Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Hotel z modulů na pilířích stojí přímo nad archeologickým nalezištěm

Vlastnit pozemek ke stavbě hotelu, na němž archeologové objeví „srdce“ jednoho z největších měst římské říše, nepotěší. Podnikatel Necmi Asfuroglu však udělal nejlepší rozhodnutí ve svém životě: oslovil studio EAA-Emre Arolat Architecture, které zachovalo vzácné památky a nad nimi navrhlo hotel.

Turecká Antakya, známá ve starověku jako Antiochie, láká turisty už řadu let. Není divu. Najdete zde třeba jeskyni svatého Petra, jeden z nejstarších kostelů na světě.

Na pozemku ke stavbě hotelu našli archeologové neuvěřitelné množství...

Na pozemku ke stavbě hotelu našli archeologové neuvěřitelné množství zachovaných památek.

A právě jen pár set metrů od něj vlastnil už od devadesátých let minulého století místní podnikatel Necmi Asfuroglu velký pozemek a chtěl na něm vybudovat špičkový hotel. Místní předpisy si ovšem vyžádaly archeologický výzkum. Nikdo však nečekal, jak úspěšný bude.

Vše začalo rozbitou amforou, pak přišel nález sochy a následovaly barevné kousky mozaiky na ploše asi 17 000 metrů čtverečních. Výsledek? Archeologové objevili centrum a doslova „srdce“ Antiochie, jednoho z největších měst římské říše, a to od lázeňského domu přes obrovské fórum s mramorovou podlahou po tisíce artefaktů a největší podlahovou mozaiku na světě.

Původně oslovené architektonické studio svou účast na projektu rychle vzdalo, Asfuroglu nikoli. Obrátil se na ateliér EAA-Emre Arolat Architecture, který založil Emre Arolat a Gonca Pasolarová v roce 2004.

Právě architektka Pasolarová představila na podzim tohoto roku projekt hotelu formou videoprezentace na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, kde se vyhlašovali vítězové soutěže Interiér roku 2019.

Historie musí být zachována

Město Antiochie bylo podle starověkých zdrojů čtvrtým největším městem za vlády slavné římské říše. Když chtěl Necmi Asfuroglu, majitel pozemku s plochou přibližně 20 000 m2, zahájit stavbu pětihvězdičkového hotelu nedaleko kostela svatého Petra, myslel si, že archeologický výzkum bude jen formalita. Nebyla.

Nález významných archeologických artefaktů rychle rozhodl o tom, že si Rada pro ochranu kulturních a přírodních aktiv vyžádala od investora zahájení vědeckého archeologického výzkumu.

Zavěšené rampy a můstky dovolují prohlídku památek z výšky.

Byla vytvořena vědecká komise včetně archeologů, historiků umění, restaurátorů i architektů k vyhodnocení nálezů. Byly pozoruhodné, patřily k různým civilizacím. Průzkum však také odhalil nemožnost výstavby klasické budovy na pozemku. Jeden z členů vědeckého výboru investorovi proto doporučil, aby se obrátil na studio EAA.

„Napětí mezi významem archeologických nálezů, jejich omezeními a přísnými programovými kódy hotelu bylo hlavním determinantem, který představoval kontextový a fyzický rámec projektu. Narušil konvenční typologii hotelu a nastolil myšlenku integrace veřejného muzea, které by vystavovalo obnovené archeologické artefakty,“ vysvětluje Pasolarová.

Architekti tak intenzivně spolupracovali s archeology a historiky. Nad archeologické naleziště umístili střechu, takový ochranný baldachýn na silných pilířích, které se postavily na místech bez ruin či do starého koryta řeky procházejícího středovou osou místa. Podoba krytého naleziště má i svou výhodu, chrání památky před nepřízní počasí či „nenechavými“ turisty, kteří by si chtěli odnést nějaký suvenýr...

Nalezené mozaiky patří k archeologickým pokladům. Jejich motivy použili...

Nalezené mozaiky patří k archeologickým pokladům. Jejich motivy použili architekti i k výzdobě pokojů.

Běžná hotelová zařízení, jako jsou taneční sál, restaurace, noční klub či bazén, která bývají většinou umístěna v přízemí hotelu, navrhli architekti do prostor v úrovni střechy.

Ve spodní části, přibližně patnáct metrů nad nálezy, byla postavena mřížová konstrukce s ocelovými nosníky. Off-site sestavené prefabrikované moduly hotelových pokojů pak nad tímto systémem s meziprostory „zavěsily“ jeřáby.

Přímo pod místnostmi, přibližně deset metrů nad starými ruinami, byla navržena hotelová lobby a salonky. „Prostorová plynulost a propustnost, která pokračuje v každém patře, umožnila různá vizuální spojení s archeologickým nalezištěm,“ upozorňuje architektka Pasolarová.

Několik metrů nad zříceninami bylo navrženo archeologické muzeum a archeopark, které jsou snadno dosažitelné z úrovně ulice Kurtuluş, hlavní trasy, která spojuje místo s centrem města. Tímto způsobem se projekt otevřel pro veřejné použití. „Cirkulační síť“ složená ze zavěšených mostů a ramp byla uspořádána podle ruin a umožňuje jejich pozorování návštěvníky zblízka, bez jakéhokoli fyzického kontaktu.

„Hlavním cílem návrhu od začátku až do konce bylo, aby měl Museum Hotel Antakya pozitivní dopad na místo, na němž stojí jako jedinečná budova, která současně těží z potenciálů a příležitostí kontextu,“ dodává Gonca Pasolarová.

Některé pokoje mají přímý výhled na naleziště.

Některé pokoje mají přímý výhled na naleziště.

Gonca Pasolarová

Architektka Gonca Pasolarová je spoluzakladatelka studia EAA-Emre Arolat Architecture. Narodila se ve Švýcarsku a svá vysokoškolská studia zahájila na Středním východě na Technické univerzitě v Ankaře v Turecku, kde také získala magisterský titul v oboru architektury.

V roce 2004 si společně s Emre Arolat vytvořili vlastní praxi v Istanbulu jako EAA-Emre Arolat Architecture.

Během své kariéry získala řadu prestižních ocenění a stala se řídící partnerkou EAA, což je pozice, kterou v současné době zastává pro kanceláře v New Yorku, Londýně a Istanbulu.

Poté, co v roce 2010 získala ocenění Evropského centra pro architekty do 40 let, které se uděluje za vynikající výkon v oblasti architektury a designu, se také stala známou jako jedna z pěti nominovaných na cenu AJ Women Architects of the Year v roce 2015. V roce 2017 byli Pasolarová a Arolat hostujícími profesory Normana R. Fostera na Yale School of Architecture.

Autor:
  • Nejčtenější

Kamelie Hana Buštíková svůj byt v Praze za 30 let proměnila k dokonalosti

Hana Buštíková, polovička pěveckého dua Kamelie, žije ve svém pražském bytě už třicet let. Za tu dobu dokázala své...

Zepředu mají nenápadný dům, zezadu luxusní prosklenou stavbu

Mladý pár, který očekával narození svého prvního dítěte, oslovil s návrhem přestavby domu na břehu jezera Ontario...

Z ošklivé koupelny nezůstalo nic. Proměna za 150 tisíc dopadla skvěle

Jiří má rád moderní styl bydlení, na kterém se shodne i se svou ženou. Jednotlivé místnosti ladí do barev oblíbených...

Jak bydlí olympijská vítězka. Neumannová má ráda bělené dřevo, připomíná jí hory

Premium Nejúspěšnější česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová se nedávno doma pustila do moderní proměny. Spolehla se na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruině vrátili život. Zachráněný dům připomíná, jak náročné to kdysi bylo

V obci Tučín v okrese Přerov můžete díky společnému úsilí zastupitelstva, místních občanů a spolků zažít návrat v čase...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Úžasné lázeňské domy najdete i na horách v blízkosti sjezdovek

Lázeňské domy, dokonce i v horských oblastech, na rozdíl od hotelů fungují. Tedy některé, situace se zde mění velmi...

Nový domov našli v Čakovičkách. V krásném interiéru se jim bydlí skvěle

Přízemní dům v Čakovičkách patří moderně smýšlejícímu páru ve středních letech, který si přál velmi světlý až strohý...

Budova dokáže ovlivňovat rytmus našeho dýchání, říká architekt Jakub Tejkl

Premium Proč nám už dnešní modernistické budovy neposkytují pocit bezpečí a kvůli čemu stojí v Anglii dům z křídy? Jak dokáže...

Úspěch svítidla, které připomíná tahy štětcem, nezastavil ani virus

České firmy, které vsadily na design, se většinou s krizí způsobenou koronavirem vypořádaly poměrně dobře. Patří k nim...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...