

Když už rekonstruovat, tak raději kompletně. Od takového totálního přístupu architekt Christoph Wagner spíš zrazuje. Soudí, že podobné projekty, dělané na jeden zátah, ve výsledku škodí, než aby pomáhaly. Proto také úpravy rodinného domu v německém městě Lanke probíhaly na etapy. A hotovo ještě není.
Autor: Eric Tschernow
Až do 50. let minulého století byl objekt rodinnou farmou. Ta už je dávno pryč, přestavěna byla na družstevní byty. A této poněkud zanedbané nemovitosti se nyní ujal nový majitel. Líbilo se mu vesnické prostředí i slušná dojezdová vzdálenost do Berlína, kde pracuje.
Autor: Christoph Wagner
O tom, že celá stavba potřebuje rekonstrukci, nebylo pochyb. Uspěchat ji ale nechtěl. Přišlo mu úspornější a udržitelnější opravit jen polovinu celé nemovitosti.
Autor: Eric Tschernow
Shodl se na tom i s odborníky. Architekti Christoph Wagner a Wenke Schladitz vzali původní plán domu, v němž se nacházely čtyři byty, a proměnili dva z nich – jeden v přízemí a druhý v patře – na propojenou samostatnou domácnost.
Autor: Christoph Wagner
Ta druhá, neupravená polovina domu, má pořád svého původního nájemníka. Rekonstruovaná část byla přeměněna na bydlení pro rodinu a pracovní zázemí nového majitele. Dohromady v ní funguje bydlení na 140 metrech čtverečních.
Autor: Eric Tschernow
Síla projektu tkví především v tom, že přízemí rekonstruované části se nádherně otevírá do zahrady a sadu. Nově prolomená okna a vstupní otvory propouští do interiéru svěží vzduch i přirozené denní světlo.
Autor: Eric Tschernow
Kompletní renovace nebyla žádoucí. Například praskliny byly opraveny pouze tam, kde to bylo ze stavebního hlediska nezbytné, nikoli z designových důvodů. Velké plochy fasády s původními cihlami byly ponechány bez zásahu.
Autor: Christoph Wagner
Práce to byla, slovy architektů, přímo hodinářská. Protože stejně jako v hodinovém strojku tu bylo třeba ubrat a přidat pár ozubených koleček a přitom nenarušit funkci stroje. I tady se přidávalo a ubíralo, podstata domu ale zůstala zachována.
Autor: Christoph Wagner
Dům si tak uchovává svůj charakter a nese stopy času. Oprava poloviny domu tolik nezatížila rodinný rozpočet. A ponechala tedy dostatek prostředků na řekněme kreativnější úpravy.
Autor: Silke Spitzer
Jejich příkladem může být atypický formát schodiště, které z přízemí stoupá ve stupních dřevěného masivu, které za mezaninem mizí za přepážkou a promítají se do přízemí.
Autor: Eric Tschernow
Materiál se tu recykloval. Vybourané cihly z nových prostupů a okenních otvorů byly využity pro stavbu nenosných vnitřních stěn. Položena byla nová podlahová konstrukce ze skleněného štěrku, za izolaci posloužily konopné hliněné výplně nevyžadující hydroizolační membrány.
Autor: Christoph Wagner
Ve štítové stěně rekonstruované části přibylo nové vypouklé okno. Někomu evokuje rybí oko, jiní za ním vidí spíš sklíčko z hodinek.
Autor: Christoph Wagner
Štítová stěna, která byla dřív bez oken, nyní propouští ranní slunce do domu velkým kulatým oknem. Na stěně je usazeno asymetricky, mimo střed domu.
Autor: Eric Tschernow
Osazení tohoto nového prvku bylo technicky náročným počinem. Skleněná tabule není umístěna v samostatném rámu. Křížem lepené dřevo (CLT) arkýřového okna bylo vyfrézováno tak, aby tabule mohla být vložena přímo.
Autor: Christoph Wagner
Zakřivená mosazná okenní tabulka elegantně odvádí vodu od dřeva a přivádí světlo hluboko do domu. Kulatá zasklívací lišta byla vyrobena z mosazi místním kovářem a podtrhuje výjimečnost místa.
Autor: Eric Tschernow
Dvouplášťové špaletové zdivo obvodové stěny je nad novým oknem podepřeno vně umístěným balkonovým výstupkem. To umožnilo vyhnout se podpěrám na vnitřní straně.
Autor: Christoph Wagner
Výhled z domu i pohledy na dům samotný se tím značně proměnily. A k lepšímu. Interiér je nyní mnohem světlejší a útulnější. Mnohem víc také odpovídá modernímu životnímu stylu rodiny majitele.
Autor: Silke Spitzer
Momentka z osazování „hodinového sklíčka“ do štítu rekonstruovaného domu.
Autor: Christoph Wagner
Proč si vlastně architekti myslí, že rekonstrukce dělaná na jeden zátah není šťastný nápad? K rozsáhlým změnám je prý třeba dům znát a rozumět mu, aby bylo možné vhodně reagovat na jeho charakter přestavbou a rozšířením.
Autor: Christoph Wagner
Taková rekonstrukce je ale obvykle velmi dlouhá. Dům v Lanke je nyní v polovině oprav. Není dokončený. Stejně jako architektura není nikdy hotová a vyvíjí se dál spolu se svými uživateli.
Autor: Christoph Wagner