Malý, ale konečně náš. Dům usadil jeřáb, stačilo jen dodělat střechu

aktualizováno 
Domy z modulární konstrukce nejsou ničím novým. Systém stále poskytuje bydlení, které je ekonomické, časově efektivní a udržitelné. A jak je vidět na domu s dispozicí 2+kk, může být i venkovsky malebné.

Dřevostavba pro dva má dispozici 2+kk. | foto: Milan Šustr

Malé domy povzbuzují myšlenku šetrného stavění, kde by domy neměly být ničím víc ani méně, než jejich obyvatelé potřebují. K výstavbě malého domu potřebujeme méně materiálu, tedy méně zabudované energie. K využívání menšího prostoru zase stačí méně energie provozní. 

Fotogalerie

Ve srovnání s tradičními způsoby výstavby vytváří výroba modulového domu i méně odpadu. Prefabrikované ministavby tedy šetří nejen naši kapsu, ale i přírodní zdroje a zanechávají i menší ekologickou stopu.

Velkou výhodou modulových domů je jejich rychlá stavba. V tomto případě dovolil terén i dispozice domku 2+kk zkompletovat devadesát procent stavby v hale během jednoho a půl měsíce, což dokázalo snížit náklady na výrobu a pozitivně se to odrazilo i v celkové ceně domu. 

Na pozemek se pak dům usadil jeřábem jako celek, vyjma plechové střechy, která se řešila až na místě v řádu dnů. Klasické venkovské „áčko“ s imitací pálené tašky významně posouvá obyčejnost prefabrikované krabice na malebný venkovský styl a tradiční červená dává dřevěné fasádě vizuální kontrapunkt.

Proti vnějším vlivům byla konstrukce domu ošetřena pomocí nástřiku přípravkem, který dřevo chrání proti dřevokazným houbám, plísním a také hmyzu. 

Modřínové fasádní palubky nejsou povrchově nijak ošetřené, jelikož přáním majitele domku bylo přirozené stárnutí a pozvolné stříbro-šedé zbarvení v průběhu zhruba pěti let.

I když byl rozpočet na dům poměrně nízký, dokončená budova obsahuje vše, co je k bydlení třeba. V tomto případě jde o obytnou plochu pouhých 39,7 metrů čtverečních. 

Pro vytvoření plnohodnotného domu se to může zdát málo, ale dvěma lidem dává prostor dostatek komfortu. A to ještě majitelé ani zdaleka nevyužili každý centimetr domu. 

Pohled od kuchyňské linky. V obývací části je jídelní stůl pro čtyři, šatní...

Pohled od kuchyňské linky. V obývací části je jídelní stůl pro čtyři, šatní skříň, pohovka, konferenční stůl a na stěně je zavěšená televize.

V interiéru je patrný minimalistický přístup k volbě nábytku i dekorací, který však pozvedá stylová dubová podlaha. Největším bonusem jsou cíleně umístěná francouzská okna, která dovolují, aby se domov otevřel přilehlé zahradě, a zároveň přivádí dovnitř dostatek přirozeného světla.

Tato malá dřevostavba se přibližuje ekonomickým limitům malého rozpočtu a vytváří prostorové vlastnosti, které dávají minimalistickému designu nový význam. 

Domek v zahradě navržený a postavený firmou Hutchhouse je jedním z mnoha cenově dostupných řešení bydlení s aspekty moderního zátiší uvnitř venkovské krajiny.

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Majitel si pořídil byt s terasami a výhledem, který bere dech

Takový výhled lze jen závidět...

Majitel si koupil nový byt v posledním patře bytového domu, v němž poslední podlaží oproti hlavnímu půdorysu dispozičně...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Další z rubriky

České soběstačné domy šetří vodu a jsou nezávislé na dodávkách elektřiny

Studenti měli za úkol navrhnout na konkrétním pozemku v Českém Krumlově malý...

Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů. Energii ze slunce ukládají v bateriích i ve...

Jako ve snu. Legendární hotel Praha ožívá v unikátní monografii

Nakladatelství BiggBoss vydalo publikaci Hotel Praha. Věnovaná je jedné z...

Výjimečná stavba s pohnutou historií a tragickým koncem. Legendární dejvický hotel Praha opět ožívá ve stejnojmenné...

Domek byl příliš malý. Architekti přišli s fantastickým řešením

Dům z roku 2013 byl pro rodinu žijící v Poříčí nad Sázavou již příliš těsný....

Dům z roku 2013 byl pro rodinu žijící v Poříčí nad Sázavou již příliš těsný. Rodina se rozrostla a potřebovala více...

Najdete na iDNES.cz