Anna-Marie Chinová si otevřela svou architektonickou kancelář na Novém Zélandě před osmi roky v bývalé zlatokopecké vesnici Arrowtownu ve 150 let starém kostele, který již nesloužil svému účelu.
Za své domy získala celou řadu ocenění. Původně chtěla být zubařkou jako její otec, naštěstí si to však rozmyslela. Nový Zéland by přišel o velmi empatickou a talentovanou tvůrkyni.
Třetím dílem dvanáctidílného seriálu Novozélandské domy snů provází diváky Anna-Marie diváky společně s moderátorem pořadu (a bývalým špičkovým hráčem ragby) Matthewem Ridgem. Představuje jim nejen svoje projekty, ale také ty, které ji v její tvorbě nejvíc ovlivnily.
Nechybí mezi nimi hrad Larnach, ale ani dům Punatopu, jehož autorem je sir Ian Athfield, jehož tvorbu představil už první díl. Diváka určitě překvapí, jak rozmanitá a různorodá byla jeho tvorba, rozhodně nemusel vždy šokovat, jako v případě jeho vlastního domu, po němž nespokojení sousedé dokonce stříleli.
Dobré domy se nemění
První stavba, která Annu-Marii oslovila již jako dítě, byl dům její tety a strýce v Dunedinu z roku 1967, který navrhl architekt Angus Black. Ten původně navrhl „obyčejný“ cihlový dům, ale s tímto návrhem u zadavatelů neuspěl. Chtěli něco vzdušného, plného světla.
A tak přišel s projektem dvoupodlažního domu Modernist House, který vypadá, jako kdyby se vznášel nad stromy. Udělal dobře, o stavbě s jednoduchými liniemi a spoustou prosklení se nadšeně psalo i v řadě odborných i lifestylových časopisů. Dodnes se v něm bydlí, a to takřka beze změn.
Ze své tvorby vybrala Anna-Marie Terasse House v Arrowtownu z roku 2020, kde použila tradiční štíty, ale v moderní podobě. A pak Corten House z roku 2018, dům v podobě kříže. Je zajímavý nejen „rezavějící“ fasádou, ale také starými industriálními prvky v interiéru, které byly zvoleny s ohledem na zájmy majitele.
„Je to návrat starého do nového,“ komentuje autorka. Klient si pak sám našel i „bláznivou“ digestoř, která jako rameno jeřábu směřuje nad varnou plochu.
Ke starým věcem a budovám má blízký vztah i architektka, která ráda rekonstruuje staré domy nebo je doplňuje o přístavby, aby vyhověly současným požadavkům na bydlení.
Dům pro Toma
Mezi nejúspěšnější projekty architektky Chinové patří Tom´s House z roku 2015, ověnčený řadou cen, včetně ocenění za nejlepší malý dům roku.Má na novozélandské poměry „jen“ 150 m2, a protože mladý klient (31 let) měl omezený rozpočet, přišla zde Anna-Marie se spoustou nápadů, jak dům opticky zvětšit a nabídnout majiteli co největší pohodlí. „Dům nemusí být velký, aby byl krásný,“ říká autorka s přesvědčením.
To Larnach Castle z roku 1871 od architekta Roberta Lawsona je úplně jiný případ. I ve své době stál „hrad“ na kopci postavený pro manželku průmyslníka Larnacha neuvěřitelné peníze. Je plný drahých materiálů a detailů, jen strop ve vstupní hale vytvářeli řemeslníci šest let.
Jenže časem začal hrad chátrat, pršelo do něj i střechou, v tanečním sále se před zimou choulily ovce… Naštěstí se našel před 50 roky bohatý kupec, který hrad koupil a nechal zrenovovat.
Dům okolí tak popouzel, že po něm stříleli. Teď je z něj národní památka |
I stavba třígeneračního domu Copper House v Queenstownu, který je obalený mědí a břidlicí, nebyla levná. Jde o jeden z největších domů, který Anna-Marie navrhla. Stavba stoupá strmě nahoru, bylo nutné vytvořit terasy ve skále, na kterých vznikla jednotlivá podlaží.
Rodina se spoustou vnoučat si dům užívá. Dopoledne preferuje výhled na jezero na jižní stranu, odpoledne, když přicházejí nepříjemné větry od jezera, se „stěhuje“ na terasu na druhou stranu.
Díl končí návštěvou také v Queenstownu, v domě Punatopu sira Iana Athfielda z roku 1980, který tvoří vlastně několik domů. Důvod? Stavba měla sloužit jako rodinný dům, ale i jako zdravotnické centrum, protože majitel byl lékař. Časem komplex předělal na rekreační místo, kde se ubytovávala vybraná klientela.
Seriál Novozélandské domy snů můžete vidět od 10. listopadu každou neděli od 21:00 na Prima Zoom, opakování pak následující středu v 9:30.