Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nové muzeum v Metách šokuje: vypadá jako pomačkaný čínský klobouk

  1:00
Francouzské Mety otevřely tento týden první pobočku pařížského centra G. Pompidou. Na netradiční "asijské" podobě stavby se podepsal tokijský architekt Šigeru Ban spolu s francouzským kolegou Jeanem de Gastines.
Noční pohled

Noční pohled | foto: Centre Pompidou Metz

Šestiúhelníkovou konstrukci centra halí bílá laminátová střecha pokrytá vrstvou teflonu a podepřená změtí dřevěných trámů. Vnější plášť budovy je dokonale voděodolný a přímo uzpůsobený mírnému podnebí tak, aby zabezpečil maximální ochranu mistrovských děl uložených uvnitř.

Dalšími prioritami stavby se samozřejmě staly také bezpečí a pohodlí návštěvníků. Konstrukce prošla náročnými testy v obřím větrném aerodynamickém tunelu Jules Verne v Nantes. Ten nese jméno slavného spisovatele, který se v tomto městě narodil.

Galerie s výhledem na město

Galerie s výhledem na město

Štíhlý stožár s výškou 77 metrů, který se tyčí uprostřed střechy, připomíná rok založení Pompidouova centra v Paříži v roce 1977. Nové centrum poskytne 5 000 m2 výstavních ploch. Jeho interiér tvoří tři podlouhlé kvádry vyčnívající ze střechy tak, aby kromě dostatečného přísunu světla poskytovaly i výhled na okolní panorama.

Vnitřní atrium, jehož strop dosahuje výšky až 18 metrů, bude sloužit pro instalaci významných děl neobvyklých rozměrů, která v Paříži vystavit nešla. Patří mezi ně například obří Picassova opona. V podzemních prostorách centra je k dispozici posluchárna, kreativní ateliér pro dvě stovky návštěvníků a na střeše stylová kavárna.

Noční pohled na muzeum

Noční pohled na muzeum, jehož autoři se nechali inspirovat čínským kloboukem

Bambusový čínský klobouk byl prý inspirací pro budovu nového muzea

Bambusový čínský klobouk - jeho tvar i struktura se architektům hodily

Když jedno muzeum nestačí

A důvod vzniku stavby, která stála téměř 70 milionů eur, jež zaplatilo převážně město a region? Vyplnit určité mezery na kulturní mapě Francie a především zpřístupnit co nejvíce ze 60 000 děl, které muzeum vlastní, ale v Paříži nemají šanci. Najednou lze totiž vystavit pouze 1 300 prací.

Někdy tomu brání rozměry děl. To je i případ obří opony od Pabla Picassa pro balet Parade z roku 1917. Od svého odhalení v pařížském divadle Châtelet prý nebyla ve Francii nikdy vystavena.

Návrh interiéru muzea

Návrh interiéru muzea

V Metách jde o vůbec první decentralizaci některého z velkých francouzských muzeí. Lotrinská metropole si od nové budovy slibuje zajištění podobného mezinárodního věhlasu, jaký se dostal skomírajícímu baskickému přístavu Bilbao díky slavnému Guggenheimovu muzeu v New Yorku.

Už za dva roky se však má otevřít v Lensu první "odbočka” pařížského Louvru. S nápadem na otevírání poboček přišel někdejší francouzský ministr kultury Jean-Jacques Aillagon.

Detail odvážně řešené fasády

Detail odvážně řešené fasády

Zahajovací výstava nazvaná "Mistrovská díla?" zahrnuje na osm set exponátů z dílen velikánů výtvarného umění 20. století - Pabla Picassa, Alberta Giacomettiho, Jacksona Pollocka, Maxe Ernsta či Joana Miró.

Od slavnostního otevření 11. května do neděle 16. května je muzeum přístupné zdarma, stejně jako všechny doprovodné akce. Na víkend je připraven zvláštní program, který je součástí šestého ročníku Muzejní noci.

Detail podpůrné

Detail podpůrné

Terasa pro restauraci

Terasa pro restauraci

Pobočka nebude disponovat vlastní sbírkou uměleckých děl, ale pouze poskytovat prostory pro výstavy a další akce Národního muzea moderního umění.

Očekává se také vysoká návštěvnost milovníků umění ze sousedního Německa a Belgie, protože v přilehlé oblasti žije kolem deseti milionů lidí. Navíc z Paříže se návštěvníci díky TGV dostanou do Met za 80 minut.

Výhled na centrum města

Výhled na centrum města

Centre Pompidou

Pařížské Pompidouovo centrum (Centre national d'art et de culture Georges Pompidou) bylo otevřeno v roce 1977 na popud francouzského prezidenta George Pompidoua.

Palác Centre Pompidou v Paříži

Palác Centre Pompidou v Paříži

V srdci francouzské metropole chtěl založit instituci zaměřenou výhradně na moderní a soudobou tvorbu, a to z oblasti divadelní, hudební, filmové i literární. Kontroverzní budova je domovem veřejné knihovny, Centra pro výzkum moderní akustické hudby a v neposlední řadě Národního muzea moderního umění, které je největší svého druhu v celé Evropě. Každoročně jej navštíví šest milionů návštěvníků z celého světa.


Autoři:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...