Architekti ze studia P6PA+Architects proto vymysleli vtipné a hravé řešení. Showroom značky Häfele, která nabízí nábytkové i stavební kování a elektronický přístupový systém, pojali jako praktickou ukázku v malém prostoru. Přáli si, aby zejména architekti a designéři mohli přímo v praxi vidět, jak takové vychytávky fungují. Inspirovat se však může přijít kdokoli.
Netradičně pojatý pražský showroom Häfele Czech & Slovakia se zúčastnil i soutěže Interiér roku v kategorii Veřejný interiér II, kde byl iDNES.cz hlavním mediálním partnerem. Více o soutěži zde.
Velké nápady v malém prostoru
Už samotná plocha showroomu, pouhých 38 m2, napomáhá představě o tom, jak může vhodné kování vyřešit malý prostor. „Základním tvůrčím elementem se stal nahrubo opláštěný dřevěný krystal v kontrastu s obálkou obvodových stěn ztvárněnou uměleckým způsobem. Obvodové stěny byly graficky pojednány ve stylu street art, graffiti je dílem Zippera, známého umělce tohoto stylu,“ vysvětlují tvůrci projektu.
Pro opláštění středního dřevěného krystalu zvolili dýhu z pontonového dřeva nesoucího stopy užívání v mořských přístavech (dub briccola), která kontrastuje se světle šedou stěrkovou podlahou, bílou obvodovou stěnou z deskových materiálů a podsvětleným stropem z fólie barrisol.
Dřevěný krystal zevnitř charakterizuje retro pojatý „mikropokoj“ pro studenta (6m2), se sklápěcí postelí (Silvy), psacím koutem (Accuride), šatnou, toaletou (Globo) a sprchovým koutem (Geberit).
Základním stavebním kamenem nábytkových systémů do showroomu se stalo několik řad kování. Obvodové stěny vytvořily sekce pro prezentaci jednotlivých dílčích prvků Häfele, například otočný botník (Panasonic), jídelní kout (výsuvná TV a bar Lifter, zásuvný segmentový stůl), ložnici (sklopná postel Sesamo), pracovní sekci (Elipta) nebo dámský toaletní koutek s excentrickým otevíráním.
Ve všech sekcích použili architekti přímé či nepřímé nasvícení (Loox) o sjednocené teplotě světla 3 200 K. Všechny světelné i mobilní sekce v showroomu jsou řízené tabletem (iDock) přes bezdrátový software (Fibaro), který je napojený rovněž na vstupní QR kód čtečku.
Zajímavě pojali autoři i dekoraci interiéru. Ta se nese v duchu vintage s přesahem do 80. let minulého století. Šedozelená barva celý prostor úměrně unifikovala.
Kuchyň lze zcela uzavřít pomocí dveří, které se zasouvají po stranách.
Technické vychytávky
„Poměrně vtipným experimentem bylo skloubení stropní stavební konstrukce celé plochy showroomu s finálním podhledem z fólie barrisol v kombinaci s horním LED chipovým nasvětlením, položením javorových listů nad fólii a postavením javorových mini-kmenů,“ popisují svůj projekt autoři.
Kmeny nechali seříznout na přesnou výšku, osadit na dolní stavěcí tyč a horní kotevní plotnu s tím, že viditelnou část pomocné konstrukce překryla barrisolová fólie přesně ve stejné výšce.
Stromy se pak připevnily na stavěcí závitové manžety. Hnědý podlahářský tmel v barvě dubové dýhy poté překryl takzvané manžetové kaverny.
Soutěž Interiér rokuV rámci soutěže Interiér roku budou každoročně oceněny výjimečné české soukromé i veřejné interiéry, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem akce je iDNES.cz, pořadatelem Institut bytového designu. S nejzajímavějšími soutěžícími čtenáře postupně seznamujeme na stránkách Bydlení iDNES.cz. Více o soutěži zde. Cílem soutěže je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, firemních prostor, hotelů restaurací a podobně. |