Nejlepší byt si navrhl sám pro sebe. Vládne mu zeleň a vana v obýváku

  1:00aktualizováno  1:00
Ne jedna, ale rovnou dvě slunné terasy, velká vana v obývacím pokoji a tajné dveře. To je nekonvenční podkrovní byt v Madridu, který si pro sebe navrhl architekt Gonzalo Pardo.

Nekonvenční podkrovní byt v Madridu si pro sebe navrhl architekt Gonzalo Pardo. | foto: Gon Architects

Když společenství majitelů sto let starého činžovního domu v centru Madridu prodávalo podkrovní prostory, zájemci uvažovali o skromných vestavbách nebo praktických podkrovních pracovnách. Dobrá adresa domu ležícího nedaleko populárního kulturního střediska Conde Duque byla lákavá.

Fotogalerie

Nejodvážnější a jednoznačně nejzelenější řešení představil mladý španělský architekt Gonzalo Pardo, zakladatel studia Gon Architect, který prostor toužil získat sám pro sebe. Úsilí se vydařilo a od loňska v hravě navrženém bytě žije a pracuje. Apartmán nazval zcela ve staromládeneckém duchu, prý podle prvního písmene svého křestního jména: G-byt.

Byt je jedním velkým otevřeným prostorem, plným velkoryse a netradičně řešených zákoutí. Vstupní zádveří je celé zahalené sytě modrou výmalbou, dveře do bytu takřka splývají se stěnou.

Na zemi jsou dřevěná prkna, vyjma části obývacího pokoje, kde je drobná mozaika. Důvod je prostý. Naproti rohové sedací soupravě není umístěna jen televizní obrazovka, jak by člověk předpokládal, ale také velkoryse pojatá vana, ukončená stěnou pokrytou zrcadlem.

Po celé délce bytu směrem do ulice jsou umístěny zelení osazené truhlíky. Živé rostliny jsou bariérou jak proti příliš zvědavým pohledům sousedů, tak ochranou před prudkým sluncem.

Bujná vegetace stíní i jednu ze dvou teras, otočené do dvora domu. Slouží především jako letní jídelna, protože přímo navazuje na kuchyňský kout, zatímco druhá terasa, na kterou se vchází z ložnice, má čistě relaxační funkci. Vedle lůžka stojí velká knihovna s mnoha svazky, na kterou pod oknem navazuje architektův pracovní stůl.

Průhled bytem z terasy

Průhled bytem z terasy

Moderně vybavený byt se obešel bez velkých příček a zbytečných dveří. Jádro z masivní borovice skrývá jen důmyslný úložný systém a uvnitř černě zařízenou šatnu a kontrastně bíle laděnou koupelnu, kde je hlavním materiálem odolný Corian.

Dynamiku jinak neutrálně laděnému interiéru obstarávají dvě hlavní barvy: modrá jako letní nebe nebo vodní hladina a sytě žlutá připomínající středomořské žhnoucí slunce. Obě barvy se opakují na stěnách, svítidlech, nábytku i drobných doplňcích, žlutá dominuje stropu v jinak puristicky bílé koupelně.

Idylický ráz bytu dodává i krb, který strategicky stojí mezi kuchyňským koutem s jídelnou a obývacím koutem. Dřevo na otop má Pardo na terase, z vany se tak může kdykoliv kochat romantickým výhledem na oheň praskající v krbu.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Dům, který si na nic nehraje, zvítězil v soutěži Interiér roku

Stavba respektuje své okolí i místní tradice.

Ctít tradice neznamená jen uchovávat věci a domy, které vznikly před stovkami či desítkami let, ale využít to, co...

Postavili si rodinný dům, který se stal dokonalým parťákem pro život

Přesah střechy i hmota garáže tvoří kolem hlavního vstupu závětří chránící před...

Lída a Jiří bydlí přesně tak, jak si vždy přáli. S oblíbenými pěveckými idoly na stěnách, obrázky známých autorů, retro...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Vodu musíme dovážet. Z bazénu je nádrž na dešťovku, které pomůže terasa

Dům z 90. let stojí ve středních Čechách.

Richard jezdí s rodinou na chalupu ve středních Čechách. Dům z 90. let vyrostl na místě původní chaty. Z doby minulé...

Nábytek se vrací ke stylu a kvalitě, zapomeňte na módní trendy

Expozice značky Zanotta vsadila na „světová města“, každému přiřkla jinou...

Největší světová akce zaměřená na design, milánský veletrh Salone del mobile, skončila. Přinesl už 58. ročník převratné...

Další z rubriky

Ze zahradního altánu je super garsonka s létající postelí pro odvážné

Nově zrekonstruovaný byt býval nejprve zahradním altánem, zvyklým na večírky a...

Šanghajská garsonka, která vypadá jako optimistický, moderní a světlý byt pro tvůrčí mladou dvojici, byla původně...

Nejlepší interiéry roku 2018. Opět zazářily hlavně rekonstrukce

Kategorie soukromý interiér – novostavba: Stavení se stodolou na Vysočině

Do čtvrtého ročníku soutěže Interiér roku, která je určena českým a slovenským architektům a designérům, se přihlásilo...

Milán láká na dům otevřený zipem i mrakodrap v podobě svinutého papíru

Použitím zipu na fasádě „rozevřel“ Alex Chinneck strukturu zdánlivě historické...

Tento víkend vrcholí už 58. ročník mezinárodního veletrhu Salone del mobile v Miláně. Letos s ním současně probíhá i...

Najdete na iDNES.cz