláně navrhlo studio Chybík + Kristof.

Český pavilon Expo 2015 v Miláně navrhlo studio Chybík + Kristof. | foto: Radek Brunecký

Architektonické studio Chybík+Krištof je nejlepší na světě

  • 6
Ocenění Design Vanguard 2019, určené pro nejlepší mladé architekty, si letos od amerického měsíčníku Architectural Record odnesl ateliér Chybík+Krištof.

Jako historicky první Češi a Slováci si Ondřej Chybík a Michal Krištof vysloužili prestižní cenu za vizionářský způsob práce s architekturou a urbanismem. Zařadili se tak mezi „budoucí hvězdy architektury“, které porota časopisu vybírá z mladých architektonických firem po celém světě. V minulosti vybrala třeba  taková jména jako Sou Fujimoto, Bjarke Ingels Group nebo Smiljan Radić.

Showroom a administrativní prostory nábytkářské firmy My DVA: Grand Prix architektů 2017 – hlavní cena, Česká cena za architekturu 2017 – finalista

Architectural Record je jedním z nejstarších magazínů zabývajících se architekturou a interiérovým designem . Jeho historie sahá do roku 1891. Časopis, nepřetržitě vycházející už 128 let, od roku 2000 uděluje ceny mladým a talentovaným architektům a jejich studiím.

Ve své době toto ocenění dokázalo předvídat světový úspěch profesionálům jako Neri&Hu, Michel Rojkind nebo nARCHITECTS, které jste v Praze mohli potkat na mezinárodním festivalu urbanismu a architektury ReSITE. Výhra Design Vanguard tak potvrzuje přední pozici Chybík+Krištof v čele svého oboru nejen u nás, ale i v zahraničí.

„Bylo to pro nás vlastně veliké překvapení. Ocenění si velice vážíme, nejen proto, že si porota poprvé vybrala ateliér z Česka. Architektura u nás je tradičně na velmi vysoké úrovni, jen o ní nikdo ve světě moc neví, takže jsme rádi, že odkrýváme zahraničnímu publiku pomyslnou pokličku místní scény,“ říká Ondřej Chybík.

A Michal Krištof dodává: „Do soutěže jsme poslali výběr pěti našich projektů. Každý reprezentuje jinou typologii. Mají ale jeden společný jmenovatel, a tím je touha po inovaci, posunutí daného tématu o kus kupředu. Ať to je vinařství v krajině, bytový dům ve městě nebo dočasný pavilon, vždy nám jde o nalezení nové kvality, kterou bychom ke standardnímu řešení mohli přidat. Toto hlavní téma naší práce se možná porotě zalíbilo.“

Na vrcholu za necelých devět let...

Studio vzniklo v roce 2010, dnes ateliér tvoří více než padesát spolupracujících architektů. Pracují na široké škále projektů rozličných měřítek a typologií.

Během necelé první dekády existence studio postavilo národní pavilon při světové výstavě EXPO v italském Miláně, několik bytových domů, modulární jídelnu a Galerii nábytku posetou židlemi, za níž získali Grand Prix Obce architektů a jednu z cen při České ceně za architekturu. Aktuálně dokončují vinařství Lahofer uprostřed zvlněné moravské krajiny, které se otevře letos na podzim.

Modřanský cukrovar (bytový dům) - Praha

Ondřej Chybík (*1985, Brno, Česká republika) po studiích architektury v Brně a rakouském Grazu absolvoval postgraduální studium urbanismu na prestižní ETH Zurich ve Švýcarsku. Působil ve vídeňském ateliéru PPAG. Je držitelem Ceny rektora VUT v Brně a získal Cenu Bohuslava Fuchse za nejlepší projekt Fakulty architektury VUT v Brně.

Zvítězil i v šestém ročníku soutěže společnosti Central Group, kdy téma bylo Jak se bude v Praze bydlet v roce 2050. Soutěž byla vyhlášena ve spolupráci s MF DNES a iDNES.cz a také hlavním městem Praha.

Roku 2010 založil Ondřej Chybík společně s Michalem Krištofem architektonické studio Chybík+Krištof. V roce 2015 ho časopis Forbes vybral do seznamu „30 pod 30“.

Vizualizace: nové administrativní centrum Lesů České republiky

Michal Krištof (*1986, Kláštor pod Znievom, Slovensko) studoval architekturu a urbanismus v Brně a na Sint-Lucas v Gentu. Je také držitelem Ceny rektora VUT v Brně. Po ukončení studia pracoval v Bjarke Ingels Group – BIG v Kodani na několika projektech po celém světě, jako například Shenzhen International Energy Mansion v Číně nebo Dánské národní námořní muzeum v Helsingoru. V roce 2016 ho Forbes vybral do seznamu „30 pod 30“.