Málo prostoru nutí architekty přemýšlet. Města budoucnosti se už staví

  1:00aktualizováno  1:00
Lidé potřebují stále více energie a vody pro život, stejně jako surovin a místa na stavbu měst. Prostor i zdroje jsou však omezené. Proto se architekti zamýšlejí, jak zachovat komfort a nabídnout příjemné prostředí blízké přírodě. Ukazuje se, že to jde, jen je nutné trochu přemýšlet.

Coral Reef, místo: Haiti, architekti: Vincent Callebaut Architectures. Vlny mezi sebou svírají kaňon s kaskádou teras a zahrad určených k pěstování potravin. | foto: Vincent Callebaut Architectures

Beach Road, místo: Singapur, architekti: Foster+Partners

Celý jeden blok v centru Singapuru se po úpravě několika budov a přístavbě dalších mění pod taktovkou jednoho z nejlepších architektonických ateliérů světa v novou městskou čtvrť pojatou podle zásad trvale udržitelného stavebnictví.

Fotogalerie

Projektu o ploše téměř 150 tisíc metrů čtverečních, který se právě staví, dominuje dvojice zakřivených věží. Jejich fasády jsou navržené tak, aby zachytily vítr a ten pak ochladil pasáž v úrovni ulice, zakrytou zvlněnou střechou.

Díky zahradám umístěným v několika poschodích projekt s hotelem, byty, kancelářemi a obchody skvěle zapadá do Singapuru stavěného jako město v zahradách. V budovách se též využívá nasbíraná dešťová voda.

Tianjin Eco-City, místo: Čína, architekti: různí

Společný projekt Singapuru a Číny zahrnuje město na ploše 30 kilometrů čtverečních, kde bude žít 35 tisíc lidí. Má posloužit jako ekologický model pro rozvoj dalších nových měst v Číně.

Staví se z jedné třetiny na neúrodné půdě, z druhé na místě solných farem a ze třetí v prostoru pokrytém znečištěnou vodou. Na 90 procent ulic bude možné chodit jen pěšky, jezdit na kole či využívat MHD, pětina energie bude z obnovitelných zdrojů, pětina obydlí bude ekologických. Už je prodáno 4 000 domů, celkově hotovo bude kolem roku 2020.

Tianjin Eco-City, místo: Čína, architekti: různí.  Společný projekt Singapuru...

Tianjin Eco-City, místo: Čína, architekti: různí. Společný projekt Singapuru a Číny zahrnuje město na ploše 30 km2, kde bude žít 35 tisíc lidí. Má posloužit jako ekologický model pro rozvoj dalších nových měst v Číně.

Tianjin Eco-City, místo: Čína, architekti: různí.  Už je prodáno 4 000 domů,...

Tianjin Eco-City, místo: Čína, architekti: různí. Už je prodáno 4 000 domů, celkově hotovo bude kolem roku 2020.

Masdar City, místo: Spojené arabské emiráty, architekti: Foster+Partners

Jeden z největších developerských projektů světa, ekologicky pojaté město na poušti poblíž letiště v Abú Zabí má rozlohu 640 hektarů. Architekt Norman Foster se svým týmem ho navrhl s využitím kombinace nejmodernějších technických prostředků a principů tradičních arabských osad jako CO2 neutrální město, které nebude produkovat žádný odpad.

Ulice mají být úzké, okna, fasády a ulice zastíněné, budovy se silnými zdmi. Příjemné klima pomohou vytvářet nádvoří, větrné věže a množství zeleně. Ulice budou patřit chodcům a vozidlům využívajícím jiná paliva než fosilní. Energii zajistí solární elektrárny.

Masdar City, místo: Spojené arabské emiráty, architekti: Foster+Partners. Ulice...

Masdar City, místo: Spojené arabské emiráty, architekti: Foster+Partners. Ulice mají být úzké, okna, fasády a ulice zastíněné, budovy se silnými zdmi. Příjemné klima pomohou vytvářet nádvoří, větrné věže a množství zeleně.

Gwanggyo Power Center, místo: Jižní Korea, architekti: MVRDV

V roce 2008 vyhrál nizozemský ateliér MVRDV soutěž na stavbu centra ve městě Gwanggyo s plochou 65 hektarů. Architekti navrhli strukturu organicky tvarovaných budov, které jsou propojené na několika úrovních připomínajících vrstevnice na mapách a lemované zelení.

Tvar domů je navržen tak, aby ladil s okolními jezery a horami. Velká atria v podobě otvorů ve stěnách věží jsou určená společenskému životu. Projekt je nyní pozastavený, ale stále je možné, že se uskuteční.

Gwanggyo Power Center, místo: Jižní Korea, architekti: MVRDV. Architekti...

Gwanggyo Power Center, místo: Jižní Korea, architekti: MVRDV. Architekti navrhli strukturu organicky tvarovaných budov, které jsou propojené na několika úrovních připomínajících vrstevnice na mapách a lemované zelení.

Gwanggyo Power Center, místo: Jižní Korea, architekti: MVRDV. Tvar domů je...

Gwanggyo Power Center, místo: Jižní Korea, architekti: MVRDV. Tvar domů je navržen tak, aby ladil s okolními jezery a horami.

Coral Reef, místo: Haiti, architekti: Vincent Callebaut Architectures

Velký architektonický vizionář Vincent Callebaut se při navrhování projektu soběstačné vesnice na umělém poloostrově inspiroval korálovým útesem. Struktura sestavená ze dvou "vln" má pojmout přes tisíc haitských rodin. Tvar budov architekt vymyslel tak, aby odolaly zemětřesení.

Jsou sestavené z pasivních modulů, jež lze vyrobit v továrně. Vlny mezi sebou svírají kaňon s kaskádou teras a zahrad určených k pěstování potravin. Měl by se zde vytvořit tropický ekosystém s místní flórou a faunou. Jako zdroj elektřiny poslouží energie ze slunce, větru a moře.

Coral Reef, místo: Haiti, architekti: Vincent Callebaut Architectures. Jako...

Coral Reef, místo: Haiti, architekti: Vincent Callebaut Architectures. Jako zdroj elektřiny poslouží energie ze slunce, větru a moře.

Coral Reef, místo: Haiti, architekti: Vincent Callebaut Architectures. Tvar

Coral Reef, místo: Haiti, architekti: Vincent Callebaut Architectures. Tvar budov architekt vymyslel tak, aby odolaly zemětřesení. Jsou sestavené z pasivních modulů, jež lze vyrobit v továrně.

Lilypad, místo: kdekoliv na moři, architekti: Vincent Callebaut Architectures

Tento projekt Vincenta Callebauta patří zatím k utopickým vizím. Své "liliové listy" inspirované obřími amazonskými vodními rostlinami architekt vymyslel jako plovoucí ekoměsta pro klimatické uprchlíky. Měly by pojmout lidi, které možná vyžene z domovů zvýšená hladina moří kvůli tajícím ledovcům.

Pohyblivé ostrovy by mohly plout oceány poháněné mořskými proudy. Půlka města je ponořená pod vodou, druhá ční nad ní. Na ostrově by se mělo vše recyklovat, při využití obnovitelných zdrojů by měly vznikat energetické přebytky.

Lilypad, místo: kdekoliv na moři, architekti: Vincent Callebaut Architectures....

Lilypad, místo: kdekoliv na moři, architekti: Vincent Callebaut Architectures. Měly by pojmout lidi, které možná vyžene z domovů zvýšená hladina moří kvůli tajícím ledovcům.

Hydro-Net, místo: San Francisco, architekti: IwamotoScott Architecture

Vize futuristické verze San Franciska vznikla jako projekt do soutěže, kterou uspořádala americká televize History v roce 2008, a architekti z ateliéru IwamotoScott soutěž vyhráli. Autoři studie předpokládali, že za 100 let bude zdvojnásobená populace města.

Hydro-Net, místo: San Francisco, architekti: Iwamoto Scott Architecture. Vize...

Snažili se najít řešení, jak lidi ubytovat a zásobit energií, aniž by se město rozšiřovalo do okolí. Celou aglomeraci osázeli řadou mrakodrapů vypadajících jako obří rákosí, které jsou vespod vzájemně propojené. Měly by sloužit k bydlení a práci, ale i jako zdroje geotermální energie, zásobárny vody a vodíku jako paliva do dopravních prostředků.

Perfumed Jungle, místo: Hong Kong, architekti: Vincent Callebaut Architectures

Další z projektů Belgičana Vincenta Callebauta stojí na myšlence rozšíření plochy hustě zastavěného a zalidněného Hong Kongu směrem do moře. Tím by se místo mohlo zpátky přiblížit přírodě. Zadavatelem studie bylo samotné město.

Nově vytvořené pobřeží architekt navrhl z členité struktury s otvory, jimiž by mořská voda pronikala až dovnitř města, aniž by ho ohrožovala. Na ni posadil řadu organicky zprohýbaných věží vyšších než dosavadní mrakodrapy a pokrytých svislými zahradami.

Perfumed Jungle, místo: Hong Kong, architekti: Vincent Callebaut Architectures....

Perfumed Jungle, místo: Hong Kong, architekti: Vincent Callebaut Architectures. Nově vytvořené pobřeží architekt navrhl z členité struktury s otvory, jimiž by mořská voda pronikala až dovnitř města, aniž by ho ohrožovala. Na ni posadil řadu organicky zprohýbaných věží, vyšších než dosavadní mrakodrapy a pokrytých svislými zahradami.

Neo Arc, místo: Jersey City, architekti: Kyu Ho Chun, Kenta Fukunishi, JaeYoung...

Neo Arc, místo: Jersey City, architekti: Kyu Ho Chun, Kenta Fukunishi, JaeYoung Lee. Dům pro rok 2050 navrhli jako umělou krajinu s vodní nádrží, která stavbě dodává energii. Fasáda sestavená z trojúhelníků je pokrytá zelení, jež filtruje dešťovou vodu.

Neo Arc, místo: Jersey City, architekti: Kyu Ho Chun, Kenta Fukunishi, JaeYoung Lee

Vítězem soutěže 2009 Skyscraper Competition architektonického časopisu eVolo byl projekt skupiny architektů, inženýrů a vědců. Dům pro rok 2050 navrhli jako umělou krajinu s vodní nádrží, která stavbě dodává energii. Fasáda sestavená z trojúhelníků je pokrytá zelení, jež filtruje dešťovou vodu.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Soused si postavil u plotu boudu. Strhnout ji nehodlá a jen se směje

Petr má problém se sousedem. Ten si bez oznámení a svolení postavil u společného plotu dřevěnou boudu. „Nedodržel...

Slavná horolezkyně Klára Kolouchová má domov a rodinu v pražském Podolí

Klára Kolouchová v létě zdolala K2 a jako první Češka vylezla na druhou nejvyšší horu světa. Při třetím pokusu to...

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Mlýn po rekonstrukci má vlastní elektrárnu, studnu i čističku vody

Byla to láska na první pohled. Pětičlenná rodina hledala místo, nejlépe s vodní elektrárnou, kde by si mohla dopřát sen...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Městské bydlení nemusí být nudné, záleží jen na architektech

Velké stavby i bytové a rezidenční domy různého rozsahu jsou ateliéru DAM architekti vlastní. Mají za sebou také...

Dům ze 70. let je k nepoznání. Zbylo i na atrium s březovým hájem

V melbournské čtvrti Malvern stál rozlehlý bungalov ze 70. let s cihlovou fasádou, který se rozhodla pětičlenná rodina...

Hurá dovnitř. Navštivte české Beverly Hills, obchodní domy i Novou Perlu

Festival Den architektury zpřístupní od 1. do 7. října takřka ve stovce měst v České republice a na Slovensku jindy...

Fantastické mosty, které vám vyrazí dech. Podívejte se na ty nejlepší

Jsou užitečným pomocníkem i svědectvím o lidské vynalézavosti a šikovnosti. Na světě stojí mosty, které lze s klidem...

Najdete na iDNES.cz