Nejlepší byt si navrhl sám pro sebe. Vládne mu zeleň a vana v obýváku

  1:00aktualizováno  1:00
Ne jedna, ale rovnou dvě slunné terasy, velká vana v obývacím pokoji a tajné dveře. To je nekonvenční podkrovní byt v Madridu, který si pro sebe navrhl architekt Gonzalo Pardo.

Nekonvenční podkrovní byt v Madridu si pro sebe navrhl architekt Gonzalo Pardo. | foto: Gon Architects

Když společenství majitelů sto let starého činžovního domu v centru Madridu prodávalo podkrovní prostory, zájemci uvažovali o skromných vestavbách nebo praktických podkrovních pracovnách. Dobrá adresa domu ležícího nedaleko populárního kulturního střediska Conde Duque byla lákavá.

Fotogalerie

Nejodvážnější a jednoznačně nejzelenější řešení představil mladý španělský architekt Gonzalo Pardo, zakladatel studia Gon Architect, který prostor toužil získat sám pro sebe. Úsilí se vydařilo a od loňska v hravě navrženém bytě žije a pracuje. Apartmán nazval zcela ve staromládeneckém duchu, prý podle prvního písmene svého křestního jména: G-byt.

Byt je jedním velkým otevřeným prostorem, plným velkoryse a netradičně řešených zákoutí. Vstupní zádveří je celé zahalené sytě modrou výmalbou, dveře do bytu takřka splývají se stěnou.

Na zemi jsou dřevěná prkna, vyjma části obývacího pokoje, kde je drobná mozaika. Důvod je prostý. Naproti rohové sedací soupravě není umístěna jen televizní obrazovka, jak by člověk předpokládal, ale také velkoryse pojatá vana, ukončená stěnou pokrytou zrcadlem.

Po celé délce bytu směrem do ulice jsou umístěny zelení osazené truhlíky. Živé rostliny jsou bariérou jak proti příliš zvědavým pohledům sousedů, tak ochranou před prudkým sluncem.

Bujná vegetace stíní i jednu ze dvou teras, otočené do dvora domu. Slouží především jako letní jídelna, protože přímo navazuje na kuchyňský kout, zatímco druhá terasa, na kterou se vchází z ložnice, má čistě relaxační funkci. Vedle lůžka stojí velká knihovna s mnoha svazky, na kterou pod oknem navazuje architektův pracovní stůl.

Průhled bytem z terasy

Průhled bytem z terasy

Moderně vybavený byt se obešel bez velkých příček a zbytečných dveří. Jádro z masivní borovice skrývá jen důmyslný úložný systém a uvnitř černě zařízenou šatnu a kontrastně bíle laděnou koupelnu, kde je hlavním materiálem odolný Corian.

Dynamiku jinak neutrálně laděnému interiéru obstarávají dvě hlavní barvy: modrá jako letní nebe nebo vodní hladina a sytě žlutá připomínající středomořské žhnoucí slunce. Obě barvy se opakují na stěnách, svítidlech, nábytku i drobných doplňcích, žlutá dominuje stropu v jinak puristicky bílé koupelně.

Idylický ráz bytu dodává i krb, který strategicky stojí mezi kuchyňským koutem s jídelnou a obývacím koutem. Dřevo na otop má Pardo na terase, z vany se tak může kdykoliv kochat romantickým výhledem na oheň praskající v krbu.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Jak se staví sen rok poté. Nové bydlení změnilo život mnoha rodinám

Příběh babičky a jejích dvou vnoučat: z úzké kuchyně a ložničky vznikla obytná...

Další ročník televizní show Jak se staví sen – extra začal návratem do rodin, kterým pořad pomohl v předchozím roce....

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Další z rubriky

Manželé mají kuráž. Obehnali dům betonovými truhlíky a experimentují

Manželé v domě i v jeho okolí pěstují pro vlastní potřebu na čtyřicet druhů...

Manželská dvojice seniorů nechala svůj dům v malajsijské metropoli Kuala Lumpur zarůst zelenými stěnami. V betonových...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Najdete na iDNES.cz